Karayalçın Kent Meydanı Hizmete Hazır

Yenimahalle Belediyesi, Batıkent’in kurucularından olan eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın’ın ismini verdiği Karayalçın Kent Meydanı’nda ki çalışmalarını tamamladı.

Batıkentlilerin sıklıkla uğradığı ve buluşma noktası haline gelen Karayalçın Kent Meydanı’nda pandemi süreci boyunca yenileme işlemini sürdüren Yenimahalle Belediyesi, yeşil alan, tören ve toplanma alanı başta olmak üzere tüm meydanı baştan aşağı yenileyerek vatandaşın kullanımına hazır hale getirdi.

Yenimahalle’den ilçeye simge meydan

Eski kent meydanına göre daha yeşil ve daha modern hale getirilmesi amacıyla yenileme çalışmalarına başlanan kent meydanında, ağaç ve bitki grubu sayısında büyük artış yapıldı. Yenimahalle sakinlerinin rahatı ve huzuru için tüm ayrıntılarıyla yeniden projelendirilen Karayalçın Kent Meydanı’nda; konser ve tören alanı, yaz akşamlarını keyfe dönüştürecek bir açık hava sinema gösterim alanı,süs havuzu, oturma alanları, yapraklı ve iğneli türlerde 500’e yakın ağaç, 600’ e yakın bitki ve çalı gurubu bulunuyor.

Bunun yanında 7 bin metrekare alanı kapsayan Karayalçın Kent Meydanı’nda resmi törenlerin yapıldığı Atatürk Anıtı da değiştirildi. Modern ışık sistemleri ile donatılan anıtın yanında meydanın farklı noktalarına vatandaşların keyifle fotoğraf çektirebilecekleri ve ışık sistemleri ile renklendirilmiş heykel grupları da yerleştirildi.

“Karayalçın tüm yerel yöneticilere örnek oldu”

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Sosyal donatı alanları, düzenli ve insan odaklı yapılaşması ile Batıkent bizim göz bebeğimizdir. İnsan odaklı belediyecilik anlayışının en güzel örneğini veren ve Batıkent’in kurulmasında gösterdiği emekle her yerel yöneticiye örnek olan Karayalçın’ın adını kent meydanımız da yaşatmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Pandemi süreci sonrasında yenileme çalışması yaptığımız Karayalçın Kent Meydanı’nın açılışını hep birlikte yapacağız” dedi.

Share

Başkan Yaşar, Yenimahallelileri Otobüsten Selamladı

Yenimahalle Belediyesi, Koronavirüs salgını sebebiyle geçen yıl olduğu gibi bu sene de Ramazan Bayramı’nda sevdikleriyle bir araya gelemeyen vatandaşları yalnız bırakmadı. Oluşturulan konvoyla ilçeyi sokak sokak gezen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, eş, dost, akraba ziyareti yapamayanYenimahallelilere moral vermek için, bayraklarla donatılan otobüsten vatandaşların bayramını kutladı.

Sokak sokak bayram coşkusu

Belediye hizmet binası önünden harekete geçen bayram konvoyu, Şentepe, Demetevler, Karşıyaka, Yahyalar, Serhat, Batıkent, Ata güzergahından tüm ilçenin cadde ve sokaklarında gezerek bayram coşkusunu evlere taşıdı. Konvoyla birlikte ilçe genelinde tüm taksi duraklarını bizzat ziyaret eden Başkan Fethi Yaşar, taksi esnafına bayram çikolatası ikram ederken evlerinin pencere ve balkonlarından el sallayan vatandaşlarla selamlaştı, otobüsün önünü kesen vatandaşlarla da otobüsten inerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Evlerimizde yalnızız ancak kalben hep birlikteyiz

Yaşar, “Ülkemiz,ekonomik sıkıntılarımızın üzerine bir de korona virüs sebebiyle sıkıntılı ve sancılı bir süreçten geçiyor. Yaşadığımız tüm sıkıntılar bir an evvel iç barışı, huzuru, birlik ve beraberliğimizi yeniden tesis etmemiz gerektiğini bize gösteriyor. Dini ve milli bayramlarımız bunun için birer fırsattır. Bayramlarımız sevgi, dostluk, kardeşlik, barış ve hoşgörü duygularının pekiştiği günlerdir. Bu yıl da on bir ayın sultanı Ramazan’ı karşılayarak huzur, birlik ve beraberlik içinde geçirdik. Pandemi nedeniyle aynı sofralarda oturamadık belki ama gönüllerimiz birlik içinde oldu. Dayanışmanın yardımlaşmanın en güzel örneklerini yaşadık.Bayramlar, kırılan kalplerin onarılması, yapılan hataların affedilmesi, hayatımızda daha çok barış, daha çok dayanışma ve kardeşlik duygusuna yer vermemiz gerektiği konusunda bir kez daha düşünmemiz için önemli fırsatlardır. Ancak her şeyin başı sağlık. Bu bayramda sokağa çıkma yasağına ve tedbirlere uyacak, sevdiklerimizden biraz daha uzak kalacağız. Bu süreçte evlerimizde yalnızız ancak kalben hep birlikteyiz. İnşallah önümüzdeki yıllarda sağlıkla nice bayramlarda buluşacağız.  Bu vesile ile milletimizin ve tüm İslam Alemi’nin Ramazan Bayramı’nı kutluyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Share

