Yenimahalle ve Anadolu OSB’den İstihdam İşbirliği

Yenimahalle Belediyesi ve Anadolu OSB, hızla artan işsizlik oranlarının önüne geçmek ve nitelikli iş gücünü arttırmak amacıyla elini taşın altına koyuyor.
Yenimahalle Yetiştirecek, Anadolu OSB İstihdam Edecek

Bu kapsamda yapılan işbirliğiyle Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kursları bünyesinde sanayi bölgesindeki ihtiyaç doğrultusunda belli branşlarda kurslar açılacak. Bu kurslarda teorik ve pratik eğitimlerle donatılacak olan kursiyerlerden başarılı olanların işi de hazır olacak. Anadolu OSB’deki fabrikalarda istihdam edilecek kursiyerler, fabrikaların nitelikli işgücü açığına da derman olacak.

“Tüm belediyelere örnek olsun”

Yenimahalle Belediyesi’ni ziyaret eden Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay ve yönetim kurulu üyeleri, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başkan Yardımcısı Erhan Aras ve belediye bürokratlarıyla bir araya gelerek projenin detaylarını konuştu.

Türkiye’nin üretmeden büyüyemeyeceğini ifade eden Yaşar, “Önce biz elimizi taşın altına koyalım. Güzel bir proje başlatalım, bu model bütün belediyelere örnek olsun. Türkiye’nin çıkış noktası üretim. Üretmeyen Türkiye, geleceğe sağlam adımlarla ilerleyemez. Bu proje, yerel yönetimlerin de üretime desteğinin bir göstergesi olur” dedi.

İş garantili branşlar

Yenimahalle Belediyesi’nin YENİMEK çatısı altında 144 öğretmenle, 14 noktada 100 branşta eğitim verdiğini hatırlatan Yaşar, “Bu kursları açmamızdaki birinci gayemiz insanlarımıza bir meslek edindirmek. Bu nedenle kurslarımızın yüzde 80’i meslek edindirme, yüzde 20’si ise hobi kursudur. Şimdi de sanayi bölgelerinin taleplerini göz önüne alarak belli branşlarda eğitimler vererek sanayi sektörüne nitelikli iş gücü kazandıracağız. Bu kursu başarıyla bitirenlerin işi de hazır olacak. Bu kursa katılanların daha azimli olmasını sağlayacak” diye konuştu.

“Nitelikli personele ihtiyaç var”

Türkiye’de oldukça yüksek bir işsiz nüfus olduğuna dikkat çekerek sözlerine başlayan Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay ise buna karşın sanayicilerin personel bulmakta zorlandığını söyledi.

Tuncay, “İşletme demek üretim demek, üretim demek ise istihdam demektir. Türkiye’nin örnek firmaları bölgemizde yatırımlarını yapıyor ancak gelinen noktada fabrikalarımızda çalışacak nitelikli insan gücü bulmakta güçlük çekiyoruz. Bu nedenle Yenimahalle Belediyesi ile bu çerçevede yapacağımız bir işbirliğinden memnuniyet duyarız. Belediye tarafından bölgemiz işletmelerinin ihtiyacı olan mesleklerde yetiştirilecek kişiler, eğitimin sonunda fabrikalarımızda çalışmaya başlayabilir. Ülkemizde genç işsiz oranı yüzde 24’ e yükseldi. Yenimahalle’ de ülkemizin bir parçası. Dolayısıyla bu çerçevede yapılacak bir işbirliği hem üreticilere hem vatandaşlara katkı sağlayacaktır. En önemlisi bu proje ülkemize katkı sağlayacaktır” dedi.

Proje ilk etapta 100 kişiyle start alacak

İşbirliği kapsamında sanayi sektörünün de talepleri göz ününe alınarak Yenimahalle Belediyesi çatısı altında 3 veya 4 branşta kurs açılacak. 6 ay ila bir yıl arasında eğitime tabi tutulacak kursiyerler, gerekli olması halinde fabrikalarda da uygulamalı eğitim alacak. İlk etapta 100 kişiyle başlayacak projede, eğitimler Eylül ayında start alacak.

Projeyi kahvaltıyla taçlandırdılar

Projenin detayları Anadolu OSB’nin 8’inci Geleneksel Kahvaltılı Katılımcı Buluşması’nda da masaya yatırıldı.

Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay’ın ev sahipliğinde Anadolu OSB yönetim binasında gerçekleşen kahvaltıya Başkan Yaşar’ın yanı sıra CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, eski Milletvekili Emine Ülker Tarhan, yönetim kurulu üyeleri ve Anadolu OSB’den burs alan öğrenciler katıldı.

İstihdam işbirliği hakkında hakkında katılımcıların bilgilendirildiği kahvaltı sonunda Tuncay, Başkan Yaşar’a gelincik tablosu hediye etti.

Daha sonra sahneye çıkan burslu öğrenciler ise “Gençliği Atatürk’e Cevabı” adlı metni okuyarak, Cumhuriyete sahip çıkacaklarına dair yemin etti.

Share