Yenimahalle Kütüphanelerine Pandemi Düzenlemesi

Yenimahalle Belediyesi’nin ders çalışma ortamı bulamayan çocuklar ve sınavlara hazırlanan gençler ile okuma sevdalısı Yenimahalleliler için hizmete açtığı ancak pandemi sebebiyle bir süredir kapalı olan kütüphaneleri, kurallara uygun şekilde düzenlenerek yeniden bir bir açılıyor.
Kütüphaneler Yeniden Kapılarını Açıyor

İlçe genelinde 9 farklı noktada bulunan belediye kütüphanelerinden, ilk etapta; Batıkent Yaşar Kemal Kütüphanesi, Yenimahalle Kapalı Pazar yeri içerisinde bulunan Yenimahalle Kütüphanesi ile Kaletepe Kültür Merkezi içerisindeki kütüphane pandemi kuralları çerçevesinde dezenfekte edilip masa sayıları yarıya düşürülerek hizmet vermeye başladı. Girişte maske ve dezenfektan verilecek olan kütüphaneler, müdavimlerine haftanın 7 günü saat 10.00-20.00 saatleri arasında hizmet vermeye başlayacak.

Eğitim yatırımlarımız, gurur tablomuz oldu

Yenimahalle’de eğitime katkı sunmak ve gençlerin donanımlı bireyler olarak yetişmesi amacıyla elimizi her zaman taşın altına koymaya devam edeceğiz diyen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Yenimahalle’de gençlerin ve çocukların geleceğin söz sahibi insanları arasında yer bulmaları için etüt merkezleri, meslek edindirme kursları ve kütüphaneler açtık. Her bir eğitim yatırımımızdan da çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Emeklerimiz meyve veriyor. Eğitimlerimizden, imkanlarımızdan faydalanan gençlerimizin iyi liselere, iyi üniversitelere yerleştiğine şahit oluyoruz. Bu gurur bize yeter. Malum ülke genelinde aylardır bir virüs mücadelesi veriyoruz. Tesislerimizi kapatmak zorunda kaldık. Artık yavaş yavaş şartlarını uygun hale getirdiğimiz eğitim alanlarımızı yeniden açmaya başladık. Geleceğimizi okuyan bir nesle emanet etmeliyiz. Bu bilinçle vatandaşa hizmet etmeye devam ederek çocuklarımızın ve gençlerimizin her zaman yanında olacağız” şeklinde konuştu.

Share

Yeşil Cennet Yakacık İlk Misafirlerini Ağırladı

Pandemi süresince bakım ve tadilat işlemlerinden geçirilerek baştan aşağı yenilenen yeşil cennet Yakacık Mesire Alanı, uzun bir aranın ardından ilk misafirlerini ağırladı.
Akacık Mesire Alanı Yeni Yüzüyle Hizmete Hazır

5 bin 500 kişi kapasiteli Yakacık Mesire Alanını torunu ile birlikte ziyaret eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, piknik yapmak ve temiz hava almak için Yakacık Mesire alanını tercih eden Başkent sakinlerine mutlu ve huzurlu bir hafta sonu diledi.

Yakacık tüm Başkentlilere hizmet edecek

Yenilenen Mesire Alanını inceleyen Yaşar, “Sadece Yenimahalle sakinlerinin değil, tüm Başkent halkının kurulduğu günden bu yana ailesiyle birlikte keyifle vakit geçirmek için tercih ettiği Yakacık Mesire Alanı tüm vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Ülkemizi etkisi altına alan Corona Virüs salgını dönemini fırsat bilerek mesire alanımızı baştan aşağı yeniledik. Yaptığımız bu yenileme çalışması ile Yakacık Mesire Alanı uzun yıllar Ankara sakinlerine hizmet edecek” dedi.

Her ayrıntı düşünüldü

Bütünüyle yenilenen Yakacık’ta vatandaşın rahatı için her ayrıntının düşünüldü. Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak hazırlanan mesire alanında; bin 500 ağaç, 4 bin fidan, 5 bin çalı bitkisi, 470 adet kamelyalı ve kamelyasız oturma alanı, 3 plaj voleybolu sahası, 2 çim futbol sahası, basketbol sahası ve 4 adet çocuk oyun alanı bulunuyor. Ayrıca Yakacık Mesire Alanında bulunan kamelya ve piknik masaları, çocuk oyun alanları ve oyuncaklarının tümü yenilenirken mangal yakmak isteyen vatandaşlar için barbekülerin onarımı gerçekleştirildi.

