YENİMEK Kayıtları 19 Ağustos’ta Başlıyor

Her yıl binlerce vatandaşa meslek ve hobi eğitimi veren Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kursları’nın (YENİMEK) 2019-2020 kış dönemi kurs kayıtları 19 Ağustos Pazartesi başlıyor.
YENİMEK Kayıtları 19 Ağustos’ta Başlıyor

20 kurs merkezi, 110 branş ve 300’e yakın öğretmen ile yeni döneme merhaba diyecek olan YENİMEK, 25 bin kursiyere eğitim vermeyi hedefliyor.

16 Eylül’de ders başı yapacaklar

13 Eylül Cuma günü sona erecek kayıtlardan sonra 16 Eylül Pazartesi ders başı yapacak olan Yenimahalleliler, Emlak Danışmanlığından Senaryo Yazarlığına, Pasta yapımı ve sunumundan, Güzellik ve saç bakım hizmetlerine, kuyumculuktan ahşap teknolojisine kadar yüzlerce branşta eğitim görebilecek. Kurs sonunda eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika verilecek.

Kurslara kayıt yaptırmak isteyen Yenimahallelilerin,  3440898/6474 numaralı telefonu arayarak ya da ikametlerine en yakın kurs merkezine giderek kayıt yaptırmaları yeterli olacak.

“300’e yakın uzman eğitmenimizle hizmet veriyoruz”

YENİMEK’in kurulduğu günden bu yana çok yol kat ettiğini belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “YENİMEK, 2009 yılında 6 kurs merkezi ve 45 branşla eğitim hayatına başladı. Bugün 20 kurs merkezinde, 110 branş ve 300’e yakın uzman eğitmenimizle hizmet veriyoruz. YENİMEK’e çok önem veriyoruz.  YENİMEK sadece hobi kursları değil aynı zamanda meslek edindirme kurslarıdır. Kurslarımıza katılarak meslek edinen ve aile bütçelerine katkı sağlayan kursiyerlerimiz var. Ayrıca bu kurslar insanları kaynaştırarak komşuluk, arkadaşlık ilişkilerini geliştiriyor, birlik ve beraberliği sağlıyor” dedi

Share

KKTC Dipkarpaz’dan Başkan Yaşar’a Ziyaret

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı.
KKTC Dipkarpaz’dan Başkan Yaşar’a Ziyaret

Dipkapraz Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Başkan Yaşar’ı ziyaret eden Coşkun, “Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın görev süresince Yenimahalle’ye kazandırmış olduğu değerleri yakından takip ediyoruz” dedi.

Yaşar “KKTC için sağlam temele dayanan politikalar gerekiyor”

Görüşme sırasında KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti kardeş ülkelerdir ifadelerinde bulunan Yaşar “Bu kardeşliğin devamlılığı için Kıbrıs’a siyasetçi, bürokrat, hangi mevki ve makamda olursak olalım elimizden gelen tüm desteği veriyoruz. Geçmişte dış politikada yapılan yanlışlar, Kıbrıs’ın dünya ülkeleri tarafından tanınması konusunda yıllardır çözülemeyen sorunlar yarattı. Sağlam temellere oturtulmayan bir dış politika sonucunda Kuzey Kıbrıs demokrasi mücadelesinde büyük sorunlar yaşıyor. Merhum Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş KKTC’nin tanınması ve demokrasinin egemen olduğu bir ortamın mücadelesini verdi. Demokrasi farklı renklerin bir arada yaşabildiği bir ortamla mümkündür. Kıbrıs için ortak bir noktada, sağlam bir temele oturtulan bir anlaşmanın olması hem Rum kesimi için hem de Kıbrıs Türk’ü için en faydalı çözümün olacağı düşüncesindeyim. Bu güne değin Kıbrıs’ın hakları konusunda çok taviz verildi. Bu demokrasi mücadelesinde gereken yapılmalı ve Kıbrıs’a gelecekte fayda sağlayacak planlamalar yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Dipkarpaz’ı anlattı

