Dışı Gecekondu İçi Kumarhane

Yenimahalle Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, daha önce Yenimahalle İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından Yakacık Mahallesi’nde belirlenen 2 ayrı kumarhaneyi yerle bir etti.
Yenimahalle’de Kumara Geçit Yok!

Kaçak yapı içerisinde kurulan kumarhanelerin özel bir mekan olarak tasarlanması, görenleri hayrete düşürdü.

Tombala düzeneği ve kameralar dikkat çekti

Baskın yapılan ilk kumarhanede mekânı günler öncesinden uyarılmasına rağmen boşaltmayan kumarhane sahibinin, duvarlara kurduğu projeksiyon sistemi ve kameralar dikkat çekti.

Gecekonduyu andıran kumarhane içerisinde, işletme sahibinin ayrı bir bölmede kendisine tahsilat için de özel bir ofis yaptığı görüldü. Kumarhanede ayrıca içeriyi ve dışarda olup biteni gözlemlemek amacıyla güvenlik kameralarının da bulunduğu tespit edildi.

Haberi yokmuş

Kumar oynattığı iddialarını kabul etmeyen işletme sahibinin aynı bahçe içerisinde bulunan diğer yapıda da ailesiyle birlikte yaşadığı belirlendi. Evi ile aynı bahçede olan kumarhaneyi kendisinin işletmediğini söyleyen C.A, “Ben bu evi kiraya vermiştim, burada oyun oynatıldığından haberim yoktu” dedi.

İşlemlerin ardından kumarhaneyi boşaltan belediye ekipleri, kaçak yapıyı çevreye zarar vermeden yıktı.

Daha sonra diğer kumarhanenin yıkımı için yola koyulan ekipler, içi daha önceden boşaltılmış yapının yıkımını gerçekleştirdi.

Share

Çanakkale Ruhu Yenimahalle’de Canlandı

Yenimahalle Belediyesi’nin, Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü nedeniyle düzenlediği “Dur Yolcu” programında Çanakkale şehitleri anıldı.
Yaşar, “Çanakkale Türk Ulusunun Diriliş Destanıdır”

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar Çanakkale Savaşı’nın sıradan bir muharebe olmadığını belirterek, “Milletlerin tarihlerinde kaderlerini değiştiren büyük olaylar vardır. Tarihimizin en şerefli sayfalarından ve kaderimizi belirleyen olaylardan en önemlisi Çanakkale Zaferi’dir. Çanakkale sadece muhabere alanındaki bir kahramanlığı değil, tarih sayfalarından tamamen silinmek istenen bir ulusun tekrar diriliş destanıdır. Çanakkale’de var olma mücadelesi veren ecdadımız sayesinde Kurtuluş Savaşı’nın fitili ateşlenmiştir. Çanakkale’de zafer kazanılmasaydı muhtemelen Kurtuluş Savaşı için ilk adım atılmamış ve bugün bir Türkiye Cumhuriyeti’nden bahsedemeyecektik.

Kahramanlık türküleri söylendi

Türküğ Müzik ve Dans Topluluğu, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde muhteşem bir geceye imza attı. Programa Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcısı Başar Bal, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe ve yönetimi, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sunuculuğunu Abdullah Gündüz’ün yaptığı konser, sanat yönetmeni Mustafa Acar’ın yönetiminde Çanakkale Zaferi’ne özel “Dur Yolcu” adı altında sunuldu. Türklerin Manas Destanı’ndan alınan ve kahramanlığı ön plana çıkaran Kırkyigit adlı eserin seslendirildiği programda, Türk dünyasından, farklı lehçe ve dillerde seslendirilen türküler ve şiirler seyircilere duygu dolu anlar yaşattı. Türk dünyasına ait yöresel sazların da renk kattığı geceye dansçılar da eşlik etti.

“Çanakkale Zaferi memleket sevdasının zaferidir”

Başkan Yaşar, “Çanakkale Zaferi azmin, memleket sevdasının, bağımsızlık aşkının zaferi olarak tarihe yazılmıştır. Bugün kendi öz vatanımızda nefes almamızı, özgürce yaşamamızı sağlayan tüm Çanakkale şehitlerimizi, bağımsızlığımızı bize armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası için toprağa düşmüş olan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” diye konuştu.