Share

Yenimahalle Belediyesi Bülent Ecevit Yüzme Havuzu Ve Spor Kompleksi Hizmete Açıldı

Yenimahalle Belediyesi Bülent Ecevit Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi T.C Sağlık Bakanlığı tarafından alınan Covıd-19 salgın hastalığına yönelik tedbirler sağlanarak vatandaşın hizmetine açıldı.
Serinlemek İçin Covıd-19 Tedbirleri Alındı

4 büyük Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi bulunan Yenimahalle Belediyesi, sıcak günlerin başlamasıyla birlikte Covid-19 kapsamında tüm sağlık ve hijyen tedbirlerini alarak Bülent Ecevit Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi’ni kullanıma açtı.

Sadece yüzme branşında hizmet verilecek

Pandemi sürecinden ötürü virüse karşı en güvenli spor branşlarının başında gelen yüzme branşı için çalışmalar yapan belediye, uzun bir aradan sonra havuzun kapısını Yenimahallelilerin hizmetine açtı. Yüzme havuzunda fitness, grup dersleri, çocuk kursları branşlarında hizmet verilmeyecek. Havuzdan sadece üye olanlar yararlanabilecek ve çocuklar ebeveynleriyle birlikte tesislerden yararlanabilecek.

“Klor varsa virüs yoktur”

Korona süreci boyunca hizmetlerini sunarken sağlık ve hijyen koşullarına uygun olarak yapılmasına dikkat eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “ Dünya Sağlık Örgütü’nün de dediği gibi; klor varsa virüs yoktur. Bu bilgi ışığında aylardır evlerinde kalan vatandaşlarımız için Bülent Ecevit Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksimizi yüzme branşında tüm hijyen tedbirlerini sağlayarak kullanıma açtık. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile tesisimizden faydalanabilir” diye konuştu.

Share

Yenimahalle’den Haşerelere Karşı İlaçlama

Yenimahalle Belediyesi ilçe genelinde sinek, böcek ve haşerelerin yok edilmesi için çalışma başlattı. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü temizlik ve ilaçlama çalışmaları Yenimahalle’nin dört bir yanında aralıksız sürüyor.

Yenimahalle sınırları içerisinde bulunan müstakil evlerin yoğunlukta olduğu mahallelerde, parklarda, yeşil alanlar ile sulak alanlarda haşere oluşma ihtimaline karşı ilaçlama ve temizlik faaliyetlerini yürüten ekipler, ilçe sakinlerinin huzurlu bir yaz dönemi geçirmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

İlçede sinek ve haşerelere karşı ilaçlı önlem

Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı biyosidal ilaçlar kullanarak ilçe genelinde sokak sokak ilaçlama faaliyetini sürdüren Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri; 7 adet soğuk sisleme makinası (ULV) ile haşere, böcek ve sinek türlerinin yaygınlaşmasını engellemek, halk sağlığına tehdit olabilecek sorunların önüne geçmek amacıyla her gün temizlik ve ilaçlama çalışması yürütüyor.

İlçe genelinde vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda binaların kömürlük, bodrum, sığınak, garaj ve depo gibi ortak kullanım alanlarında fare ve böcek ilaçlaması da ücretsiz olarak yapılıyor. İlaçlama talep eden vatandaşlar Temizlik İşleri Müdürlüğü’nü 0312 278 75 16 numaralı telefondan arayarak randevu ve bilgi alabiliyor.

“Halk sağlığı için aralıksız çalışıyoruz”

Yenimahalle’nin tümünde temizlik ve ilaçlamama faaliyetlerinin aralıksız sürdüğünü belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “İlaçlama ve temizlik ekiplerimiz Yenimahalle sakinlerinin sağlığı için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Vatandaşlarımızın huzurlu ve mutlu bir yaz dönemi geçirmesi, sineksiz, haşeresiz bir mevsim yaşamasını amaçlayarak ilçe genelinde ilaçlama faaliyetlerimiz devam ediyor. Bu süreçte sinek ve böcek türlerinin çoğalmasını engellemek için ilçe sakinlerine de büyük görev düşüyor. Vatandaşlarımız çöplerini atarken dikkatli olmalı, çöpler poşetlenmiş olarak atılmalı, çöp konteynerlerinin kapakları kapalı tutulmalıdır” dedi.

