Yenimahalle Genç Yeteneklerini Arıyor

İstanbul’da yıllardır ücretsiz Konservatuvar eğitimi veren ve kültür sanat dünyasına sayısız oyuncu kazandıran Sadri Alışık Kültür Merkezi, Yenimahalle Belediyesi işbirliği ile Yenimahalle’nin genç tiyatrocu adaylarını arıyor.
Tiyatroya Gönül Veren Gençlere Konservatuvar Şansı

Başvuruda bulunmak isteyen adaylar için son tarihin 17 Ocak 2022 olduğunu açıklayan belediye, yetenek sınavı için de tarihin 20-21 Ocak 2022 olduğunu belirtti. Giriş sınavına başvurabilmek için en az lise veya dengi okuldan mezun olmak ve 30 yaşını doldurmamış olmak şartları aranmaktadır. Sınava girecek adayların yabancı ya da yerli bir eserden, bir komedi, bir dram olmak üzere iki parça ve bir şiirle katılmaları gerekmektedir.

31 Ocak’ta ders başı

Katılmaya hak kazanacak genç yeteneklere yüzde yüz burslu olarak tiyatro eğitiminin kapıları açacak olan Yenimahalle Belediyesi Sadri Alışık Konservatuvar’ında ilk ders zili ise 31 Ocak 2022 Pazartesi günü çalacak.

Konservatuvar projesi ile Yenimahalle’de ikamet eden 30 yaş ve altı, en az lise mezunu sanata gönül veren gençler hayallerine kavuşacak. 20-21 Ocak tarihlerinde yapılacak olan elemelere katılmak isteyen genç yetenekler, 17 Ocak Pazartesi gününe kadar Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi ve Sadri Alışık Kültür Merkezi’nden başvuru yapabilecek. Adayların lise diploması ya da üniversite öğrenci belgesi, 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, adli sicil kaydı ve sağlık raporu ile başvuru yapmaları gerekiyor.

2 yıl boyunca eğitim alacaklar

Yapılan elemelerin ardından 30 genç, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi 1’inci katta projelendirilen Yenimahalle konservatuvarında, uygulama, teorik, etüt sınıfı, kütüphane, dans, müzik odalarında 2 yıl boyunca eğitim alacak. Öğrenciler eğitimlerinin ilk yılında oyunculuk yöntemleri, doğaçlama, oyunculuk temel teknikleri, dünya tiyatro tarihi, diksiyon, şan, dans dersleri, 2’inci yılda isetemel oyunculuk, role hazırlık, dünya tiyatro tarihi, metin inceleme, diksiyon, şan, dans dersleri alacak. Eğitim başarıyla tamamlayan gençler, Mezuniyet Oyunu ile ilk sahnelerini yapacak. Ayrıca mezun olan öğrenciler, Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu kadrosunda oyuncu olarak performanslarını sergileme imkanı bulacak.

Share