Share

Yenimahalle’nin Dev Yatırımın Boy Verdi

Olimpik yüzme havuzları, dört dörtlük spor tesisleriyle ilçeyi sporun Başkenti haline getiren Yenimahalle Belediyesi’nin 5 ay önce temelini attığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Spor Kompleksi gün yüzüne çıkıyor.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk Spor Kompleksi Hızla İlerliyor

Yenimahalleli gençler ve Başkentli sporcular için dev bir yatırım olan tesiste inşa çalışmalarının yüzde 40’ı tamamlandı. Ulusal ve uluslararası müsabakalara da ev sahipliği yapacak olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Spor Kompleksi 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda hizmete açılacak.

Herkesi kucaklayacak

Yunus Emre Mahallesi’nde 6 bin 270metrekarelik alan üzerine, 14 bin 850 metrekare kapalı alan olarak inşa edilen tesis, 3 bin seyirci kapasiteli olacak ve içerisinde olimpik basketbol, hentbol, voleybol, fitness, dövüş, yoga, pilates, antrenman salonları, soyunma odaları, kulüp odaları, basın locaları, çocuk oyun alanı ve 104 araçlık kapalı otoparkı ile Yenimahallelilere hizmet verecek.

Aynı zamanda inşaatı tamamlandığında ulusal ve uluslararası müsabakalara da ev sahipliği yapabilecek olan spor kompleksi,modern görünüşü, dikkat çekici mimarisi, dev kafeterya bahçesi ve yürüyüş yollarıyla da adından söz ettirecek.

Spora dair her şey Yenimahalle’de

Tesisi sık sık gezen ve çalışmaları takip eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Yenimahalle’ye kazandırdığımız tam donanımlı spor tesislerimizden amatör sporcularımızın yanı sıra tüm halkımız istifade ediyor.İlçemizde 3 adet yarı olimpik kapalı yüzme havuzu ve spor tesisimiz var ve hızla yenileri yükseliyor. Şentepe bölgesine 4’üncü yarı olimpik yüzme havuzumuzu inşa ediyoruz. Diğer yandan ilçemizde FIFA standartlarında iki sahamız var. İlçeye kazandırdığımız spor tesisleri çoğu büyükşehirde yok. Biz Yenimahallelilerin spor yapmasını, gençlerin sporu sevmesini, ilçemizde milli sporcular yetişmesini istiyoruz.Bu spor kompleksi de prestij projemiz olacak” dedi.

Share

Yenimahalle’de Güldüren Gece

Yenimahalle Belediyesi’nin düzenlediği ücretsiz tiyatro akşamlarında komedi fırtınası esti. İstanbul Meydan sahnesinin “Vay sen misin ben olan?” isimli iki perdelik komedi oyunu, Yenimahallelileri kahkahaya boğdu.
“Vay Sen Misin Ben Olan” Yenimahalle’de

Muhteşem gecede Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartalda oyunu Yenimahallelilerle birlikte izledi.

Ömer Pınar’ın yazdığı kahkaha dolu oyunda;mutlulukla mutsuzluğun, vefa ile hayırsızlığın, dürüstlükle sahtekarlığın arasında ki ince çizgi gözler önüne serildi.

Salon dolusu kahkaha

Yenimahallelitiyatroseverlerin salonu hınca hınç doldurduğu oyunda kahkahalar salonu inletti. Oyunda, bazı insanların karakterlerinin yaşam koşullarına göre değişmeyebileceği, insanın yedisinde neyse yetmişinde de o olabileceği, iki farklı evlilik üzerinden mizahi bir dille anlatıldı. Aynı kültür ve çevreden yetişmiş iki arkadaşın koşullar aynı olsa bile yapıları gereği farklı kimliklere bürünebileceğinin de altı çizildi.

Her rastlantı gerçekten tesadüf müdür? Sorusunu izleyiciye sorduran oyun, sorunun cevabını salonu dolduran seyircileri güldürerek verdi.Kahkahalarla yankılanan salonda vatandaşlar oyuncuları dakikalarca ayakta alkışladı.

