Yenimahalle’nin 24 Yaşındaki Parkı Tekrar Hayata Döndürülüyor

Yenimahalle genelinde 460 parkta bakım, onarım ve tadilat işlerini tamamlayan Yenimahalle Belediyesi, KentKop Mahallesi’nin en büyük parkı olan Adnan Kahveci Parkı’nı da yeni bir konseptle yeniden hizmete açmaya hazırlanıyor.
Adnan Kahveci’ye Yeni Konsept

24 yıl önce hizmete açılan parkı tadilata alan Yenimahalle Belediyesi, çevre sitelerde oturan vatandaşların talepleri ve bölgenin ihtiyaçlarına göre yeniden düzenleyerek hizmete açacak. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Pandemi sürecini özellikle eskimiş, yıpranmış parklarımızı günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlemek için fırsat olarak değerlendirdik. Adnan Kahveci Parkımızı da bölge halkının taleplerini göz önünde bulundurarak tadilatını gerçekleştireceğiz ve tekrar hizmete açacağız” dedi.

Yılların yorgunluğunu sileceğiz

Yenimahalle eski Belediye Başkanı Abdurrahman Oğultürk tarafından 1996 yılında hizmete açılan parkın, 24 yıl içinde iki kez tadilat görmesine rağmen bölge halkının isteklerini karşılamadığını söyleyen Yaşar, “Park bölgenin en büyük parkı ancak yılların yorgunluğunu taşıyordu. Kamelyalar ve oyun parkı dışında farklı ve çağdaş bir anlayışla yeniden düzenlemek gerekiyordu. Şimdi kolları sıvadık. Batıkent’in en eski mahallesi olan KentKop Mahallemize yakışır bir park haline getireceğiz” dedi.

Biyolojik gölet de var bisiklet yolu da

33 bin 500 metrekare alanı kapsayan parkta yeni düzenleme ile bin metrekare alanı kapsayan biyolojik bir göl yapılacağını belirten Yaşar, “Bisiklet yolu yapmayı çok istedim ancak yetki ilçe belediyelerinde olmadığı için parklarımıza yapabiliyoruz. Adnan Kahveci Parkı bu büyüklükte bir park olduğu için Batıkent’te bisiklet yolu ihtiyacını göz önünde bulundurarak bu parkımızda gerçekleştirmiş olacağız. Böylece yürüyüş yolu ile bisiklet yolu ayrılmış olacak isteyen kendi yolunda yürüyüş yapacak isteyen de bisiklet yolunda bisiklet sürecek” diye konuştu.

Evcil hayvanlar da düşünüldü

Park alanı içinde ayrıca evcil hayvanlar için 520 metrekare park alanı da düşünüldü. 20 farklı türde 500 yapraklı ve iğne yapraklı ağaç ile yeşillendirilecek olan parkta ayrıca fitness alanı da bulunacak.  Yeni proje içerisinde 2 bin 500 metrekare aktivite alanı, bin 200 metrekare alana yerleştirilecek 5 farklı çocuk oyun grubu, market, 87 araçlık otopark ve idari bina da yer alacak.

Share

Yakacık’ta Çadırlar Kuruluyor

Yenimahalle Belediyesi, Yakacık Kurban Satış ve Kesim Alanı’nı kurban bayramına hazırladı.
Yenimahalle’de Kurbanlıklar Alana İniyor

Vatandaşların sorunsuz bir bayram geçirmesi için çalışmalarına erkenden başlayan Yenimahalle Belediyesi ekipleri, alanda arı gibi çalışıyor. Bu yıl 230 çadırın kurulacağı Yakacık’ta parsel çizimi ve numaralandırma yapıldı. Alan düzenlemesi, temizlik ve bakım çalışmalarının da yapıldığı alanda çadırlar kurulmaya başladı.

Müdürlüklerde “Bayram” seferberliği

Başkentin en büyük ve en modern kurban satış ve kesim alanlarından olan Yakacık’ta bu yıl yaklaşık 7 bin küçük, 7 bin büyükbaş hayvan görücüye çıkacak. Bayramın bayram tadında geçmesi için tüm ayrıntıları düşünen Yenimahalle Belediyesi, haftalar öncesinden belediyenin Zabıta, Fen İşleri, Park Bahçeler ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden ekipleri seferber etti.

Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler alan düzenlemesi, Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri calaska bakımı ve kontrolü, elektrik ve hizmet çadırları, duş, WC ve mescit bakımı yaparken, alanın temizlik işlerini ise Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri üstlendi. Zabıta ekipleri ise parsel çizimi ve numaralandırma işlemlerini gerçekleştirdi.