Edip Akbayram Parkı’nda Çalışmalarda Sona Gelindi

Yenimahalle Belediyesi’nin 2012 yılında Batıkent İnönü Mahallesi’ne kazandırdığı Edip Akbayram Parkı’nda yenileme çalışmaları hızla devam ediyor. 11 bin metrekare alan üzerine kurulu parkın, yapılan sportif dokunuşlarla çehresi baştan değişiyor.

Geçtiğimiz aylarda 2021 yılı yol haritasını belirleyen ve 2’si tema park olmak üzere ilçeye 14 yeni park kazandırılacağını, bakım ve tadilat ihtiyacı olan 36 parkın da baştan aşağı yenileneceğini açıklayan Yenimahalle Belediyesi,  Edip Akbayram Parkı’nda yenileme çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Yenileme çalışmalarında sona gelinen park, bayramın ardından yeni yüzüyle ilçe sakinlerini ağırlayacak.

Yeşil alanlarımızla Başkent’te örnek belediyeyiz

Mevcut parkın 9 yıl içinde yıprandığını ve tadilat ihtiyacı doğduğunu kaydeden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Yenileme çalışmaları kapsamında parkımıza bol bol spor alanları ekledik. Hemen hemen her parkımızda koşu yollarımız ve fitness alanlarımız zaten var. Ancak yurttaşlarımız daha çok spor yapsın, gençlerimiz enerjilerini parklarımızda atsın diye yüzölçümü büyük olan parklarımıza basketbol sahaları, tenis kortları, bisiklet yolları da eklemeye başladık. Yeşil alan miktarı bakımından Başkent’te zaten örnek belediyeyiz. İnşallah bu parkımızı da 2 haftaya kadar tamamlayarak kullanıma açacağız. Şimdiden vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Edip Akbayram Parkı’na sportif dokunuş

11 bin metrekare alan üzerine kurulu parkta, yapılan yenileme çalışmaları ile 1 adet basketbol sahası, 1 adet tenis kortu, 200 metre bisiklet yolu, fitness alanı, mini survivor alanı, çocuk oyun alanları ve oturma grupları yer alıyor.

Share

Pamuklar Yenimahalle Evi’nde Sona Gelindi

İlçeye kazandırdığı sosyal tesisler ve yaptığı projelerle adından söz ettiren Yenimahalle Belediyesi, Pamuklar Mahallesi’nde Yenimahalle Evi’nin yapımını tamamladı.

Pandemi süreci sonrasında Pamuklar Yenimahalle Evi’ni mahalle sakinlerinin kullanımına açmayı planlayan Yenimahalle Belediyesi, kentin mimarisi ve kültürel mirasına uygun olarak tasarlanan sosyal tesis ile Pamuklar bölgesine değer katacak.

Geniş etkinlik alanı buluşma noktası olacak

Pamuklar sakinlerinin 7’den 70’e kültürel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapımı tamamlanan Pamuklar Yenimahalle Evi 4 bin 98 metrekare arsa alanına inşa edildi. 360 metrekare Yenimahalle Evi ve bin 290 metrekare etkinlik alanları ile çocuk, genç, yaşlı tüm mahalle sakinlerine hitap edilecek şekilde yapımı tamamlanan tesis, Pamuklar sakinlerinin buluşma noktası olacak.

