Yenimahalle’de Okuma-Yazma Seferberliği

2009 yılından bu yana verdiği eğitimleriyle 350 vatandaşa okuma-yazmayı öğreten Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kursları, 74 yaşındaki Fatma Teyze’nin de hayallerini gerçeğe dönüştürdü.
Fatma Teyze Artık Okuyor

“Yazılar; herkese bülbül gibi şakıyor. Bana kara kara bakıyordu” diyen Fatma Teyze elinde tebeşir karatahtanın başında yazı yazmanın, gördüğü her yazıyı heceleyerek de olsa okumanın mutluluğunu yaşıyor.

Bu yaştan sonra Adliye Sarayı’na hakim olmayacağım ama…

YENİMEK’lerde okuma-yazma heyecanı sürerken “Okumak istiyorum” diyerek Şentepe Kurs Merkezi’nin kapısını çalan 74 yaşında 3 çocuk annesi 2 torun sahibi Fatma Karaaslan öğrenmenin yaşının olmadığını bir kere daha gözler önüne serdi.

Kursun en istikrarlı öğrencisi Fatma Teyze “Önce ailem okutmadı. Ardından evlendim, eşim izin vermedi. Çocuklar, torunlar derken geldim 74 yaşına. Hala da eşim izin vermiyor. Bacaklarım artık zor tutuyor. 2 torunuma bakıyorum ve buraya yürüyerek, zor da olsa geliyorum. İlk defa kendim için bir şey yapıyorum. Çok mutluyum. Bu yaştan sonra Adliye Sarayı’na hakim olmayacağım ama en büyük hayalimdi okumak” diye konuştu.

Eğitimler aralıksız devam ediyor

Şuana kadar 350 mezun veren okuma yazma kurslarında; Karşıyaka, İlkyerleşim, Meydan, Şentepe, Avcılar, Tepekule, Varlık ve Yenimahalle olmak üzere 8 ayrı kurs merkezinde 150’ye yakın Yenimahalleli okuma-yazma öğrenmeye devam ediyor.

Share