5 bin araçlık otopark, 24 saat güvenlik hizmeti

Yakacık’ta park sıkıntısı yaşanmaması için de önlem alan Yenimahalle Belediyesi, alanda 5 bin araçlık otoparkı ile hizmet veriyor. Öte yandan alanda Kurban Bayramı boyunca 24 saat güvenlik hizmeti de verecek. Zabıta ve güvenlik ekipleri, Yakacık’ta huzurdan ve asayişten sorumlu olacak.

Kurbanlıklar Yakacık’a giriş yapıyor

Her yıl yüzlerce çadırın kurulduğu Yakacık’ta bu yıl ilk çadırlar kurulmaya başladı. Bu gün itibariyle kurbanlıklar da Yenimahalle Belediyesi veteriner hekimleri ile Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin denetiminde alana giriş yapacak.

Share

Yenimahalle’nin Organik Pazarlarına Yoğun İlgi

Yenimahalle Belediyesi’nin el emeği ürünlerini gelire dönüştürmek isteyen vatandaşlar için 4 yıl önce hayata geçirdiği “Köylü ve El Emeği Pazarı” bereketi Yenimahalle’de devam ediyor.
Haftada 3 Gün Köylüden Taze Sebze, Meyve

Salı günleri Batıkent Kapalı Pazaryeri’nde, Perşembe günleri Yenimahalle Kapalı Pazaryeri’nde, Cumartesi günleri ise Abdurrahman Oğultürk Kapalı Semt Pazarı’nda kurulan pazarlarda, köylüler tarafından yetiştirilen organik sebze ile meyveler, fideler, yeşillikler, el emeği göz nuru elişleri ve yöresel ürünler satılıyor.

Tarladan pazara

Hal ürünlerinin girişine kesinlikle izin verilmeyen köylü pazarlarında, çevre il, ilçe ve köylerdeki üreticiler, tarlalarda yetiştirdikleri sebze ve meyveleri piyasanın altındaki fiyatlarla halkın beğenisine sunuyor.

Bu sayede Yenimahalleli vatandaşlar, köylü pazarlarından hem uygun fiyatlı hem de organik ürünleri satın alma imkanı buluyor.

“Köylüler sayesinde daha sağlıklı besleniyoruz”

Köylü pazarlarının önemini vurgulayan Yenimahalle belediye Başkanı Fethi Yaşar “Artık hormonsuz, genetiği ile oynanmamış ürün tüketmek çok zor. Virüs sebebiyle yediklerimize eskisinden daha çok dikkat etmek zorundayız. Doğal pazarlar sayesinde hem üretim yapan köylülerimiz kazanıyor hem de Yenimahalleliler doğal ve sağlıklı besleniyor” dedi.

Share

Yenimahalle’nin Modern Taksi Durakları

Yenimahalle’ye yakışır taksi durakları inşa ederek taksici esnafının yüzünü güldüren Yenimahalle Belediyesi, bugüne kadar 56 taksi durağını modern bir çehreye kavuşturdu.
Yenimahalle’de 57 Durak Yenilendi

İlçenin 57’inci ve yapımı devam eden Güzelevler Taksi Durağı’nı gezen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, çalışmaları yerinde inceleyerek durak esnafı ile sohbet etti.

57 taksi durağına yeni çehre

Yenimahalle Belediyesi, ilçedeki taksi duraklarını yeniden inşa ederek hem kent estetiği açısından taksi duraklarını bir standarda kavuşturuyor hem de vatandaşı taşıyan taksici esnafının daha rahat ve modern koşullarda çalışmasına imkan sağlıyor. Şimdiye kadar 57 taksi durağı inşa eden Yenimahalle Belediyesi, durakları eski harabe görüntüsünden uzaklaştırarak tek tip bir görünüme kavuşturuyor.

Taksi duraklarını kamu binası olarak görüyoruz

Taksi duraklarını kamu binası olarak gördüklerini kaydeden Yaşar, “Taksici esnafı derme çatma, tuvaleti lavabosu olmayan yerlerde zor şartlarda ekmek paralarını kazanmaya çalışıyorlar. Biz de elimizden geldiği kadar her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri modern taksi durakları yaparak onların hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Hem kent estetiğine katkı sağlıyor hem de taksi esnafı kardeşlerimizin ihtiyacını karşılamış oluyoruz. Taksici hemşerilerimiz, yeni duraklarında çağdaş Yenimahalle’ye yakışır biçimde huzur içinde çalışacaklar” dedi.

