Yenimahalleli Engelliler Haklarını Öğrendi

Yenimahalle Belediyesi, Sedattaş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile ortaklaşa “Engelli Hakları ve Savunuculuk” adlı panel düzenledi.
Ayşe Sarı, “Her Çocuk Özeldir ve Eşittir”

Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda düzenlenen panelde, Sedat Taş moderatörlüğünde panelistler Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİMSEN) Engelliler Komisyonu Başkanı Ayşe Sarı, Avukat Hamit Tiryaki, Tüm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Derneği Genel Başkanı Faruk Sevindi, salonda bulunan çok sayıda engelli ve ailesine engellilerin haklarından bahsetti.

“Engelliye acımak yerine onları yaşamın içerisinde tutmalıyız”

Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal’ın açılış konuşmasıyla başlayan panelde, Kartal, “Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana engelliler için elimizden gelen her şeyi yaptık. Yenimahalle Belediyesi olarak önceliğimiz engelliler, çocuklar ve kadınlardır. Bu bizim istihdam politikamızda da var. Engellileri sosyal yaşamın içinde görmek, iş ve aş sahibi yapabilmek konusunda belediye olarak duyarlıyız. Engelliye acımak yerine onları yaşamın içerisinde tutmalıyız. Başkanımız Fethi Yaşar yapacağı hizmetleri planlarken, öncelikle Yenimahalle halkı bunun neresinde? Diye sorar bizlere. Biz de ona anlatırız. O doğrultuda ayrıştırmadan, ötekileştirmeden çalışırız” dedi.

Neden engelli çocuklarımız okullara kabul edilmiyor?

Konuşmanın ardından panelistler, katılımcılara engelli vatandaşların yararlanabilecekleri hakları anlattı.

Başvuru Mekanizmaları, örgütlenme modelleri, hukuki süreçler, empatik algı ve farkındalık gibi konuların da bahsedildiği panelde, SAHİMSEN Engelliler Komisyonu Başkanı Ayşe Sarı, engelli çocuklar için kullanılan “özel çocuk” tanımlamasını kabul etmediğini dile getirdi. Sarı, “Her çocuk özeldir ve eşittir. Bende engelli annesiyim. Engelli çocuğu olan anneler de özeldir diyorlar, bunu ben kabul etmiyorum. Eğer bizler özelsek, Neden engelli çocuklarımız okullara kabul edilmiyor?  Neden çalışan engelli annelere gerekli izinler kolaylıkla verilmiyor ve anlayış gösterilmiyor? Hani biz özeldik, hani çocuğumuz özeldi. Kimse bizi sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorundadır. Yaşama, eğitim, sağlık, çalışma, bağımsız yaşama, barınma, seçme ve seçilme gibi hayatın devamını sağlayan haklar, evrensel insan haklarıdır. Devlet bu hakların korunmasını sağlar. Engelliler için yapılanlar yardım değil engellilerin diğer bireylerle eşit bir biçimde yaşama katılmasını sağlayan haklara yönelik uygulamalardır” diye konuştu. Panel sonunda katılımcılara Engelli Hakları Rehberi de dağıtıldı.

Share