Yenimahalle’de 98. Yıl Coşkusu

Yenimahalle’de Cumhuriyet’in ilan edilişinin 98’inci yılı kutlamaları, Atatürk büstüne çelenk konulmasıyla başladı.
Başkan Yaşar, “Cumhuriyeti İlelebet Yaşatacağız”

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın belediye önünde bulunan Atatürk büstüne çelenk koymasıyla başlayan kutlamalarda, Ahi Evran Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Adalet öğretmeni Sinan Karakurt, öğrencileri ile birlikte 10. Yıl Nutku canlandırması gerçekleştirdi.

Karayalçın Meydanı bayraklarla donatıldı

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Murat Karayalçın Meydanı’nda bulunan Atatürk büstüne çelenk konulması ile devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törene, elinde Türk Bayrakları ile katılan ilçe sakinleri, Batıkent Murat Karayalçın Meydanı’nda düzenlenen çelenk koyma törenine yoğun katılım gösterdi.

Şener Çakmak Okulları öğrencilerinin halk oyunları gösterisi ile başlayan törende; Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın yanı sıra CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, CHP Yenimahalle ilçe Başkanı Ferudun Güngör, İYİ Parti, Memleket Partisi, Gelecek Partisi,  DEVA Partisi, Vatan Partisi yetkilileri, Yenimahalle Kent Konseyi, DİSK Genel-İş, Cumhuriyet Kadınları Derneği temsilcileri, Emekli Öğretmenler Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği yetkilileri Murat Karayalçın Meydanı’nda bulunan Atatürk anıtına çelenk bıraktı.

 “Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk”

Vatandaşların Cumhuriyet bayramını kutlayarak, birlik ve beraberlik vurgusu yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “98 yıl önce hanedanlığı ve padişahlığı bir kenara itip halkın yönetimini esas alarak Cumhuriyet meşalesini yakan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, diğer İslam ülkelerinden farklı olarak, genciyle yaşlısıyla bir ulus olmamızın önünü açmıştır. Bu gün hangi konumda olursak olalım bu konumu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının bize emanet ettiği demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti’ne borçluyuz. Atatürk’ün ilkelerine ve onun gösterdiği değerlere karşı duran insanlara seslenmek istiyorum. İslam ülkelerine baksınlar bir de Türkiye Cumhuriyeti’ne baksınlar. Türkiye’nin diğer tüm İslam ülkelerinden her bakımdan üstün olduğunu görecekler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dört bir yanı işgal edilmiş, yokluklar içerisinde yaşayan bir ulustan demokratik, laik ve tam bağımsız bir ülke yaratan tek liderdir. İnsan hakları, özgürlükler, demokrasinin tüm kurallarıyla işlediği bir ülke yaratmak Atatürk’ün de hedefiydi, bizim de hedefimiz olmalıdır. 98’inci yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz ilelebet yaşayacaktır. Yaşasın cumhuriyet, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk ve devrimleri” dedi.

Belediye konvoyu Cumhuriyet sevgisini evlere taşıdı

Yenimahalleli vatandaşların yoğun katılım gösterdiği bayram kutlamaları, Başkan Yaşar önderliğinde oluşturulan bayram konvoyunun ilçeyi dolaşmasıyla gün boyu devam etti. Yenimahalle merkez, Şentepe, Demetevler, Batıkent, Susuz gibi ilçenin farklı noktalarını dolaşan Cumhuriyet konvoyu, ilçe sakinlerine 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sevgisini doyasıya yaşattı.

İlçeyi sokak sokak gezen Cumhuriyet konvoyuna ellerinde Türk Bayrakları ile eşlik eden ilçe sakinleri, Cumhuriyet Bayramı coşkusuna evlerinin balkon ve camlarından el sallayarak destek oldu.

Share