Yenimahalle bizi hiç yalnız bırakmadı

Oyunun sonunda Yenimahalle seyircisiyle kısa bir sohbet gerçekleştiren usta oyuncular Yenimahalle’de olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Sanat Yönetmeni Faruk Sofuoğlu “Yenimahalle Belediyesi tiyatromuzun bütün oyunlarına kapılarını açtı. Tüm oyunlarımızı Yenimahalle seyircisiyle buluşturma imkanı verdi. Ne Yenimahalle Belediyesi ne Yenimahalleli bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. İyi ki geldik Ankara’ya. Çok samimi söylüyorum bence Kültür- sanatta Yenimahalle Belediyesi’nin yeri tektir” dedi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar adına tiyatrocuları tek tek tebrik ederek çiçek veren Başkan Vekili Mehmet Kartal da “ Belediye olarak Mustafa Kemal’in ışıklı yolunda sanat ve sanatçının yanında durduk, durmaya devam ediyoruz. Kötülüklerin üstesinden sanatla gelebileceğimizi biliyoruz” diye konuştu.

Share

Çocuklar Tiyatro İle Buluştu

Yenimahalle Belediyesi, “Hansel ve Gretel” adlı müzikli çocuk oyunu ile Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda miniklere keyifli dakikalar yaşattı.
Yenimahalleli Minikler “Hansel İle Gretel”i İzledi

Yönetmenliğini Ali Okyar’ın üstlendiği Grimm Kardeşler’in dünyaca ünlü masalı ‘Hansel ile Gretel’ oyununda, Mahir Berkant Varol, Sertel Cem Çırdaklı, Özgür Akıncıoğlu gibi usta oyuncular rol aldı. Yenimahalle Belediyesi bünyesinde gerçekleştirilen oyunun ilk gününde ilçedeki ilköğretim okullarından 480 çocuk salonu doldurdu. 45 dakika süren oyunu dikkatle izleyen çocuklar hem eğlendi hem de oyundan önemli dersler çıkardı.

Kültür etkinlikleri devam edecek

Kültür ve sanata verdiği önemle bilinen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Yenimahalleli miniklerin heyecanına ortak oldu. Tiyatro sezonu boyunca Yenimahallelileri, eğlenirken öğrenmelerine imkan sağlayan etkinliklere devam edileceği mesajını veren Başkan Yaşar, “Yenimahalle halkının kültüre ve sanata karışması için çalışıyoruz. Göreve geldiğimiz 2009 yılından beri Yenimahalle halkını kültür ve sanat aktiviteleriyle buluşturduk ve buna devam edeceğiz. Bundan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Kaçıranlar üzülmesin

Kaçıranlar için Hansel ile Gretel çocuk oyunu Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda 25 Mart Pazar günü saat 13:00, 27 Mart Salı günü saat 10:00 da ve 29 Mart Perşembe günü 14:00 de perdelenmeye devam edecek.

Share

Yargıtay’ın 150. Yılına Yenimahalle’de Coşkulu Kutlama

Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu, Yenimahalle Belediyesi’nin ev sahipliğinde Yargıtay üyelerine özel bir konser verdi.
Hukukçular Yenimahalle’de buluştu

Yargıtay’ın kuruluşunun 150’inci yılı etkinlikleri kapsamında Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen konserde Yeryüzünde Türkçe konuşulan tüm bölgelerin geleneksel müzikleri dinleyicilere doyumsuz anlar yaşattı.

Türk Dünyası’ndan esintiler

Abdullah Alper Kurbani’nin yönetiminde faaliyetlerini sürdüren topluluk, programa Çanakkale Türküsü ile başladı. Konserin ilerleyen dakikalarında Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Uygur, Başkordistan, Çuvaşistan, Hakasya, Saha-Yakutistan, Tıva, Tataristan, Azerbaycan, Karaçay, Kırım, Gagauzya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kerkük, Bosna-Hersek, Makedonya gibi Türk dünyası ülkelerden eserler seslendirdi.

Birbirinden güzel ezgilerin yankılandığı konserde, Gökçe Küçükbakar, Ali Şar ve Fatih Ahmed Tektemur da danslarıyla büyüledi.