Başkan Yaşar’a Dipkarpaz hakkında bilgi veren Suphi Coşkun ise “Dipkarpaz bölgesi KKTC’nin doğusunda yer alan Rum ve Türk nüfusun birlikte yaşadığı bir bölgedir. Tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış özel bir bölge olmasından ötürü kıymetli kalıntılara ve efsanelere ev sahipliği yapar. Güzel gözlü eşekleri ile anılan bölgemiz plajlarıyla da huzurun adresidir. Belediye 1980 yılında kuruldu,  ama hala genel hizmetleri sunma konusunda bir takım sıkıntılar yaşamaktayız. Bugün sizi yerel yönetim konusunda deneyimlerinizden faydalanmak için ziyaret ettik. Başarılı çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

Share

Yenimahalle Temizlik Ekibi Görev Başında

Yenimahalle Belediyesi, Kurban Bayramı boyunca Yakacık’ta kurulan kurban satış ve kesim alanı ve Yenimahalle genelinde kurulan kesim alanlarında, Başkent sakinlerinin hijyenik şartlarda dini vecibelerini yerine getirebilmesi için 152 kişilik temizlik ekibi kurdu.
Yenimahalle Temizlik Ekibi Görev Başında

Temizlik ekibi, Bayramın ilk gününden itibaren ilçe genelinde kurulan bütün kurban satış ve kesim alanlarında ilaçlama ve temizlik çalışması yaparak, vatandaşların huzurlu bir bayram geçirmesi için bayram süresince çalışmaya devam edecek.

Kesim alanları bayramda tertemiz

Yakacık Kurban Kesim Alanı beraberinde Yenimahalle Belediyesi tarafından belirlenen Batı Sitesi, Batıkent Andaç, Şentepe, Serhat, Demetevler, Çamlıca, Aşağı Yahyalar ve Turgut Özal Pazar yerlerinde kurulan kesim alanında aralıksız temizlik çalışması yürüten ekipler, kesim sonrası oluşan kokuyu gidermek için dezenfektan çalışması ve mikrop oluşumunu engellemek ilaçlama çalışması yapıyor.

Vatandaşa temizlik uyarısı

Kurban kesim alanlarını kullanacak vatandaşlara uyarılarda bulunan yetkililer “ Belediye temizlik ekipleri bayram boyunca vatandaşın sağlığı için çalışmalarına devam ediyor. Ancak vatandaşın kesim esnasında temizlik kurallarına dikkat etmesi gerekiyor. Çevre temizliğine dikkat edilmesi ve kesim sonrası kurban ile ilgili artıkların çevreye bırakılmaması, insan sağlığını tehdit edecek durumların oluşmasına engel olacaktır. Ekiplerimiz gereken temizlik ve ilaçlama çalışmasını gerçekleştirerek, bayram sevincine gölge düşürecek hususların yaşanmaması için aralıksız çalışıyor” ifadelerinde bulundu.

Share

Binlerce Başkentlinin Tercihi “Yakacık Mesire Alanı”

Kurban Bayramı süresince piknik yapmak ve mangal yakmak isteyen Başkentli piknikçilerin tercih ettiği adres Yenimahalle Belediyesi Yakacık Mesire Alanı oldu.
Yakacık’ta Bayram Keyfi

Bayram tatilini fırsat bilen binlerce Ankara sakini, tatil süresi boyunca temiz havanın keyfini çıkarmak ve aileleri ile birlikte huzurlu bir bayram geçirmek için Yakacık Mesire Alanına akın etti.

Keyifli bir gün için her ayrıntı düşünüldü

146 bin metrekare alana sahip, Başkentlilerin huzuru ve mutluluğu için her ayrıntının düşünüldüğü 5 bin 500 kişi kapasiteli mesire alanında, minik sakinler de unutulmadı. 4 adet çocuk oyun alanı, 3 plaj voleybolu sahası, 2 çim futbol sahası ve basketbol sahasını içerisinde barındıran alanda binlerce vatandaş keyif dolu bir bayram geçirdi.

