Yenimahalle Belediyesi’nden Aşure İkramı

Yenimahalle Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla geleneksel hale getirilen aşure dağıtımı, bu yıl Pir Sultan Abdal ve Serçeşme Cemevi’nde gerçekleştirildi.
Canlar Aşure Dağıtımında Buluştu

4 bin aşurenin dağıtıldığı etkinliğe Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe ve Yönetimi, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu ve çok sayıda alevi vatandaş katıldı.

Canların bağlama ile nefes okumasıyla başlayan program, Alevi Dedesinin birlik ve beraberlik mesajı vererek dua okumasıyla devam etti. Ardından aşureler davetlilere ikram edildi.

Alevi kardeşlerimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin asli değerleridir”

Konuşma yaparak vatandaşların Muharrem ayını kutlayan Yaşar, “Bu sene de mübarek muharrem ayının sonuna geldik. Muharrem ayı, insanlık tarihi açısından acı ve tatlının, hüzün ve mutluluğun, savaş ve barışın bir arada yaşandığı bir aydır. Tarih boyunca peygamberlerle ilgili birçok kurtuluş mucizeleri de yaşanmıştır bu ayda, Kerbela gibi sadece insanlık tarihinin değil İslam tarihinin de en utanç verici olayı yaşanmıştır. Bu ay içinde sabır da vardır, acı çekmek de, hüzünlenmek de vardır, utanmak da, nefis mücadelesi de vardır kurtuluş da, oruç da vardır aşura da” dedi.

Sözlerine devam eden Başkan Yaşar, “Alevi kardeşlerimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin asli değerleridir. İslam ümmeti bugün de kan ve gözyaşı içindedir. Bu ateş çemberi içinde olan bizler ise bugün her zamankinden daha çok ehlibeyti sevdiğimiz gibi birbirimizi sevmeye, İmam Hüseyin gibi Yezitlere karşı birlikte, beraber, omuz omuza olmaya, cesur olmaya mecburuz. Alevi Kardeşlerim olarak sizler bu ülkenin kuruluş felsefesinden santim ayrılmayan, Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gönülden bağlı olan ibadethanelerine Hazreti Ali’nin yanına resmini asan, yolundan ayrılmayanlarsınız” diye konuştu.

Share