Alkışlarla sahneye eşlik eden Yargıtay üyeleri yaklaşık 2 saat süren konserle unutulmaz bir gece yaşadı.

Share

Müze Personeli Küçük Misafirler Hakkında Bilinçlendi

Yenimahalle Belediyesi Evrensel Değerler Çocuk Müzesi 4-12 yaş çocuklara hizmet vermeye devam ediyor. Her geçen gün kendini yenileyen müze de eğitim programlarına katılan uzman eğitmenlerde çeşitli dönemlerde eğitimlerden geçiyor.
Müze personeline böcek eğitimi

Bu kapsamda müze içinde bulunan “Entomoloji ve Birlik” alanında verilecek eğitim programları için, eğitmenler; Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Entomoloji Ana Bilim Dalı Böcek Şenlik Okulu Program Koordinatörü Prof. Dr. Cem Özkan’dan Entomoloji Bilimi ve böcekler hakkında eğitim aldılar.

Herkes için eğitim

Müze personelleri çocuklara bilimsel bilgilerin doğru ve eksiksiz anlatılması için belli dönemlerde alanında uzman kişilerden eğitim alıyor. Alanında uzman olan kişilerden eğitim programları ve uygulanabilecek eğitimler hakkında görüş alışverişinde bulunan müze personeli, çocukların eğitimleri için en ince ayrıntıyı bile düşünüyor. Bu kapsamda Entomoloji ve Birlik alanında eğitim veren eğitmenler Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Entomoloji  Ana Bilim Dalı Böcek Şenlik Okulu Program Koordinatörü Prof. Dr. Cem Özkan’dan böceklerin ekolojik denge üzerindeki rolü üzerine verilen eğitim programına katıldı.

Böceklerin ekolojik döngüde önemli bir yeri var

Prof. Dr. Cem Özkan tarafından Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde verilen eğitim de,  doğadaki canlılar içinde en büyük grubu oluşturan böcekler hakkında toplum genelinde yeterli bilgiye sahip olunmadığı, toplumun böceklere kaşı tutumunun tiksinmek, korkmak veya uzak durmak yönünde olduğu, bu yüzden toplumda oluşan bu algıyı kırmak için böyle bir eğitimin çocuklara verilmesi gerektiği ifade edildi.  Böceklerin ekolojik dengeye ne gibi faydalarının olduğunun özel etkinliklerle çocuklara anlatılması gerektiği işlendi. Toplumu doğadan uzaklaştıran bu olumsuz davranış biçimini kırmak için bilinçli nesillerinde yetişmesi gerektiği ifade edildi.

Share

Yenimahalle’de Önce İnsan Önce Sağlık

Yenimahalle Belediyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) işbirliğinde düzenlenen ve 7 yıldır devam eden ‘Çağdaşlık Eğitim Seminerleri’ kapsamında “Kalp Damar Hastalıkları ve Hipertansiyon” konusu Yenimahalleliler için masaya yatırıldı.
Yenimahallelilerin kalbine dokunan seminer

Meydan AVM Tiyatro Salonu’nda düzenlenen seminerde konuşmacı olan tıp dünyasının tanınan ismi Prof. Dr. Ali Rıza Erbay, Yenimahallelileri kalp sağlığı konusunda aydınlattı.

14 Mart Tıp Bayramı’nın da kutlandığı programda; ÇYDD’nin kurucusu Profesör Türkan Saylan da genç kardelenlerin hazırladığı etkinlikle anıldı.

Türkan Saylan unutulmadı

Seminer genç hekim adaylarının, Saylan’ın kardelenlerinin hazırladığı etkinlikle başladı. Kısa bir slaytla başlayan sunumda ÇYDD’nin kurucusu, hayatını iyiliğe, adalete, insanlığa ve mücadeleye adamış Türkan Saylan gurur ve özlemle anıldı.

Gençlerin ardından mikrofonu eline alan Prof. Dr. Erbay önce tüm meslektaşlarının tıp bayramını kutladı ardından da Yenimahallelilerin kalbine dokundu.

