Yenimahalle’de Nostalji Yolculuğu Başladı

Başkan Yaşar, “Geçmişi Geleceğe Taşıyoruz”
Yenimahalle Evi Açıldı

Yenimahalle Belediyesi tarafından Yenimahalle kültürünün yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması düşüncesiyle ilçeye kazandırılan Yenimahalle Evi’nde nostalji yolculuğu başladı. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ev sahipliğinde açılan Yenimahalle Evi’nde ilk çaylar içildi, anılar tazelendi.

Anılar tazelendi

Çınar Sokak’ta bulunan ve Yenimahalle Belediyesi tarafından restore edilen 150 metrekare alana sahip 3 katlı klasik Yenimahalle Evi’nin açılışı Yenimahalle Kent Orkestrası’nın nostaljik dinletisi ve Ankara Kulübü Seymenlerinin gösterisiyle başladı.

Açılış kurdelesini keserek buram buram nostalji kokan müze görünümündeki evi gezen Başkan Yaşar, evin bahçesinde oturup mahalle sakinleriyle anılarını paylaştı.

Yenimahalle’ye vefa borcumu ödüyorum

Yenimahalle’de yaşamış mahallelilerin bağışladığı eski dönem eşyalar ve fotoğrafların sergilendiği evin Yenimahallelilere hayırlı olmasını dileyen Yaşar “Bugün benim için önemli. Çünkü geçmişi geleceğe taşıyan bir eseri hep beraber açıyoruz. Ben her zaman ‘Sevdam Yenimahalle’ dedim. Çünkü 13, 14 yaşında Yenimahalle’ye geldim. 57 yıldır Yenimahalle’de yaşıyorum. 11 yıldır belediye başkanlığı görevini yürüttüğüm Yenimahalle’yi yaşayarak öğrenmiş bir insanım. En güzel yıllarım, arkadaşlıklarım, dostluklarım Yenimahalle’de geçti. Sokaklarının kokusunu biliyorum. Çocuklarım burada doğdu, gençliğim Yenimahalle’de geçti. Burada ticaret yaptım, bugünkü şirketlerimin temelleri Yenimahalle’de atıldı. Şimdi vefa borcumu ödüyorum. Yenimahalle kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara, çocuklarımıza aktarılması amacıyla Yenimahalle Evini ilçeye kazandırdık. Vatandaşlarımız bu ev sayesinde eski Yenimahalle’yi torunlarına ve çocuklarına tanıtacak. Amacımız Yenimahalle’nin hemşericilik, arkadaşlık ve dostluk temeline dayanan kültür mirasını yeni nesillere tanıtmaktır” dedi.

Yenimahalle Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Nuri Kahraman ve Kurucu Başkan Bisiklet Ankara İl Temsilcisi Kemal Agvaz da günün anısına ve Yenimahalleliler adına Başkan Yaşar’a plaket verdi. Başkan Yaşar, evi Yenimahalle Belediyesi’ne tahsis eden Profesör Doktor Mehmet Haberal’a da teşekkür etti.

Yenimahalle Evi’nin açılış törenine Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal ve Başkent Üniversitesi İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı Ahmet Özçelik, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ferudun Güngör, Ankara Kulübü Derneği Başkanı Metin Özaslan, Yenimahalleliler Birliği Derneği Başkanı Baskın Sürmeli, Yenimahalle Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Şimşek, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çevre sakinleri de katıldı.

Share