Share

1500 Gecekondu Yerine 4 Bin Modern Konut

Yenimahalle Belediyesi’nin ilçede gecekonduyu tarihe gömmek amacıyla gerçekleştirdiği “Yamaçevler Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi”nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Yamaçevler’de Yıkım Tamam Yapım Başlıyor

Yenimahalle’ye yakışır, modern, kaliteli ve sosyal donatı alanlarına sahip konutlar yapılması amacıyla düzenlenen Yamaçevler Projesi ile 66 hektar alanda bin 500 adet gecekondunun kentsel dönüşümünü gerçekleştiriyor.

Gecekonduların yüzde 75’inin yıkımını bitiren belediye ekipleri bugünlerde hafriyat alımı ve alan düzenlemesi yapıyor.

Şimdi sıra modern konutlarda

Çalışmaların aralıksız devam ettiği Yamaçevler’de, gecekonduların yıkımı etap etap tamamlanırken 5 bin 200 Yenimahalle sakininin yaşadığı bölgeyi kapsayan projede bugüne kadar 504 gecekondu sahibi, kentsel dönüşüm alanı içerisinde bulunan muhtelif parsellerden imar tapu satışı yapılarak hak sahibi oldu. Yeşil alanları ve sosyal donatı alanları ile birlikte 2+1 ve 3+1 daire tiplerinde 4 bin konutun bölgeye kazandırılacağı Yamaçevler Kentsel Dönüşüm Projesi’nin, 174 bin metrekarelik yeşil alan ve 15 parkı içerisinde barındıracak şekilde yapımı planlanıyor.

İlçemizde gecekondu bölgesi kalmadı

Amacının gecekonduyu tarihe gömmek olduğunu bildiren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Yamaçevler Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, Yenimahalle’nin geleceği için büyük önem taşıyor. Amacımız vatandaşlarımızı mağdur etmeden modern, yaşanılabilir ve sosyal bir semt oluşturmak. Bölgede yaşayanlar ile gerekli görüşmeleri yaptık ve sürekli görüşme halindeyiz. Onları bulundukları yerde ev sahibi yapmak istiyoruz. Yenimahalle’mizde başka gecekondu bölgesi de kalmadı” dedi.

Share

Sokak Hayvanlarına Belediye Desteği

Yenimahalle Belediyesi, Geçici Hayvan Bakım Evi’nde tedavisini yaptırdığı köpek ve kedileri sahiplendiriyor.
58 Sahipsiz Hayvana Yeni Yuva

2020 yılının ilk 6 ayında 350 köpeği ve 69 kediyi muayene ederek tedavilerini gerçekleştiren belediye veteriner hekimleri, 58 sokak hayvanını da sahiplendirerek sıcak bir yuvaya kavuşturdu.

Öte yandan 419 sokak hayvanını kısırlaştıran belediye, bu hayvanların kuduz aşılarını da yaptı.

Sokak hayvanlarını sağlığına kavuşturmanın yanında, çocuklara hayvan sevgisi aşılamayı da kendine görev edinen belediye, ilçede bulunan ilkokul öğrencilerine hayvan sevgisi ve hayvan eğitimi konusunda eğitim programları düzenliyor.

Öte yandan; 6 veteriner hekim ve 17 personel ile hizmet veren Yenimahalle Belediyesi Hayvan Bakım Evi’nde vatandaşlar tarafından yapılan şikâyetler de anında çözüme kavuşturuluyor.

Barınaklardan sahiplenin

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, vatandaşlara kedi, köpek satın almak yerine barınaklardan sahiplenmeleri tavsiyesinde bulundu. Sokak hayvanlarının büyük bir kısmının satın alınmış kedi ve köpekler olduğuna dikkat çeken Yaşar, “Para verip alınmış daha sonra sokağa terkedilmiş çok sayıda cins kedi ve köpek görüyoruz. Vatandaşlarımıza tavsiyem bakacaklarından emin olduktan sonra üretim çiftlikleri ve petshoplar yerine barınaklardan sahiplenmeleridir” dedi.