Erbay “Ani ölümlerin yüzde 80’ninin kalbi besleyen damarların tıkınmasına bağlı koroner arter hastalığı olduğunu belirtti. Hastalığın doğuştan başladığını ve yaş ilerledikçe artarak devam ettiğini anlatan Erbay, “Sigarayı bırakın, tuz kullanımını kısıtlayın. Bu sayede kan basıncımız, şekerimiz ve kolesterollerimiz kontrol altında olur. Aynı zamanda obezite, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi risk faktörleri de kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiler” dedi.

Göğüs ağrısına dikkat

Kalp krizinin bazı belirtileri olduğunu, bunlardan birisinin de göğüs üzerinde yanma şeklinde ağrı olarak kendini gösterdiğini de belirten Erbay, “Yüksek tansiyon kalbin iş yükünü artırır ve atardamarlara zarar verir. Zaman içerisinde özellikle kalp, böbrek, göz ve beyne kan götüren atardamarlarda hasar oluşur. Kalp, böbrek, göz ve beyin damarları bu yüksek basınca uzun yıllar boyunca sessizce direnebilir. Bu nedenle kan basıncındaki yükselme yıllarca belirti vermeden, tamamen sessiz ve sinsi bir şekilde ilerleyebilir. Ancak bu zarar vermediği anlamına gelmez. Yüksek tansiyon felç, kalp krizi ve böbrek yetersizliğinin en önemli nedenlerinden biridir” uyarısında bulundu.

Share

Bahar en güzel Yenimahalle’de Karşılanır

Yenimahalle Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, doğal güzellikleri ve renkli caddeleriyle her yaz fark yaratan Yenimahalle’de bahar hazırlıklarına başlandı.
Yenimahalle’ye bahar geldi

Çalışmalar kapsamında ilçenin dört bir yanında bulunan ağaçlar budandı, çim biçme ve yabani ot temizliği devam ediyor.

Çiçekler ve ağaçlar daha kolay büyüyecek

İlkbaharı en güzel şekilde karşılamak için çalışan ekipler, vatandaşların yürüyüşünü ve görüşünü engelleyen ağaç dallarını bitki dokusuna zarar vermeden tek tek budadı.

Aynı zamanda çim biçme ve yabani ot temizliğine de devam eden ekipler, park, bahçe ve çocuk oyun alanlarında uzayan çimleri biçti ve yabani otları temizleyerek çiçeklerin ve ağaçların daha kolay büyümesine olanak sağladı.

Yenimahalle’de yaşamaktan mutluluk duyuyoruz”

Çalışmaları gören vatandaşlar, “Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Yaz kış demeden ilçemiz tertemiz, parklarımız estetik görüntüsüyle dikkat çekiyor. Belediyemiz çevre düzenlemesine önem veriyor, doğayı koruyor. Yenimahalle’de yaşamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Share

Ankara Taşçı, Mezarcı Ustaları Temel Attı

Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Ankara Taşcı, Mezarcı Ustaları ve Sanatkarları Esnaf Odası yönetim binasının temel atma törenine katıldı.
ATMUSEO’ya yeni yuva

Yuva Mahallesi’nde bulunan Mermerciler Sitesi’nde gerçekleşen açılışa, Kartal’ın yanı sıra çok sayıda taşcı ve mezarcı esnafı katıldı.

“Her hizmet binası vatandaşımızın ekmek kapısıdır”

Dualarla başlayan açılış töreninde konuşma yapan Başkan Vekili Kartal, “Esnafımızın daima yanındayız. Yenimahalle’de hizmete başladığımız 2009 yılından beri, her zaman esnafımızın yanında olduk. Açılan her hizmet binası vatandaşlarımızın ekmek kapısıdır. Sizlerle bugün bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Sosyal belediyeciliğe yakışır biçimde hizmet ediyoruz. Amacımız esnafın kazancını arttırarak, Yenimahalle’yi daha da kalkındırmak. Açılışını yaptığımız yönetim binanızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

“Başkan Yaşar hep esnafın yanında olmuştur”

ATMUSEOBaşkanı Nevzat Fındık ise idare binasının yapım aşamasına katkılarından dolayı Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a teşekkür ederek, ”Temelin atılacağı yer ve beton konusunda vermiş olduğu desteklerden dolayı Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Başkan Yaşar hep esnafın yanında olmuştur. Biz de her zaman onun yanındayız” diye konuştu.

Share