Share

Yenimahalle’de Corona Mesaisi Sürüyor

Yenimahalle Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, COVİD-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi kapsamında; ilçe genelinde muhtarlıklar ve esnafa uyulması gereken kuralları hatırlatarak maske ve dezenfektan dağıtımına devam ediyor.

Yapılan kontrollerde ekipler tarafından, iş yerlerinde dezenfektan bulundurulup bulundurulmadığı, çalışanların eldiven, maske ve bone kullanmalarıayrıca genel sağlık ve temizlik kurallarına uyulması ile kapalı alanların sık sık havalandırılması hususunda iş yerlerine gerekli uyarılarda bulunuldu. Kapasite konusunda da esnafa kuralları hatırlatan ekipler tüm işyerlerine maske ve dezenfektan dağıttı.

Virüse karşı denetimlerin rutin olarak devam edeceğini ifade eden Yenimahalle zabıtası, tüm esnaflardan daha çok duyarlılık beklediklerini ifade ederek, gerekli önlemleri alan iş yerlerine de ayrıca teşekkür etti.

Yaşar, “Dünya genelinde artış var”

Korona virüs salgını ile mücadelede vatandaşları uyaran Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Normalleşme sürecindeyiz ancak maalesef dünya genelinde vaka sayılarında artış olduğunu görüyoruz. Havalar ısındı, yaz geldi diye tedbiri elden bırakmamalıyız. Bu süreçte rehavete kapılmamalı, el temizliği, sosyal mesafe ve maske takma kurallarına uymaya devam etmeliyiz. Yaşadığımız bu zorlu süreci hep birlikte mücadele ederek atlatacağız. Esnafımıza gerekli uyarılarda bulunmaya devam ediyor, halk sağlığı için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Share

Selden Etkilenen 200 Noktada Detaylı İlaçlama

Yenimahalle Belediyesi, ilçe genelinde etkili olan sağanak yağışsonrasında su baskınına uğrayan konut ve dükkanlarındezenfekte ve ilaçlamaişlemini gerçekleştiriyor.

Başkent genelinde etkili olan sağanak yağış sonrasında sel sularından kaynaklanan mağduriyetleri gidererek vatandaşa yardım elini uzatan Yenimahalle Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçede selden etkilenen konutlarda suların boşaltılması ile birlikte haşere ve hastalık riskine karşı ilaçlama çalışması yürütüyor.

5 ekiple 200 noktada dezenfekte işlemi

Sel felaketinin yaşandığı ilk dünden bu yana ev ve dükkanların boşaltılması ve su tahliyesini işlemini aralıksız sürdüren ekipler, halk sağlığına öncelik vererek 5 ekip ve 25 personelle; Varlık Mahallesi, Yenimahalle merkez, Tepealtı Mahallesi, Kentkoop ve Uğur Mumcu Mahallelerinde bulunan 200 noktada ilaçlama çalışması yapıyor.

Yaşar, “İlk günden bu yana vatandaşın yanındayız”

Sağanak yağış sonrasında evleri kullanılamaz hale gelen vatandaşların yanında olduğunu belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “ İlçemizde günlerce süren sağanak yağış sonrasında evleri sel suyu ile dolan vatandaşlarımıza destek olmak amacıyla tüm birimlerimiz teyakkuza geçmiş durumdadır. Geçtiğimiz günlerde hasar gören 70’e yakın haneyi tek tek gezen ekiplerimiz hasar tespit çalışması gerçekleştirdi. Gücümüz yettiğince hasarlarını karşılamaya çalışacağız.Sel sularının boşaltılması ile birlikte oluşacak hastalık riskine karşın ekiplerimiz, başvuru yapan ve personelimiz tarafından tespit edilen konutların ilaçlama ve dezenfekte işlemini ilk günden bu yana aralıksız sürdürüyor. Yaşanan sel felaketi sonrasında sıkıntılı günler yaşayan, mağdur olan vatandaşın yanındayız” şeklinde konuştu.

Share

190 Kişilik Ekiple Hummalı Çalışma

Yenimahalle Belediyesi, ülkeyi etkisi alan Korona Virüs salgını sonrasında normalleşme süreciyle birlikte vatandaşların dinlenmek için tercih ettiği parklara ve yeşil alanlara detaylı bakım çalışması yapıyor.

Yenimahalle’nin dört bir yanında hummalı bir çalışma başlatan Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, ilçe sakinlerinin temiz ve yeşil bir ortamda dinlenerek keyifle vakit geçirmesini amaçlayarak tüm parklarda çimlendirme ve bakım işlemleri gerçekleştiriyor.