Ayrıca Yakacık Mesire alanında vatandaşların bol oksijen alması için bin 500 ağaç, 4 bin fidan ve 5 binin üzerinde çalı bitkisi bulunuyor. 470 adet kamelyalı ve kamelyasız oturma alanına sahip mesire alanında, çocuk, genç, yaşlı her yaş grubunun keyifli vakit geçirebilmesi için her ayrıntı düşünüldü.

“Başkentliler huzurlu ve güvenli bir bayram geçiriyor”

Yakacık mesire alanının bütün olanaklarıyla başkent sakinlerine tüm yıl hizmet ettiğini belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Yakacık yalnız bayramlar da değil tüm yıl Ankaralıların tercih ettiği, aileleri ile birlikte keyifle vakit geçirdiği bir merkez konumundadır. Piknik yapmak ve mangal yakmak isteyen kent sakinleri, Ankara’nın yeşil cenneti olan Yakacık mesire alanına geliyor. Başkentliler güven ve huzur dolu bir ortamda bir araya geliyor, vatandaş mutlu bir bayram geçiriyor. Yenimahalle Belediyesi olarak vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği mesire alanını Ankara’ya kazandırdığımız için kıvanç duyuyorum” dedi.

Share

Yenimahalle, 4 Mevsim Rengarenk

Yenimahalle Belediyesi’nin 2012 yılında Yakacık Mesire Alanı içerisine kurduğu serada; mevsimine uygun onlarca türde, binlerce çiçek yetiştiriliyor.
Yenimahalle, 4 Mevsim Rengarenk

4 mevsim Yenimahalle parklarını ve bahçelerini süsleyen serada, 7 yılda 5 milyona yakın çiçek üretimi yapıldı.

Serada kışa hummalı hazırlık

Yaz boyunca ilçeyi begonya, petunya, tok kadife, vinka gibi rengarenk 300 bine yakın çiçek ile donatmayı hedefleyen Yenimahalle Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Eylül ayının sonuna kadar yaz çiçeklerini toprakla buluşturmaya devam ederken, bir yandan da kış için kolları sıvadı. Kış mevsiminde ilçede renk cümbüşü oluşturacak çiçekler, şimdiden seradaki yerini aldı.

Çiçek gibi bir ilçe

Açık ve kapalı alanlar olmak üzere toplam 3 bin metrekarelik serada Park Bahçeler Müdürlüğü’nün 18 kişilik üretim, bakım ve dikim ekipleri, parkların yaz-kış estetik görünümü için çalışmaya devam ediyor. Şimdilerde parklarda yaz çiçekleri boy gösterirken, serada ise binbir emekle yetiştirilen, kış çiçekleri için kollar sıvandı. Ekim ayında toprakla buluşacak 50 bin süs lahanası ve 150 bin hercai menekşe, kışın gelmesiyle birlikte parkları rengarenk bir görüntüye kavuşturacak.

Yaz mevsimi boyunca serada özenle yetiştirilen 300 bin yaz çiçeği, Ekim ayına kadar Yenimahalle’yi süsleyecek. Ekimden sonra ise parklar, kış çiçekleriyle renklenecek.

Bu yıl toplam 500 bin çiçek ekimi yapacak ekipler, 2020’de de dur durak demeden daha yeşil, daha güzel bir Yenimahalle için vatandaşa hizmet edecek.

