Yenimahalleli Minikler Müzik İle Rahatlıyor

Okul öncesi eğitime verdiği önemle çocukları geleceğe donanımlı bir şekilde hazırlayan Yenimahalle Belediyesi, bu kez de kreşlerinde eğitim gören çocukları müzik terapisi ile güne zinde başlatıyor.
Yenimahalle’de Çocuklar Müzik Terapisi İle Güne Başlıyor

Yetişkinler kadar çocukların da ruh sağlığına iyi gelen “Müzik Terapisi”, çocuklarda öğrenme zorluğu, hiperaktivite, otizm ve diğer zihinsel rahatsızlıklarda olumlu sonuçlar veriyor.

Fiziksel ve duygusal etkileri var

Hafta da 45 dakikalık seanslarla terapi alan Yenimahalle’nin minikleri, sesleriyle ve hareketleriyle müziğe eşlik ederek rahatlıyor.

Müzik terapisinin fiziksel ve duygusal olarak etkileri olduğuna değinen Müzik ve Hareket Eğitmeni Çağrı Kırman, “Fiziksel olarak beyin fonksiyonları müziğe tepki vererek değişime uğrar. Ritim vücuda yatıştırıcı bir etki uyandıracak şekilde daha yavaş, derin nefes alma konusunda rehberlik edebilir. Kalp atış hızı ve kan basıncı da dinlenilen müzik türlerine duyarlılık gösterir. Çocuklarda duygusal olarak da algı, bellek, hayal gücü, özgüven gibi zihinsel becerilerin gelişmesi, müziğe aktif katılım sağlaması, sosyal becerilerini geliştirmesi ve en önemlisi de yaratıcılığı geliştirmesi gibi etkileri vardır” dedi

Çocuk gelişiminde müzik önemli rol oynuyor

Ayrıca müzik eğitiminin çocuğa yaşamı algılama ve yorumlama, yaratıcılık ve düşünme sisteminin geliştirilme konularında da yardımcı olduğunu dile getiren Kırman, “Çocuğun müziğe vücut hareketleriyle tepki vermesi, sesiyle müziğe eşlik ederek, kendi sesini tanıması psikomotor ve bilişsel gelişimine katkı sağlamaktadır. Çocuk gelişiminde müzik eğitimi, çocuğun davranışlarını olumlu yönde etkiler, konsantrasyon süresini arttırır ve gözlem yeteneğini güçlendirir” diye konuştu.

Share