Yenimahalle’nin Çocuk Müzesinde Empati Zamanı

Yenimahalle Belediyesi Evrensel Değerler Çocuk Müzesi Çocukların Değişmez Adresi Olmayı Sürdürüyor.
Yenimahalle’nin Çocuk Müzesinde Empati Zamanı

Yaşayan bir müze konseptiyle çocukların eğitim hayatlarına renk katmak için çalışmaların sürdürüldüğü müze de dezavantajlı ve engelli çocuklarında eğitimleri için çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda Mitat Enç Görme Engelliler Ortaokulu öğrencileri proje kapsamında İbni Haldun İlkokulu öğrencilerinin rehberliğinde eğitim programlarına katıldılar.

İbni Haldun İlkokulu ve Yenimahalle Belediyesi Engelliler Birimi tarafından ortak düzenlenen “Fakındaysan sorumlusun” projesi kapsamında öğrencilerin, engelliler hakkında bilgi sahibi olmaları, toplumda engelli bireylerle engelsiz bireyler arasında fark olmadığını gibi konularda bilinçlenmeleri amaçlanıyor. Bu kapsamda Evrensel Değerler Çocuk Müzesi farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. İki gruptan oluşan engelli ve engelsiz öğrenciler birlikte müze eğitim programlarına katıldılar. İbni Haldun İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencileri Mitat Enç Görme Engelliler Ortaokulu’ndan arkadaşlarına müze eğitimi boyunca rehberlik yaptılar. İki öğrenci grubunun kaynaştığı etkinlik renkli anlara sahne oldu.

Birbirinden renkli etkinlikler yaptılar  

Görme engelli öğrencilerle engelsiz öğrencilerin bir arada katıldığı eğitim programlarında çocuklar unutulmayacak bir gün yaşadılar. Öğrenciler birbirleriyle kaynaşmalarının yanında birbirlerine saygı duymaları gerektiğini kavramalarının yanında engelli arkadaşlarını anlayıp, onlara yardımcı olmayı öğrendiler. Beraber oyunlar oynayan öğrenciler, Retro Kafe’de birlikte yemek yiyip sohbet etmeyi ihmal etmediler. Program sonunda çocuklar Evrensel Değerler Çocuk Müzesi’ne gelmekten dolayı mutlu olduklarını dile getirdiler.

“Bilinçli birey bilinçli toplum”

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Bilinçli çocuklar yetiştirmek için müzemizde çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda çocuklarımızı misafir ettik. Çocuklarımız müzemizde farklı eğitim programları üzerine çalışmalar yapıp okul eğitimlerine takviye eğitimler alıyorlar. Çocuklarımızın her konuda tam donanımlı geleceğe hazırlanmasını amaçlıyoruz” dedi.

Share