Share

Yenimahalle’de Kurbanlar Kesildi

Vatandaşların huzur içerisinde bir bayram geçirmesi için her yıl olduğu gibi bu Kurban Bayramı’nda da ekiplerini seferber eden Yenimahalle Belediyesi, Başkentlilere Yakacık Kurban Satış ve Kesim Alanı’nda dört dörtlük hizmet verdi.
Yakacık’ta Vatandaşlara Dört Dörtlük Hizmet

Yenimahalle Belediyesi’nin hizmete sunduğu Ankara’nın en modern ve en büyük kurban satış ve kesim alanı olan Yakacık, Kurbanlıklarını kesmek isteyen vatandaşlarla doldu taştı. Bayram namazı ile güne başlayan vatandaşlar, kılınan bayram namazının ardından kurbanlarını kesti.

5 dakikada hijyenik kesim

Alanda bulunan otomatik kesimhanede kurbanlıklar 5 dakika içerisinde kesilerek, 4 parça halinde vatandaşlara teslim edildi.

Bayram boyunca yaklaşık 2200 büyükbaş, 4000 küçükbaş olmak üzere toplam 6200 kurbanlığın kesileceği alanda, kaliteli hizmet anlayışıyla hizmet veren belediye, ekipleriyle alanda dört döndü.

Acemi kasaplara anında müdahale

Kesilen kurbanlık etlerini hijyenik şartlarda parçalayarak kurban sahiplerine teslim eden belediye ekipleri, kesim öncesi sadece hayvanları değil, kasapları da sağlık muayenesinden geçiriyor. Kasapların herhangi bir bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadığını kontrol eden ekipler, ayrıca 27 araç ve200 taşıma sepeti ile de vatandaşın etlerini ücretsiz olarak otoparka kadar taşıdı.

Aynı zamanda ikram ettiği sıcak çayla vatandaşların içini ısıtan belediye, acemi kasaplara da alanda bulunan kurum doktorlarıyla anında müdahale etti.

Yenimahalle’nin 9 noktasında kesim

Belediye olarak vatandaşlarımızın huzur içinde bir bayram geçirmesi için çalışıyoruz diyen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Öncelikle tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı kutluyorum. Bayram boyunca ekiplerimizle aralıksız çalışacağız. Temennimiz tüm yurttaşlarımızın sorunsuz bir şekilde güzel bir bayram geçirmesidir” dedi.

Yenimahalle Belediyesi, Yakacık Kurban Kesim ve Satış Yeri’nin yanı sıra ilçenin toplamda 9 noktasında vatandaşlara kurban kesim hizmeti veriyor. Yenimahalle’nin kurban kesim noktaları şöyle; Yakacık, Andaç Pazar Yeri, Batı Sitesi Pazar Yeri, Şentepe Pazar Yeri, Demetevler Pazar Yeri, Turgut Özal Pazar Yeri, Serhat Pazar Yeri, Çamlıca Pazar Yeri ve A.Yahyalar Pazar Yeri.

Share

Yenimahalle’de Kurban Heyecanı

Yenimahalle Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Doktor Şahin Engin Kargın, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara aşırı et ve şekerleme tüketimi konusunda uyarılarda bulundu.
Belediyeden Kurban Eti Uyarısı

Hayvanlardan insanlara bulaşan ve halk sağlığı yönünden çok büyük önem taşıyan bakteriyel, viral, parazitler ve zoonotik hastalıklar olduğuna vurgu yapan Kargın, Tüberküloz, bruselloz, şarbon, kuduz, kist hidatik’e dikkat çekti.

Doktor Kargın “Hastalık yapan ve bozulmaya neden olan mikroorganizmaların ete bulaşmasının önlenmesi için işlemlerin serin yerlerde yapılması gerekiyor. Etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemeli, bazı zoonotik hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesi ile bulaştığı unutulmamalıdır. Çevre sağlığı yönünden de kesimi takiben ortaya çıkan kan, mide ve bağırsak içeriği gelişi güzel bir şekilde etrafa atılmamalıdır.Hayvanların hastalıklı iç organları usulüne uygun bir şekilde imha edilmeli veya derin çukurlara gömülmelidir. Çünkü bu organlar insanların başta karaciğeri olmak üzere; akciğer, beyin gibi organlarına yerleşerek bugün için ilaçla tedavisi mümkün olmayan cerrahi müdahaleyi gerektiren kist hidatik hastalığının yayılmasına yol açmaktadır” dedi.

