Yenimahalle’de dolu dolu Engelliler Günü

Yenimahalle Belediyesi,3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü Dolayısıyla Muhteşem Bir Etkinlik Düzenledi.
Özel Bireylerden ‘Farkımla güzelim’ Defilesi

Milli Sporcu Yeliz Güllü’nünaçılış dansı ile başlayan programda; 27 engelli birey, birbirinden renkli tasarımlarla podyumda boy gösterdi. Ünlü sanatçı Melek Mosso konseriyle coşkunun tavan yaptığı etkinlikte, Yenimahalle’nin engelli bireyleri de gönüllerince bir gün geçirdi.

Milli sporcudan muhteşem performans

Engelliler Günü özel programı; Tekerlekli Sandalye Dans Milli Takımı sporcusu Yeliz Güllü’nün muhteşem performansıyla başladı. 1,5 yaşında geçirdiği çocuk felcinin ardından koltuk değneklerine mahkum olan milli sporcu, özel koreografi dansıyla konukları büyülerken azmi ve başarılarıyla da engelli bireylere örnek ve umut oldu.

Özel bireylerden  “Farkımla Güzelim” defilesi

Günün en özel ve duygu dolu anı ise,  “Farkımla güzelim” adlı özel defile oldu. Belediye bünyesinde bulunan Nefes Engelliler Sosyal Tesisleri’nde eğitim gören 27 engelli çocuk, birbirinden renkli tasarımlarla podyuma çıktı. Özel defilenin kıyafetlerini de çocukların istek ve hayalleri doğrultusunda belediyenin personelleri ve aileleri tasarladı. Heyecanın bir an olsun azalmadığı defilede, birbirinden özel mankenler rengârenk kostümleri ile podyumda boy gösterdi.

Defilede yer alan 4 ile 42 yaş arasındaki özel mankenlerin performansları profesyonel mankenleri aratmadı. Çocukların hayal dünyaları ve isteklerine göre hazırlanan kıyafetleri giyen mankenler alkışlar eşliğinde podyumda salındılar. Özel mankenler, kreş öğretmenleri eşliğinde podyumda sevgi dağıtırken salonda da duygu dolu anlar yaşandı. Kimi konuklar gözyaşlarını tutamazken, kimileri çocuklarını program sonuna kadar ayakta alkışladı.

Programda; ünlü sanatçı Melek Mosso da Yenimahalle’de yaşayan engelli bireyler için sahneye çıktı. En güzel şarkıların hep bir ağızdan söylendiği konserde, sevilen sanatçı konuklardan tam not aldı.

Yenimahalle’de engelleri birlikte aşıyoruz

Programda kısa bir konuşma ile konukları selamlayan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar Engelli kavramını yaratanların bu tür sıkıntıları çekmeyenler olduğunun altını çizdi.  Başkan Yaşar “Engelleri biz yaratıyoruz.Engeller yarattığımız siz kardeşlerimizi görmezden geliyor, sizleri yok sayıyoruz. Oysa hayatınızı kolaylaştırmak için yaptığımız ufak değişikliklerle ne kadar başarılı olabildiğinizin en yakın tanıklarındanım. Ampute futbol takımı kurduk, futbol tesisi yaptık ampute takımımız Türkiye Şampiyonu oldu, görme engelli takımımıza biraz destek olduğumuzda sporcularımız büyük başarılara imza attı. Havuzlarımızı engelli kardeşlerime açtığımızda en sağlıklı yüzücülerden daha hızlı kulaçlar attıklarını gördüm. Resim yapabildiklerini, el sanatlarında ne kadar başarılı olduklarını gördüm. Şikâyet etmeden, engellerini bahane etmeden, ağlamadan sızlamadan büyük bir azimle neler başarabildiğinize tanık oldum.İnsanlar arasındaki aşılmaz tek engel sevgisizliktir. Bizi insan yapan kolumuz bacağımız değil kalbimizdir. Bir gün bu engellerin tamamen ortadan kaldırıldığı, hiç kimsenin kimseden eksiği ya da fazlasının olmadığı, eşit haklarda ve eşit şartlarda yaşadığı bir dünyanın ve ülkenin var olması diliyorum. Sizlerin bu zorluklarla dolu yolculuğunuzda Yenimahalle Belediyesi’nin sizlere yol arkadaşı olacağının sözünü bir kez daha veriyorum” diye konuştu.

 

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve eşi Azize Yaşar’ın ev sahipliğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Spor Kompleksi’nde düzenlenen farkındalık etkinliklerine; İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel, İYİ Parti Ankara İl Başkan Yardımcısı Ali Seven, CHP Ankara İl Engelliler Genel sekreteri Taşkın Ayvaz, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ferudun Güngör ve yönetimi, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Boran, Yaşar Neslihanoğlu, Erhan Aras, belediye meclis üyeleri, Muhtarlar ve engelli bireyler ile aileleri katıldı.

Share