460 parkta çim biçme ve sulama çalışması

İlçe genelinde parklarda bakım çalışmasını aralıksız sürdüren Yenimahalle Belediyesi 190 kişilik ekiple, Batıkent, Şentepe bölgesi, Yenimahalle merkez, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi ve Demetevler’de bulunan parklarda çim biçme ve sulama çalışmasının yanında boş alanlar ve ağaçlandırma alanlarında yabani ot biçimi işlemini gerçekleştiriyor.

Yenimahalle’ye vatandaşların rahat nefes alması amacıyla kazandırılan 460 parkın tümünde 3’üncü kez çim biçme çalışması yapan belediye ekipleri bunun yanında yaz mevsiminin ilk günlerinden bu döneme kadar begonya, petunya, Çin karanfili, sardunya gibi farklı türlerdeki 500 bin’e yakın çiçeği toprakla buluşturdu.

Yaşar “Parklarda sosyal mesafe kuralına uyalım”

İlçe sakinlerinin temiz ve düzenli parklarda vakit geçirmesi amacıyla çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “ Yenimahallelilerin rahat edeceği ve huzur bulacağı parkların bakım işlemlerini aksatmadan sürdürüyoruz. Ekiplerimiz çim biçme, çiçek dikme gibi çalışmaların yanında ilçemizde ki tüm yeşil alan ve parkların bakımını gerçekleştiriyor. Bu süreçte vatandaşlarımızın sosyal mesafe kuralına uyması ve maske takarak dışarı çıkması büyük önem ifade ediyor. Normalleşme sürecinde rehavete kapılmadan temizlik ve sosyal mesafe kurallarına uymalıyız” şeklinde konuştu.

Share

Yenimahalle Personellerinden Örnek Üretim

Yenimahalle Belediyesi Nefes Engelliler Sosyal Tesisinde bulunan Maske-Dezenfektan ve Kolonya Üretim Atölyesi’nde geri dönüşüm malzemelerinden çocukların kullanımı için eğlenceli dezenfektan standı üretimi ve yetişkinlerin kullanımı için dezenfektan kabini yapıldı.

Korona Virüs sürecinde yaptığı çalışmalarla fark yaratan ve her alanda vatandaşın yardımına koşan Yenimahalle Belediyesi, Ankara’da bir ilke daha imza attı. Belediye bünyesinde bulunan kreş öğretmenleri kendi imkanlarıyla geri dönüşüm malzemelerini kullanarak yeni hijyen malzemelerinin prototipini üretti. Nefes Engelliler Sosyal Tesisinde kullanılmak üzere dezenfektan kabini yapan öğretmenler, belediye bünyesinde bulunan Sadri Alışık Kreş ve Gündüz Bakımevinde kullanılmak üzere çocuk dezenfektan standı da yaptı. Kullanım olarak benzerleriyle aynı özelliği taşıyan ürünler, maliyet olarak benzerlerinin neredeyse yarı fiyatında.

Seri üretime geçilecek

Belediye tarafından ARGE çalışmaları devam eden ürünler ilerleyen günlerde seri üretime geçerek ilk olarak belediyeye ait tesislerde kullanılmaya başlanacak. Günümüzde en çok rağbet gören ürünlerin başında gelen bu tasarımlar daha sonra tüm belediye birimlerinde aktif olarak kullanılacak. Ürünlerin içinde kullanılacak ham maddeler de belediyeye ait tesislerde üretilecek.

İsteyince her şey yapılıyor

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Biz sosyal belediyecilik anlayışımız çerçevesinde vatandaşımızın ihtiyacı olan birçok ürünü ücretsiz olarak pandemi süresince ulaştırdık. Nefes Engelliler Sosyal Tesisimizde kurduğumuz tam donanımlı atölyemizde maske-dezenfektan-kolonya üretimini yaptık ve dağıttık. Şimdi ise yeni çalışmalar yaparak bu süreci bir ileri boyuta taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kreş personellerimizin kendi imkanlarıyla tasarladığı çocuk dezenfektan ünitesi ve yetişkin dezenfekte kabinini kullanmaya başladık. Benzeriyle aynı özelliği taşıyan bu ürünler, maliyet olarak ise piyasanın çok altında. İlerleyen günlerde bu ürünlerin geliştirme çalışmalarının tamamlayıp, belediyemiz birimlerinde halkımızın kullanımına sunacağız. Ülke olarak zor bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde vatandaşlarımızın parasını kendi paramız gibi görerek en faydalı hizmetleri vatandaşımıza sunmaya devam edeceğiz.”

