Yenimahalleliler Emeklerinin Karşılığını Alacak

Yenimahalle Belediyesi el emeğini gelire dönüştürmek isteyen vatandaşlar için ilçede el emeği pazarı açtı.
Yenimahalle’de El Emeği Ve Köylü Pazarı Açıldı

Haftanın 2 günü açılan pazarda iğne oyasından, örgü ürünlere, takılardan, hediyelik eşyalara kadar pek çok ürün yer alıyor. Ayrıca Ankara’da yetişen sebze ve meyvelerin piyasa çıkmasıyla pazarda köylüler de yerini alacak. Köylü pazarında, Yenimahalleli çiftçilerin bir yıl boyunca emekle yetiştirdikleri organik sebze ve meyveler satışa sunulacak. Şimdilik meyve, sebze fidelerinin, yeşilliklerin ve yöresel ürünlerin satıldığı köylü pazarı, Haziran ayından sonra daha da şenlenecek.

El emeği ve köylü pazarına büyük ilgi

Pazartesi günleri İlkyerleşim Mahallesi Kapalı Pazaryeri, Perşembe günleri ise Yenimahalle Kapalı Pazaryeri ve Sosyal Tesisi’nde açılan el emeği ve köylü pazarı, hem vatandaşları hem de pazarda tezgah açanları memnun etti.

Başvuruların yeni başlamasına rağmen çok sayıda Yenimahalleli, pazarda yerini alabilmek için sıraya geçti. Vatandaşlardan başvuru için herhangi bir ücret talep edilmezken, el emeği pazarı için kimlik fotokopisi ve ikametgah, köylü pazarı içinse çiftçi kayıt sistemi belgesiyle kimlik fotokopisi ve ikametgah isteniyor. El emeği ve köylü pazarı için pazaryerlerinin kapasitesi yeterli olduğu sürece başvurular kabul edilmeye devam edecek.

39 kişi el emeklerini, 75 kişi doğal ürünlerini satacak

El emeği pazarında el emeği göz nuru ürünlerini satışa çıkaran Yenimahalleliler, böylece aile bütçelerine katkıda da bulunuyor. Özellikle kadınların yer aldığı pazarda şimdilik 39 kişi tezgah açtı.

Organik ürünlerin satışının yapıldığı köylü pazarına ise 75 kişi başvuruda bulundu. Köylerde yetişen sebze, meyvelerin en uygun fiyatlarla satılacağı köylü pazarında kesinlikle hal ürünleri yer almayacak. Hem köylünün hem de vatandaşın yüzünün güleceği pazar, hasat mevsiminin gelmesiyle iyice canlanacak.

1 Mayıs’ta vatandaşla buluşmaya başlayan el emeği ve köylü pazarı, 31 Ekim’de sona erecek.

Share