“Yenimahalle Evi Pamuklar bölgesine değer katacak”

Pamuklar Yenimahalle Evi projesinin bölgeye çok farklı bir hava katacağını belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “İlçemizin farklı noktalarına kazandırdığımız Yenimahalle Evi projesi bölge halkının kültürel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlandı. Pamuklar Yenimahalle Evi’ni pandemi sonrasında vatandaşın kullanımına açacağız. Ekiplerimiz alanda son düzenlemelerini yapıyor. Alanın tamamında geleneksel ve modern konsept uyum içerisinde bir araya geldi. İhtiyaç halinde taziye, nişan, kına gibi organizasyonlarda yer sıkıntısı çeken vatandaşlarımız tesisimizden faydalanabilecek. Geleneksel Ankara evi tipolojisine göre tasarlanan tesisimiz, çevre düzenlemesi ve ahşap detaylarıyla mahallemize değer katacak. Projemizde geniş bir alanda yer verdiğimiz çocuk oyun alanları ile de bölgemizde bulunan minik sakinlerimizi de unutmadık” dedi.

Share

Yenimahalle Genelinde ilaçlama Çalışması

Yenimahalle Belediyesi,vatandaşların rahat bir yaz mevsimi geçirmesi için sinek, böcek ve haşerelere karşı ilaçlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü temizlik ve ilaçlama çalışmaları Yenimahalle’nin tüm mahallelerinde yürütülüyor.
Yenimahalle genelinde ilaçlama çalışması

Yenimahalle sınırları içerisinde bulunan müstakil evlerin yoğunlukta olduğu mahallelerde, parklarda, yeşil alanlar ile sulak alanlarda haşere oluşma ihtimaline karşı ilaçlama ve temizlik faaliyetlerini yürüten ekipler, ilçe sakinlerinin sineksiz bir yaz dönemi geçirmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Haşereyle mücadelede yoğun mesai

Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı biyosidal ilaçlar kullanarak ilaçlama faaliyetini sürdüren Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri; 7 adet soğuk sisleme makinası (ULV) ile sivrisinek ve karasinektürlerinin yaygınlaşmasını engellemek amacıyla her gün ilaçlama yapıyor.

Vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda binaların kömürlük, bodrum, sığınak, garaj ve depo gibi ortak kullanım alanlarında fare ve böcek ilaçlaması da ücretsiz olarak yapılıyor. İlaçlama talep eden vatandaşlar Temizlik İşleri Müdürlüğü’nü 0312 278 75 16 numaralı telefondan arayarak randevu ve bilgi alabilir.

“Çöp atarken dikkatli olalım”

Yenimahalle’nin tümünde ilaçlama faaliyetlerinin aralıksız sürdüğünü belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “İlaçlama ve temizlik ekiplerimiz Yenimahalle sakinlerinin sağlığı için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Vatandaşlarımızın sineksiz, haşeresiz bir mevsim yaşamasını amaçlayarak ilçenin tüm mahallelerinde ilaçlama çalışması yürütüyoruz. Bu süreçte sinek ve böcek türlerinin çoğalmasını engellemek için hepimize görev düşüyor. Vatandaşlarımız sinek türlerinin çoğalmasını engellemek için çöp toplama saatlerine uygun olarak ve poşetlenmiş olarak çöplerini atmalı, çöp konteynerlerinin kapakları kapalı tutulmalıdır” dedi.

Share

Çiğdemtepe Yenimahalle Evi’nde Sona Gelindi

Çiğdemtepe sakinlerine sosyal ve kültürel etkinliklerde ev sahipliği yapması amacıyla yapımına başlanan Çiğdemtepe Yenimahalle Evi’nin inşaatında sona gelindi. Çevre düzenlemesinin ardından hizmete hazır hale gelecek olan tesis pandemi sonrası açılacak.

Pandemi sürecinde yapımına hız verilen ve tamamlanan Çiğdemtepe Yenimahalle Evi taziye, kına ve nişan organizasyonları, kültür ve sosyal faaliyetler gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak şekilde tasarlandı.

Mahalleli için her ayrıntı düşünüldü

Çiğdemtepe Yenimahalle Evi, bin 112 metre kare arsa alanında 740 metre kare inşaat alanı üzerine konumlandırıldı. 2 kat şeklinde planlanan tesiste; 2 adet salon, bay, bayan tuvalet, mutfak, mescit ve depo bulunuyor.

Yenimahalle’de sosyal belediyeciliğin gereği olarak vatandaş odaklı hizmet yürütüldüğünü belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Sıkıntılı günler yaşayan vatandaşlarımıza elimizden gelen tüm desteği veriyoruz. Pandemi sonrasında mahalle sakinlerinin hizmetine sunacağımız Çiğdemtepe Yenimahalle Evi taziye, kına, nişan gibi etkinliklerde vatandaşın yer sıkıntısını çözecek. Vatandaşımız iyi günde kötü günde belediyenin desteğini yanında hissedecek. Bunun yanı sıra Yenimahalle Evi sosyal ve kültürel faaliyetler, eğitim seminerleri, müzik dinletileri gibi birçok etkinliğe de ev sahipliği yapacak. Mahalle sakinlerinin birçok ihtiyacını karşılayacak şekilde yapımını tamamladığımız Çiğdemtepe Yenimahalle Evi’ni virüs tehlikesinin ortadan kalkması ile birlikte vatandaşın kullanımına açacağız. Bu beladan bir an önce kurtulmanın yolu birlikte mücadele etmekten ve mesafe, temizlik kurallarına dikkat etmekten geçiyor” dedi.

