Yenimahalle’de Cumhuriyetin 96. Yılına Cem Adrian’lı Kutlama

Cumhuriyet’in ilan edilişinin 96’ıncı yılı, Yenimahalle’de coşkulu bir şekilde kutlandı.
Başkan Yaşar, “Dünyaya Atatürk Gibi Lider Bir Daha Gelmedi”

Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın önce belediye binası önündeki ve sonrasında Batıkent Meydan AVM önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başladı.

Yenimahalleli vatandaşların yoğum katılım gösterdiği etkinlikler, Ragıp Tüzün Parkı’ndan başlayan meşaleli yürüyüş ve Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen Cem Adrian konseriyle devam etti.

Cumhuriyet meşalesi Yenimahalle’de yakıldı

7’den 70’e binlerce ilçe sakininin ellerinde Türk Bayrakları katıldığı geleneksel “Meşaleli Cumhuriyet Yürüyüşü” Ragıp Tüzün Parkı’ndan başladı. Yürüyüşe meşaleler ve hazırlanan dev Türk bayrağı ile katılan ilçe sakinleri kol kola Cumhuriyete sahip çıktı. Cumhuriyet yürüyüşüne evlerinin balkon ve camlarından selamlayarak destek olan mahalle sakinleri de bayram coşkusunu doyasıya yaşadı.

7’den 70’e Cumhuriyet sevgisi

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ev sahipliği yaptığı etkinliklere; TBMM Başkan Vekili Levent Gök, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, CHP Ankara Milletvekilleri Nihat Yeşil ve Servet Ünsal, CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ferudun Güngör katıldı.

Yürüyüşün ardından Yenimahalleliler Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen Cem Adrian konserinde bir araya geldi. Araştırmacı gazeteci Nebil Özgentürk’ün moderatörlüğünde “Bir Cumhuriyet Hikayesi” adlı belgesel sunumu ile başlayan konser gecesinde Yenimahalleliler farklı tarzı ve müziği ile beğeni toplayan Cem Adrian’ın seslendirdiği şarkılar eşliğinde unutulmaz bir Cumhuriyet Bayramı yaşadı.

Yaşar, “Dünya Atatürk gibi lider görmedi”

Araştırmacı Gazeteci ve televizyon yapımcısı Nebil Özgentürk’ün hazırladığı, Cumhuriyet’in ilanı sırasında yaşanan zorlu süreci, tarım, sanayileşme, kalkınma ve eğitim reformları sırasında Türk milletinin karşılaştığı zorlukların anlatıldığı belgesel sunumu sonrasında ilçe sakinlerine seslenen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Cumhuriyet Bayramımızın 96’ncı yılını coşkuyla bütün Türkiye’de kutluyoruz. Bizim Cumhuriyetimiz diğer İslam ülkelerinde olduğu gibi kin ve nefret Cumhuriyeti değil, demokratik, laik, halk cumhuriyetidir. Cumhuriyetin kuruluşunun üzerinden nerdeyse 100 yıla yakın bir zaman geçti. Bu süreçte tüm dünya ülkeleri onlarca lider gördü. Fikirleriyle, gösterdiği hedeflerle, yaptığı devrimlerle, demokrasi ile yönetilen ülke halklarının gönlünde taht kurmuş tek lider Mustafa Kemal Atatürk’tür. Dünyaya Atatürk gibi bir lider bir daha gelmedi. Bu nedenle Cumhuriyet, her sene önemini artırıyor ve coşkuyla kutlanıyor” dedi.

“Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk”

Büyük şair Nazım Hikmet’in “Yürümek” ve “Bu Memleket Bizim” şiirlerini ilçe sakinlerine okuyarak sözlerine devam eden Yaşar “Yenimahalle, Cumhuriyetin değerlerine sıkı sıkıya bağlı bir ilçedir. Demokrasi halka hizmet sanatıdır. Halkının dertleriyle dertlenmek, sevgisiyle mutlu olmak sanatıdır. Cumhuriyetin değerlerini Yenimahalle’de yaşatmaya ve yeni nesillere aktarmaya devam edeceğiz. Yaşasın cumhuriyet, yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk” şeklinde konuştu.

Share