Share

Yenimahalle’de Kurban Çadır Yerleri Kura İle Belirlendi

Yenimahalle Belediyesi, Kurban Bayramı öncesinde küçükbaş ve büyükbaş hayvan satışı yapacak besiciler için Yakacık Kurban Satış Alanı’nda kullanılacak çadır yerlerini kura ile belirledi.
7 Bin Büyükbaş 7 Bin Küçükbaş Görücüye Çıkacak

Yenimahalle Zabıta Merkez Karakol Amirliği’nde, Kurban alanına gelecek ve satış yapacak vatandaşlar arasında eşitlik sağlamak amacıyla Ankara 46. Noterliği tarafından yapılan çekilişle bu yıl Yakacık’ta 193’ü büyükbaş, 37’si küçükbaş olmak üzere toplam 230 çadır yeri belirlenmiş oldu. Buna göre Başkentte kurbanlarını kesecek olan vatandaşlar için 7 bini büyükbaş 7 bini küçükbaş olmak üzere 14 bin kurbanlık Yakacık’ta görücüye çıkacak.

Pazarlıklarda tokalaşmak yok

Kura çekimi öncesinde 230 besiciye pandemi dolayısıyla uyarılarda bulunan Yenimahalle Belediyesi Zabıta Müdürü Necati Bayraktar “Alana kurbanlık hayvanların girişleri 08.00- 17.00 saatleri arasında yapılacak. Gece alana hayvan girişine kesinlikle izin verilmeyecek. Yaşını doldurmayan ve pasaportu olmayan kurbanlıklar alana alınmayacak. Her biriniz önce kendi sağlığınız sonra da alana gelecek vatandaşların sağlığı için çadırlarınızda yeteri kadar maske ve dezenfektan bulundurmak zorundasınız. Alışveriş esnasında ise lütfen mesafeyi koruyun. Kesinlikle pazarlık sırasında el tutuşmalar olmasın. Bu manzaraları bu yıl görmek istemiyor, sizlerden özellikle hassasiyet göstererek bizlere yardımcı olmanızı rica ediyoruz” dedi.

Çadırlar 11 Temmuz’da kuruluyor

Öte yandan; bu yıl 230 çadırın kurulacağı Yakacık’ta parsel çizimi ve numaralandırma işlemleri, alan düzenlemesi, temizlik ve bakım çalışmaları da tamamlandı. Çadırlar ise 11 Temmuz Cumartesi günü kurulmaya başlayacak.

Share

Yenimahalle Destek Eğitim Merkezleri’nden Özel Eğitim

Yenimahalle Belediyesi Destek Eğitim Merkezleri, gelecek yıl sınavlara girecek 8’inci ve 12’inci sınıf öğrencilerebirebir özel eğitim düzenliyor.
Eksik Konular Destek Eğitimle Giderilecek

Korona virüs salgını nedeniyle 4 ay’a yakın bir süredir eğitim kurumlarının kapalı olması sonrasında, uzaktan eğitim programı ile öğrencilere eğitim hizmeti sunmaya devam eden Yenimahalle Belediyesi, 7’nci sınıftan 8’e ve 11’inci sınıftan 12’ye geçecek öğrenciler için konu tekrarı, soru çözümlerinden oluşan telafi eğitimleri düzenliyor.

15 Temmuz’da birebir eğitimler başlıyor

Mart ayında okulların kapanmasıyla öğrencilerin ders konularında kayıplarını gidermek amacıyla 15 Temmuz tarihinde başlayacak olan birebir eğitimler, randevu sistemi ile verilecek. Gelecek yıl LGS ve YKS sınavlarına katılacak olan Yenimahalleli gençler; “Eğitime Destek Projesi” kapsamında ücretsiz olarak hizmet veren Demetevler (ortaokul), Karşıyaka (ortaokul-lise), Batıkent (ortaokul), Şentepe (ortaokul) ve Ragıp Tüzün (lise) Destek Eğitim Merkezi’nden faydalanabilecek.

Yenimahalle Belediyesi Destek Eğitim Merkezleri’nin birebir ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlediği eğitimlerden faydalanmak isteyen öğrenciler, 335 94 90 (Karşıyaka Destek Eğitim Merkezi Lise Grubu) ve 336 00 51 (Demetevler Destek Eğitim Merkezi Ortaokul Grubu) numaralı telefonlardan randevu oluşturabilir.

