Yenimahalle’de Sağlıklı ve Doğal Sabun Dönemi

Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kursları (YENİMEK)kapsamında devam eden sabun yapımı kursunda kadınlar, renk renk, çeşit çeşit mis kokulu sabunlar yapıyor.
Yenimahalle’nin Kadınları Sabun Üretiyor

Hem bir meslek edinen hem de sağlıklı ve doğal sabunlar yapan YENİMEK’li kadınlar, artık hazır sabun almıyor, kendi sabunlarını kendiler üretiyor.

YENİMEK çatısı altında 4 yıl önce başlayan sabun yapımı kursu, kadınlardan büyük ilgi görüyor. Yenimahalle merkez, Beştepe, Uğrak Kurs Merkezleri’nde devam eden kursta 70 kursiyer, farklı cilt tiplerine uygun, kişiye özel, butik, aromaterapik gibi 25 farklı çeşitte sabun üretiyor.

Kursiyerler evlerine hazır sabun sokmuyor

Görsel sabunların yapımı 20 dakika ila bir saat arasında değişirken doğal sabunların yapımı yaklaşık 3 saat sürüyor, kuruması içinse 2 hafta bekleniyor. Oldukça zevkli bir uğraş olan sabun yapımı kursunu tercih eden kursiyerler, hem keyifli vakit geçiriyor hem de evlerine artık hazır sabun sokmuyor.

Bulaşık ve çamaşır deterjanı da yapıyorlar

Renk renk mis kokulu sabunlar üretmekle yetinmeyen kadınlar, kursta edindikleri bilgilerle çamaşır ve bulaşık makinesi deterjanları ile Arap sabununu da kendiler yapıyor. Böylece sağlıklı ve doğal ürünleri tercih eden kadınlar, aile bütçelerine ufak da olsa katkı sağlıyor.

12 yıllık tecrübesini kursiyerlerle paylaşıyor

12 yıl boyunca sabun işinde edindiği tecrübeleri kursiyerleriyle paylaşan kurs hocası Aslan Özkan; kursta katran, zeytinyağı, kükürt, kil gibi doğal sabunların yanı sıra aromaterapik ve butik sabunlar yaptıklarını ifade ederek iyi sabunun özelliklerini anlattı.

Zeytinyağı ve gliserinin iyi sabunun olmazsa olmazlarından olduğunu belirten Özkan, hayvansal yağ kullanılmayan sabunların sağlıklı sabun olduğuna dikkat çekti.

Katran sabunu şifa oldu

Katran sabununun saçlara ve cilt hastalıklarına iyi geldiğini ifade eden kursiyerlerin hemen hemen hepsi bu kursla tanıştıktan sonra yapımını öğrendikleri katran sabunun favori sabunları olduğunu ifade etti.

Kursiyerlerden Suzan Çaldemir sabun yapımını merak ettiği için bu kursu seçtiğini belirterek ileride bir yer açmak istediğini ve bu işten gelir kazanmak istediğini söyledi. Sedef hastası olduğunu da ifade eden Çaldemir, bu kursta yapmayı öğrendiği katran sabunu sayesinde hastalığının hafiflediğini de sözlerine ekledi.

“Temizliği sevdiğim için bu kursa geldim”

Mis gibi sabun kokunsun yükseldiği kursun müdavimlerinden Selvi Akkoç, da YENİMEK kursları sayesinde boş vakitlerini değerlendirdiğini söyleyerek “Temizliği sevdiğim için sabun yapımı kursunu seçtim. Burada öğrendiklerim sayesinde ev halkını doğal sabunla tanıştırdım bana da terapi oldu” dedi.

Share