Yenimahalle’de Kuş Sesleri Yankılandı

Başkent Kanarya Sevenler ve Üretenler Derneği, kuş yetiştiricileri ile meraklılarını Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde, Kuş Borsası’nda buluşturdu.
Yenimahalle’de Kuş Borsası’na Yoğun İlgi

Kuş severlerden yoğun ilgi gören pazara, kuş yetiştiricilerini ev sahibi olarak Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu’da yalnız bırakmadı.

Kuş yetiştiriciliğine kadın eli

Türkiye’nin değişik illerinden gelen kuş üreticileri, yüzlerce çeşit kuşu satışa da çıkardı. Kuş seslerinin yankılandığı merkezde, muhabbetten papağana, kanaryadan süs güvercinine kadar yaklaşık 10 bin egzotik kuş 50 TL ile bin 500 TL arasında değişen fiyatlarla kuş severlerin beğenisine sunuldu.

Tüm stantları gezerek vatandaşlar ve kuş yetiştiricileri ile sohbet eden Yaşar, borsanın tek kadın kuş yetiştiricisi Zeliha Rana Osma’nı da ziyaret etti. Osma’nın standındaki kuşları inceleyen Yaşar, 5 senedir kuş yetiştirmekle uğraştığını söyleyen Osma’yı tebrik etti.

“Bakamayacağınız hayvanı almayacaksınız”

Etkinliğin yeni nesillere hayvan ve doğa sevgisini aşılamada örnek olacağını vurgulayan Başkan Yaşar, “Kuşlar ve diğer hayvanları beslemek, onlarla ilgilenmek insana mutluluk verir ve stres attırır. Hayvanlarında sevgiye ihtiyacı var. Ama burada en önemli konu her zaman söylüyorum, bakamayacağınız hayvanı almayacaksınız. Onların da bir canlı olduğunu unutmayalım, sonra bakamayıp sokağa atmayalım. Biz yerel yönetimler olarak sokak hayvanlarına elimizden geleni yapıyoruz. Barınaklarımızda her türlü bakımları yapılıyor. Ayrıca bugün burada olduğu gibi derneklerimize de destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Yaşar’a teşekkürlerini sunarak, kuş figürlü duvar saati hediye eden Başkent Kanarya Sevenler ve Üretenler Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Aydın ise, “Bu tip etkinliklerle kuş kalitesi artıyor. Uluslararası yarışmalara kuş gönderiyoruz, dereceler elde ediyoruz. Ama bizim asıl amacımız yeni nesillere bir hobi kazandırarak, onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak. Hayvan ve Doğa sevgisini aşılamak” diye konuştu.

Share