Share

Kapalı Olan Esnafın Gıda Kolisi Evlere Teslim

Yenimahalle Belediyesi, Ramazan ayı dolayısıyla hız verdiği sosyal yardımlarına 5 esnaf grubunu daha dahil etti.
Kapalı Olan Esnafın Gıda Kolisi Evlere Teslim

Geçtiğimiz günlerde taksi, dolmuş esnafı ile kuaförler ve kahvehane çalışanlarına yardım kolilerini ulaştıran belediye ekipleri, şimdi de 17 günlük tam kapanma nedeniyle işyerlerini hiç açamayan oto yıkama, halı yıkama, terzi, tesisatçı ve fotoğrafçıların evlerine kolileri teslim etti.

Ramazan ayının başından bugüne ilçenin dört bir yanında faaliyet gösteren esnafa 10 binden fazla gıda kolisi dağıtan zabıta ekipleri son olarak işyerleri kapalı olan esnafın evlerine bine yakın koli teslim etti.

Yaşar, “Zor gününde esnafın yanındayız”

Yenimahalle’de zor gününde vatandaşın yalnız bırakılmadığını belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Pandemi nedeniyle gerek esnafımız gerekse vatandaşımız çok zor günler geçiriyor. Devletin yetkili kurumları tarafından alınan kapanma kararı nedeniyle günlük ücret kazanarak hayatını devam ettiren birçok vatandaşımız büyük zorluk çekiyor. Yenimahalle Belediyesi olarak kendi imkanlarımız ve yetki çerçevemiz içerisinde bu sıkıntılı süreçte vatandaşı yalnız bırakmıyor, esnafımıza ve ilçe sakinlerine elimizden gelen desteği veriyoruz. Hep birlikte gerekli hijyen ve mesafe kurallarına uyarak, ihtiyaç sahibi vatandaşa birlikte destek olarak bu zor günleri atlatacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

Share

Yenimahalle’de Hem Pazarcıya Hem Vatandaşa Destek

Korona virüsle mücadele kapsamında ilçe genelinde dayanışmanın en güzel örneklerine imza atan Yenimahalle Belediyesi, semt pazarlarında 1 yıl önce başlattığı meyve sebze standı ile hem pazar esnafının hem de ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyor.
Yenimahalle’de Hem Pazarcıya Hem Vatandaşa Destek

Pazarcı esnafından satın alınan meyve ve sebze ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

 

Tam kapanma ile bir süredir kurulamayan semt pazarlarının, yeni düzenleme ile sadece cumartesi günü açılması Yenimahalle pazarlarında hareketlilik yarattı. Her fırsatta sağduyu, birlik ve beraberlik mesajı vererek ilçe sakinlerini dayanışmaya davet eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’da semt pazarlarını ziyaret ederek esnafa bol kazançlar dilerken, vatandaşların da kandilini ve Ramazan Bayramı’nı kutladı.

 

Pazarcıesnafı da destek verdi

 

Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal ve Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu ile birlikte Şentepe, Demetevler, Turgut Özal ve Yenimahalle kapalı pazarlarını tek tek gezen Başkan Yaşar, pazar esnafından alınan sebze ve meyveleri pazarda kurdukları hayır standında ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Başkan Yaşar’ın duyarlı davranışına seyirci kalmayan pazarcı esnafı da gönüllerinden kopan miktarlarda hayır standına destek sağlayınca Yenimahalleli ihtiyaç sahipleri de ceplerinden para çıkmadan evlerine sebze, meyve götürebilmenin mutluluğunu yaşadı.

 

Yenimahalle’de dayanışma artarak devam ediyor

 

İlki Şentepe Abdurrahman Oğultürk Pazarı’nda uygulamaya koyulan meyve sebze standı projesi,şimdi ilçe genelinde birçok pazarda mevcut.

Birer ikişer kiloluk poşetlenmiş meyve ve sebzeler stantta yerini alırken, ekonomik durumu olmayan ilçe sakinlerine ihtiyaçları ölçüsünde ürünler zabıta ekipleri aracılığı ile teslim edildi.

