Yenimahallelilere “Alzheimer Semineri”

Hastalıklardan korunma ve tedavi olma süreçleriyle ilgili alanında uzman doktorlarla ilçe sakinlerini bir araya getiren Yenimahalle Belediyesi, Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda Alzheimer Semineri gerçekleştirdi.
Yenimahallelilere “Alzheimer Semineri”

Seminerde Alzheimer hastalığı ile ilgili Yenimahallelileri bilgilendiren Dr. Halil Oser, hastalığın sadece Türkiye’de değil diğer ülkelerde de hızla yayıldığına dikkat çekti.

“Hastalığın nedeni tam olarak bilinmiyor”

Hastalığın nedeninin tam olarak bilinmediğini ancak hastalığa sebep olabilecek bazı durumların olduğunu söyleyen Oser, “Uyku düzeni bozuklukları, yetersiz fiziksel aktivite, obezite, sigara ve alkol, şeker hastalığı, sağlıksız beslenme, egzersiz eksikliği, sosyal ve fiziksel yalnızlık hastalığın değiştirilebilir risk faktörlerindendir. Tabi geçmişe bağlı depresyon, damar hastalıkları, kolesterol, tansiyon yüksekliği, kalp krizi, ciddi yaralanmalar, APOE4 taşıyıcılığı ve düşük zihinsel faaliyet aktivitesi nedenler arasında olabiliyor” dedi.

Her unutkanlık “Alzheimer” değildir

Alzheimer hastalığında kullanılan ilaçların tedaviye katkısı hakkında da bilgi veren Oser, “Hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlar Alzheimer’in olumsuz seyrini ancak 16-20 aya kadar uzatabilmektedir” diye konuştu.

Her unutkanlığın Alzheimer hastalığı olmadığının da altını çizen Dr. Halil Oser, “Yaşlılıkta izlenen unutkanlık normal olarak görülmemelidir. Ancak her unutkanlıkta Alzheimer değildir. Gençlerde görülen unutkanlığın altında sıklıkla modern yaşam tarzının getirdiği ruhsal sıkıntılar, depresyon ya da uyum bozukluğu yer alabilir. Bazı vitamin eksiklikleri B12 ve folat ve guatr bezi bozuklukları da unutkanlığa neden olabilir. Çok çalışan kişilerde de unutkanlık şikâyetine sık rastlanmaktadır” dedi.

Share