Yenimahalle’de Kadın Olmak Ayrıcalıktır

Yenimahalle Belediyesi tarafından düzenlenen iki etkinlikte kadınlar günü kutlandı.
Kadınlarımıza Ne Yapsak Azdır

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” dolayısıyla düzenlenen ilk etkinlikte Yenimahalle Belediyesi kreşlerinde eğitim gören öğrencilerin velileri yarıştı. Programa Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın eşi Azize Yaşar da katıldı. Çeşitli kategorilerde yapılan yarışmalarda babalar mücadele etti, anneler ve çocukları alkışlarıyla babalara destek verdi. Programda yılın annelerine plaket takdim edildi. Adı Yenimahalle’de bir kreşe verilen Şehit Polis Memuru Tugay Can Kızılırmak’ın annesi Ayşe Kızılırmak’a yılın annesi plaketini Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar verdi.

 

İkinci etkinlikte ise ünlü sanatçı İlkay Akkaya Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde konser verdi. Bozkırın Kadınları ve Kırşehirliler Dayanışması tarafından yapılan etkinliğe Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, CHP İl Başkanı Rıfkı Güvener, İYİ Parti İl Başkanı Yetkin Öztürk, belediye başkan adayları ve meclis üyesi adayları katıldı. Ünlü sanatçı Akkaya’nın birbirinden güzel eserlerine salonu dolduran vatandaşlar hep bir ağızdan eşlik etti. Gecede Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya tarafından plaket ve Lale Şahin tarafından yapılan kara kalem portre hediye edildi.

 

Belediyemizde kadın bürokratlara önem veriyoruz

 

Konser öncesi konuşan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, ”Kadınlarımız tüm kazanımları Cumhuriyet sayesinde edinmişlerdir” dedi. Yaşar, “Cumhuriyet döneminden önce kadınlarımız gereken değeri görmüyordu. Toplumun büyük bir kesimi tarafından ötekileştirilen kadınlarımız büyük mücadeleler sonucunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nde harcanan çabalar ile birçok Avrupa ülkesinden önce yeni haklar elde ettiler. Kadınlarımız seçme, seçilme hakkı, medeni hukuk hakkı ve kadın erkek eşitliği gibi haklara birçok Avrupa ülkesinden önce kavuşmuştur” şeklinde konuştu. Yaşar, “Ben Yenimahalle Belediyesi’nde kadınlarımızı ön plana çıkaran çalışmalar yapmaya özen gösteriyorum. Belediyemizde bulunan birçok müdürlükte bayan müdürlerimiz görev yapıyor. Çünkü ben kadın elinin değdiği her şeyin güzelleşeceği düşüncesini savunuyorum” diye konuştu.

Ülkemizde hala kadınları aşağılayan görüşlerin olduğunun altını çizen Yaşar, “2019 yılında maalesef hala kadınlarımız ile ilgili olumsuz haberleri duyuyoruz. Kadınlarımızı görmezden gelen zihniyetle karşı karşıya kalıyoruz. Toplum olarak buna müsaade etmemeliyiz” şeklinde konuştu.

 

“Ülkemizi bölmeye çalışanlara fırsat vermemeliyiz”

Ülke olarak bir yerel seçime gittiğimizin altını çizen Yaşar, “31 Mart’ta ülke olarak bir yerel seçime gideceğiz. İnsanlarımız belediye başkanlarını, muhtarları, meclis üyelerini seçecek. Vatandaşımız kimin kendisini iyi yöneteceğini düşünüyorsa ona oy verecek. Maalesef bugünlerde bizim adayımıza oy verenler vatanseverdir, diğer adaya oy verenler haindir diye düşünceye kapılanlar var. Bu düşüncelere aldırış etmeyiniz. Bir seçim olacak kazanan da, kaydeden de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olacak. Bu seçimler için ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmaya gerek yok kin ve nefret dili bize zarar verir. Bu seçimlerin ülkemize hayır getirmesini demokrasi şöleni halinde geçmesini diliyorum” ifadesinde bulundu.

Share