Yalnız olmadıklarını hissettirmeliyiz

‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ Hadis-i Şerifini sık sık hatırlatan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Çok sıkıntılı günlerden geçiyoruz. İş yerlerinin kapandığı, hemşerilerimizin işsiz kaldığı bu günlerde, birbirimize her zamankinden çok ihtiyacımız var. Bugün pazarlarda yaptığımız çalışma sadece maddi destek de değil üstelik. Ekonomik zorluk çeken yurttaşlarımıza yalnız olmadıklarını hepbirlikte hissettirmeliyiz. Onların yüzlerini biraz olsun güldürebilirsek ne mutlu bize. Bu noktada bize destek veren pazar esnafımızdan da Allah razı olsun” dedi.

Share

Şehit annelerine Anneler Günü Sürprizi

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, vatan uğruna canını veren kahraman şehitlerin annelerini unutmadı.
Başkan Yaşar, şehit Annelerini Unutmadı

Yenimahalle ilçesinde 200 şehit annesine Anneler Günü dolayısıyla hediye gönderen Yaşar, şehit Mustafa Tanış ve Şehit Hüseyin Akay’ın Yenimahalle’deki evlerini ziyaret etti. Başkan Yaşar, başta şehit anneleri olmak üzere tüm annelerin Anneler Günü’nü kutladı, şehit annelerine hediyelerle küçük bir sürpriz yaptı.

Yaşar’dan Yenimahalle şehitlerine ziyaret

Başkan Fethi Yaşar’ın Anneler Günü ziyaretlerinin ilk adresi Ragıp Tüzün Mahallesi oldu. 2015 yılında Konya’da eğitim uçuşu esnasında askeri uçağın düşmesi sonucu şehit olan Kurmay Yüzbaşı Pilot Mustafa Tanış’ın baba ocağına giden Yaşar, anne Yurdagül Tanış’ın Anneler Günü’nü kutladı. Yaşar, Tanış ailesinin ardından 1971 yılında İstanbul Tuzla’da şehit olan Er Hüseyin Akay’ın Tepealtı Mahallesi’ndeki evini ziyaret etti.

Duygu dolu anların yaşandığı ziyaretlerde, Şehitlerin hatıralarını ailelerinden dinleyen Başkan Yaşar, Türk Bayrağı, Başörtüsü ve çerçeveden oluşan hediyeleri şehit annelerine verdi.

Acınızı paylaşıyoruz

Şehit aileleriyle sohbet eden Yaşar, “Kurtuluş Savaşı’ndan bu tarafa bu ülke için canını veren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Kabirleri cennet olsun. Allah sizlere de sabır versin. Ne söylesek boş. Acı bitmiyor ama inanan insanlarız, ölüm de Allah’ın takdiri. Acınızı paylaşıyoruz” dedi.

Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren şehit aileleri de “Evlat acısı çok zor. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Allah düşmanımıza vermesin. Sizden de Allah razı olsun. Sizi evimizde görmekten çok memnun olduk” diye konuştu.

Share

Zabıta ve Sağlık Müdürlüğünden Ortak Denetim

Yenimahalle Belediyesi, Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala ilçe sakinlerinin güvenli ve sağlıklı bir bayram geçirebilmesi için denetimleri sıklaştırdı.

Yenimahalle’de Ramazan Bayramı nedeniyle gıda üretimi yapan imalathanelerde hazırlıklar aralıksız sürerken, Zabıta ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri tatlı, börek, şeker ve lokum gibi vatandaşın yoğun talep gösterdiği imalathaneleri denetledi.

Bayram boyunca Yenimahalle sakinlerinin sağlıklı gıda ürünleri tüketebilmesi için seferber olan belediye ekipleri, kuruyemiş satış noktaları, şeker ve lokum imalathaneleri ve unlu mamuller üretimi gerçekleştiren işletmelerde temizlik ve güvenlik denetimi gerçekleştirdi.

İmalathanelere detaylı denetim

Her bayram vatandaşların sıklıkla tükettiği gıda üretim tesislerinde denetimi arttıran belediye ekipleri, hijyen kurallarına uyan işletmeleri tebrik ederken, temizlik ve güvenlik kurallarına uymayan kimi iş yerleri hakkında tutanak tutarak işlem başlattı.

Baklava, börek ve pasta imalathanelerini titizlikle denetleyen ekipler, kullanılan gıda maddelerinin son kullanma tarihlerine, temiz ortamda muhafaza edildiğine dikkat ederek, çalışanların iş kıyafetlerini, hijyen koşullarını kontrol etti.

Share