“Yatırımı çağdaş Türkiye’nin mimarlarına yapıyoruz”

Yenimahalle’ye kazandırılan Destek Eğitim Merkezleri ile çocuğunu kursa gönderecek maddi olanağı olmayan ailelere büyük hizmet sunulduğunun altını çizen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “ Yenimahalle’nin gençlerine büyük önem veriyor, belediye olarak yatırımlarımızın büyük bölümünü gençlerimiz için planlıyoruz. Çocuklarımız donanımlı ve gelecekte söz sahibi bireyler olarak yetişsin istiyoruz. Eğitim kurumlarının salgın sürecinde kapalı olmasıyla derslerinde eksiklikleri bulunan gençlerimiz için Destek Eğitim Merkezlerimiz var gücüyle çalışıyor. Çağdaş Türkiye’nin mimarları bu günün çocukları olacak. Bu düşünceyi temel alarak Yenimahalle’de çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Share

Yeşil Cennet Yakacık İlk Misafirlerini Ağırladı

Pandemi süresince bakım ve tadilat işlemlerinden geçirilerek baştan aşağı yenilenen yeşil cennet Yakacık Mesire Alanı, uzun bir aranın ardından ilk misafirlerini ağırladı.
Akacık Mesire Alanı Yeni Yüzüyle Hizmete Hazır

5 bin 500 kişi kapasiteli Yakacık Mesire Alanını torunu ile birlikte ziyaret eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, piknik yapmak ve temiz hava almak için Yakacık Mesire alanını tercih eden Başkent sakinlerine mutlu ve huzurlu bir hafta sonu diledi.

Yakacık tüm Başkentlilere hizmet edecek

Yenilenen Mesire Alanını inceleyen Yaşar, “Sadece Yenimahalle sakinlerinin değil, tüm Başkent halkının kurulduğu günden bu yana ailesiyle birlikte keyifle vakit geçirmek için tercih ettiği Yakacık Mesire Alanı tüm vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Ülkemizi etkisi altına alan Corona Virüs salgını dönemini fırsat bilerek mesire alanımızı baştan aşağı yeniledik. Yaptığımız bu yenileme çalışması ile Yakacık Mesire Alanı uzun yıllar Ankara sakinlerine hizmet edecek” dedi.

Her ayrıntı düşünüldü

Bütünüyle yenilenen Yakacık’ta vatandaşın rahatı için her ayrıntının düşünüldü. Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak hazırlanan mesire alanında; bin 500 ağaç, 4 bin fidan, 5 bin çalı bitkisi, 470 adet kamelyalı ve kamelyasız oturma alanı, 3 plaj voleybolu sahası, 2 çim futbol sahası, basketbol sahası ve 4 adet çocuk oyun alanı bulunuyor. Ayrıca Yakacık Mesire Alanında bulunan kamelya ve piknik masaları, çocuk oyun alanları ve oyuncaklarının tümü yenilenirken mangal yakmak isteyen vatandaşlar için barbekülerin onarımı gerçekleştirildi.

Share

Yenimahalle Belediyesi Bülent Ecevit Yüzme Havuzu Ve Spor Kompleksi Hizmete Açıldı

Yenimahalle Belediyesi Bülent Ecevit Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi T.C Sağlık Bakanlığı tarafından alınan Covıd-19 salgın hastalığına yönelik tedbirler sağlanarak vatandaşın hizmetine açıldı.
Serinlemek İçin Covıd-19 Tedbirleri Alındı

4 büyük Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi bulunan Yenimahalle Belediyesi, sıcak günlerin başlamasıyla birlikte Covid-19 kapsamında tüm sağlık ve hijyen tedbirlerini alarak Bülent Ecevit Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi’ni kullanıma açtı.

Sadece yüzme branşında hizmet verilecek

Pandemi sürecinden ötürü virüse karşı en güvenli spor branşlarının başında gelen yüzme branşı için çalışmalar yapan belediye, uzun bir aradan sonra havuzun kapısını Yenimahallelilerin hizmetine açtı. Yüzme havuzunda fitness, grup dersleri, çocuk kursları branşlarında hizmet verilmeyecek. Havuzdan sadece üye olanlar yararlanabilecek ve çocuklar ebeveynleriyle birlikte tesislerden yararlanabilecek.

“Klor varsa virüs yoktur”

Korona süreci boyunca hizmetlerini sunarken sağlık ve hijyen koşullarına uygun olarak yapılmasına dikkat eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “ Dünya Sağlık Örgütü’nün de dediği gibi; klor varsa virüs yoktur. Bu bilgi ışığında aylardır evlerinde kalan vatandaşlarımız için Bülent Ecevit Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksimizi yüzme branşında tüm hijyen tedbirlerini sağlayarak kullanıma açtık. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile tesisimizden faydalanabilir” diye konuştu.

Share