Share

Yenimahalle Belediyesi Düğün Salonlarında Hazırlıklar Tamam

Yenimahalle Belediyesi’nin Koronavirüs sebebiyle kapattığı düğün salonları 1 Temmuz itibariyle kapılarını açılıyor.

Bünyesinde bulundurduğu düğün salonlarında dezenfeksiyonu sağlayarak tüm tedbirleri alan Yenimahalle Belediyesi, yeniden vatandaşların mutluluğuna ortak olmaya hazır. Düğün, sünnet, kına, nişan, mevlit ve benzeri etkinliklere hizmet veren İlkadım Salonu ve Yeni Salon’da genelge kurallarına uygun kapasitede ve şartlarda hizmet verilecek.

Fiziki mesafenin de ayarlandığı salonlarda içeri girenlerin ateşi ölçülecek ve dezenfektan kullanacak. Takı merasimi de kurallara uygun olarak yapılacak. Takılar yakaya değil, kutuya ya da zarfa koyulacak.

Modern görüntüsünün yanı sıra uygun fiyatıyla da Başkentlilerin en çok tercih ettiği Yenimahalle Belediyesi düğün salonlarında aynı zamanda bebek bakım odası, sanatçı kulisi, gelin-damat odası, tebrik aile fotoğrafları fuaye alanı, park ve bahçe de titizlikle dezenfekte edildi.

5 yıldızlı düğün

Salonların 5 yıldızlı bir otel salonu konforunda olduğunun altını çizen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “ Düğün salonlarımızı normalleşme sürecine uygun şekilde, tamamen yayımlanan genelgeler doğrultusunda hazırladık. Vatandaşlarımızın sağlığı için tüm önlemleri aldık. Her vatandaşımızın lüks otel ve salonlarda düğün yapma imkanı olmuyor bu nedenle kısıtlı imkanları olan çiftlere daha uygun koşullarda salonlarımızı yeniden tahsis etmeye başladık. 1 Temmuz itibariyle yeniden mutlu anlarda buluşacağız”dedi.

Share

Yenimahalle’de Lokanta ve Kahvehaneler Dezenfekte Edildi

Korona virüs salgını nedeniyle Mart ayından bu yana ilçe genelinde ilaçlama ve dezenfekte çalışması yürüten Yenimahalle Belediyesi, normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte faaliyete başlayan kahvehaneler ve lokantalarda dezenfeksiyon işlemi gerçekleştiriyor.
Yenimahalle’de 8169 Noktada Dezenfeksiyon

Dünyayı etkisi altına alan Korona virüs vakalarının ilk görüldüğü günden bu yana Yenimahalle genelinde dezenfekte ve ilaçlama çalışması yürüten Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri; vatandaşların sıklıkla kullandığı bankamatik noktaları, taksi durakları, dolmuş, taksi ve özel halk otobüslerinin yanı sıra PTT şubeleri, banka şubeleri, polis merkezleri ve araçları, sağlık ocakları, kamu hizmet binaları gibi 8 bin 169 noktada dezenfeksiyon çalışması yaptı.

Ülke genelinde normalleşme sürecinin başlamasıyla dezenfekte işlemine hız veren Yenimahalle Belediyesi, 28 kişiden oluşan 7 ayrı ekiple vatandaşa hizmet için kapılarını açan lokanta ve kahvehane işletmelerinde ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışması yürütüyor.

“Halk sağılığını düşünerek esnafa destek oluyoruz”

Yenimahalle’de Korona virüs salgını ile mücadelede gece gündüz dezenfekte çalışması gerçekleştiğini belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “ Yenimahalle Belediyesi, halk sağlığını öncelik alarak tüm birimleri ile 7 gün 24 saat ilaçlama ve temizlik çalışması yapıyor. 3 aydır kapalı olan işletmelerimiz normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte çalışmaya başlayacak. Sosyal ve ekonomik olarak zor günler geçiren esnafımıza bu sıkıntılı günlerde destek oluyoruz. Ekiplerimiz, virüsün yayılım hızının önüne geçmek amacıyla esnafın çalışmaya başladığı dönemde dezenfeksiyon işlemi gerçekleştiriyor. Vatandaşlarımızın maske kullanımına ve sosyal mesafe kuralına uyması sıkıntılı süreci atlatmamızda büyük önem ifade ediyor” dedi.

Share