Yenimahalle’den Meme Kanseri Farkındalık Etkinliği

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında birçok seminere imza atan Yenimahalle Belediyesi, Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Meme Hastalıkları Derneği ve Kanserle Dans Derneği ile ortaklaşa “Meme Kanserinde Farkındalık” etkinliği düzenledi.
Erken Tanıya Fırsat Tanı

Armada AVM’de düzenlenen etkinliğe Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Ankara Meme Hastalıkları Derneği Başkanı Dr. Lütfi Doğan, Kanserle Dans Derneği Başkanı Sevil Gürkan ve çok sayıda başkent sakini katıldı. Etkinlik sırasında Yenimahalle Belediyesi Zumba Eğitmenleri tarafından yapılan dans gösterisi izleyicilerden büyük beğeni topladı.

8 kadından 1’i meme kanseri tehlikesi yaşıyor

Meme kanseri taramalarının ve erken teşhisin önemine dikkat çekilen etkinlik sırasında katılımcılara meme kanseri hakkında detaylı bilgi veren Dr. Lütfi Doğan “Meme kanseri ile mücadele de çok büyük yol aldık. Yıllar önce son derece korkulan bir hastalık olan meme kanserinde, tedavi sürecinde yaşanan gelişmeler ve asıl önemlisi hastalığın artık erken tanınması bu korkunun azalmasına etken sebep durumundadır. Günümüzde erken teşhis ettiğimiz her türlü meme kanserini neredeyse tam olarak tedavi ediyoruz. Dünya da 8 kadından 1’i bu hastalığa yakalanma ihtimali taşıyor. Bu nedenle erken teşhisin önemini vurgulamak ve farkındalık yaratmak durumundayız. Farkındalığın yaratılması amacıyla bizlere her fırsatta desteğini sunan Yenimahalle Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

“Vatandaşın erken teşhis konusunda bilinçlenmesi gerekiyor”

Hazırlanan maket üzerinde kendi kendine muayene şekillerinin gösterildiği ve broşürlerin de dağıtıldığı etkinlikte, katılımcılara seslenen Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal “ İnsanlar günümüzde yaygınlaşan meme kanseri ve diğer kanser türleri hakkında gerekli bilgiye ve hastalığın erken teşhisi konusunda yeteri kadar bilince sahip değiller. Bu etkinlikler aracılığı ile vatandaşlarımızı konunun uzmanı olan doktorlar ile buluşmasına imkan sağlıyor, elimizden gelen desteği sunuyoruz. Meme kanseri ile mücadele noktasında bu etkinliğin farkındalık yaratacağına inanıyor, katılımcılara ve desteğini sunan derneklere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Share