Yenimahalle’nin Bahçıvan Adayları Yakacık’ta

Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kursları (YENİMEK) Uğrak Kurs Merkezi’nde “Bahçecilik Kursu” alan vatandaşlar, Yenimahalle Belediyesi’ne ait Yakacık serasında uygulamalı olarak ders gördü.
Yenimahalle’de Yeni Bahçıvanlar Yetişiyor

Üretim teknikleri, budama, aşılama, gübreleme, sulama gibi ağaç yetiştirmenin bütün evrelerinin teker teker anlatıldığı derste, kursiyerler uygulama yaparak bilgilerini pekiştirdi.

Önce fidan diktiler sonra aşılama ve budama yaptılar

Ders kapsamında kurs öğretmenleri eşliğinde ellerine kürek alan ve önce fidan diken kursiyerler, serada bulunan ağaçlar üzerinde budama ve aşılama yaptı.

Bazı ağaçlara göz aşısı ve kalem aşısı olmak üzere 2 çeşit aşılama yapan vatandaşlar,  sera ortamında nelere ihtiyaç vardır? Gibi konularda da bilgi sahibi oldu.

“Çoğu ağacın kendi türü ile aşılanması gerekir”

Aşılamanın bir ağaçtan kesilen dal ya da filizin, aşı yapılacak ağaca yerleştirilerek oraya tutunmasını ve büyümesini sağlamak olduğunu söyleyen Kurs öğretmeni, “Çoğu ağacın kendi türü ile aşılanması gerekir. Meyve ağaçlarını tohumdan üreterek meyve elde etmek çok uzun zaman alır. Aşılama yöntemi ile çok kısa sürede meyve elde etmek mümkündür” dedi.

Share