Yenimahalle Belediyesi’nden Otizmli Gençlere Tam Destek

Engelli bireylere verdiği hizmetlerle adından sıkça söz ettiren Yenimahalle Belediyesi, otizmli çocuklar için de hizmette sınır tanımıyor.
Yenimahalle Belediyesi’nden Otizmli Gençlere Tam Destek

Belediye bünyesinde kurduğu Engelliler Birimi aracılığıyla, ilçede yaşayan tüm engelli vatandaşları tespit ederek yaş, cinsiyet, engellilik durumu hakkında bilgi sahibi olan Yenimahalle Belediyesi, engellileri sosyal hayata dahil edebilmek için dur durak bilmeden çalışıyor.

Tüm evlatlarımız bizim gözümüzde eşittir

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar otizimli bireylerin eğitimleri ve sosyal yaşama adaptasyonlarının devlet politikası haline gelmesi gerektiğini belirterek, “Ancak hala onlara göre bir eğitim tam anlamıyla yok. 125 bin otizmli çocuktan sadece 2 bininin eğitim hakkından faydalanabilmesi üzücü bir durum. Türkiye’nin bu çocuklara eğitim verebilecek potansiyeli var. Bu çocuklar belirli projelerle ve eğitimle ülkeye kazandırılabilir” dedi.

Yaşar “Tüm evlatlarımız bizim gözümüzde eşittir. Onları sağlıklı ya da engelli olarak hiçbir zaman ayırt etmedik. Amacımız engellilerin hayat şartlarını engelsizlerle aynı seviyeye çekmek. Bunu büyük ölçüde başardık. Elimizden gelen tüm desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Eğitim eşitlik ister, eğitim birlik ister. Otistik çocuklarımızın daha iyi şartlarda eğitim alabilmeleri için üzerimize düşeni yaptık, yapacağız” diye konuştu.

Belediye imkanları seferber ediliyor

Devlet okulları ve özel eğitim merkezlerinden gelen talepler üzerine buralardaki özel sınıfların fiziki şartlarının iyileştirilmesinin yanı sıra, otizmli bireylerin spor ve müzikle rehabilitesi için imkanlarını seferber eden Yenimahalle Belediyesi, Mithat Enç Görme Engelliler Okulu, Ümit Kaplan Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi, İller Bankası Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi ve Sait Ulusoy Eğitim Uygulama Okulu’na vurmalı çalgılar müzik odası kazandırdı.

Ayrıca yüzme havuzlarının kapılarını engelli bireyler için sonuna kadar açan belediye, otizmli çocuklar için; her iki çocuğa bir antrenör eşliğinde yüzme kursları ve yarışmalar düzenledi. Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu ve Spor Eğitimi Dairesi Başkanlığı’nın ortak projesi olan Antrenör Yetiştirme Kursu kapsamında Otizmli sporculara Turgut Özakman Yüzme Havuzunda 14 gün boyunca eğitim ve uygulama yaptıran Yenimahalle Belediyesi, engelli sporcuları antrenörlük sertifikası almaya hak kazandırdı.

Öte yandan ilçede yaşayan otizmli bireylerin evleri belirli aralıklarla ziyaret edilerek ihtiyaçları tespit edilmeye devam ediyor.

Share