Yenimahalle’de Atıklar Kaynağında Ayrıştırılıyor

Yenimahalle Belediyesi, değerlendirilebilir atıkların kaynağında ayrı toplanması için ilçenin 11 noktasında Mobil Atık Getirme Merkezi yerleştirdi.
Mobil Atık Getirme Merkezleri 11 Noktada Yerini Aldı

Sıfır Atık Projesi kapsamında; geri kazanılması mümkün, değerlendirilebilir atıklar diğer atıklardan ve birbirinden ayrı olarak Mobil Atık Getirme Merkezlerinde toplanıyor.

Mobil Atık Getirme Merkezleri, Yenimahallelilerin etkin olarak kullanabileceği noktalara kurulurken vatandaşlar da beklenilenden çok daha kısa sürede projeye katılım sağladı.

İlçenin 11 noktasında hizmet veren Mobil Atık Getirme Merkezlerinde; ayrı ayrı atık girişlerinden kağıt, plastik, metal, cam, elektronik atık, bitkisel yağ ve atık pil olmak üzere 7 kalemde atık toplanacak. Böylece hem ekonomi kazanacak hem de doğa korunacak.

Halkın katılımı çok önemli

Kısa zaman içinde ilçenin daha fazla noktasında uygulamanın artarak devam edeceğini belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar“Bir dünya sorunu olan çevre kirliliği ile mücadeleye yaşadığımız sokakta, mahallede ve ilçede başlamalıyız. Atıkların geri kazanılması ile doğal kaynaklar ve enerji kaynakları korunacak, su kaynakları ve havanın kirlenmesi önlenecek, küresel ısınmaya neden olan sera gazı en az seviyeye indirilecektir. Ayrıca ülkemize maddi olarak büyük değerler kazandıracaktır. Bu nedenle Yenimahalle Belediyesi olarak çalışmalar yürütüyoruz. Bu konuda ilçe sakinlerimizin de yürütülen çalışmalar ve projeler konusunda gereken desteği göstereceğine yürekten inanıyorum. Yenimahalle, çevre bilincine sahip insanların yaşadığı bir ilçedir” dedi.

Share