Kurban etini mutlaka dinlendirerek tüketin

Kurban Bayramı’nın ilk günlerinde parça etle yapılmış yemekler tercih edilmemesi gerektiğini de anlatan Kargın “İlk günlerde kurban eti yeteri kadar dinlenmediği için sert olur, bu da sindirim problemlerine yol açabilir.Bayramda tatlı tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığı artmaktadır. Özellikle bu dönemde şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet (şeker hastalığı) hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kurban Bayramı’nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, kısıtlı miktarlarda tüketmeli ve aşırıya kaçmamalıdır. Eti kavurma veya kızartma olarak tüketmek hem sindirimi zorlaştırır hem de vitamin ve mineral kaybına neden olabilir. Bu nedenle eti fırınlanmış, haşlama veya ızgara olarak tüketmeye özen gösterin” diye konuştu.

Et ile birlikte C vitamini yönünden zengin olan sebze tüketmenin etteki demirin vücut tarafından daha fazla alınmasını sağladığını hatırlatan Kargın “Et ile yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli ve ilave yağ eklenmemelidir. Özellikle kuyruk yağı veya tereyağının et yemeklerinde kullanılmasından kaçınılmalıdır. Kolesterol hastaları ile kalp damar hastalığı riski taşıyan kişiler sakatat tüketiminden kaçınmalıdır” dedi.

Share

Başkan Yaşar’dan Bayram Mesajı

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Başkan Yaşar, “Bayram Ruhunu Kaybetmeyelim”

Bayramların kardeşlik, sevgi ve hoşgörü ortamını arttırdığını ifade eden Yaşar, “Bizi biz yapan, birlik ve beraberliğimizi arttıran değerlerimizin kıymetini bilmeyiz.  Eskiden bayram demek tüm aile bireylerinin bir araya geldiği, güzel günler demekti. Çocuklar bayramlık kıyafetleri başucunda uyur, annelerimiz bayram ikramlarını özenle hazırlardı. Çocuklar, torunlar, eş, dost ve akrabalar bir araya gelir kalabalık sofralar kurulurdu. Bayram demek küslüklerin, kırgınlıkların son bulması demekti. Maalesef her geçen gün bu değerlerimizi biraz daha kaybediyoruz. Artık bayramlarda insanlar, büyüklerini ziyaret etmek yerine tatile gitmeyi tercih ediyor. Bayramda büyüklerimizi ziyaret edelim. Bayram ruhunu kaybetmeyelim” ifadelerini kullandı.

“Çocuklara bayramın güzelliklerini anlatalım”

Tüm İslam aleminin bayramını tebrik eden Başkan Yaşar, “Akraba, eş-dost ziyaretleri bayramların vazgeçilmezi. Büyüklerimizin elini öpüp, gönüllerini alalım. Çocukların başını okşayıp, onlara bayramın güzelliklerini anlatalım. Bu bayram küslüğü bir yana bırakıp, sevgi tohumları ekelim. Kurban Bayramı’nın ülkemize ve İslam alemine güzellikler getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Share

Başkan Yaşar, Esnafla Bayramlaştı

Kurban Bayramı’nın büyük bir coşkuyla karşılandığı Yenimahalle’de, Belediye Başkanı Fethi Yaşar, bayram alışverişi dolayısı ile dolup taşan Demetevler Mahallesi’ni gezerek esnaf ve vatandaşlarla bayramlaştı.
Yenimahalle Bayrama Hazır

Bayramlaşma sırasında taksi duraklarına, parklara, kahvehanelere, pastanelere ve dükkânlara uğrayarak, ilçe sakinleri, esnaf ve çalışanlarla sohbet eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutlayarak, esnafa bol kazanç diledi.

Yaşar, kurban alanını denetledi

Demetevler’in ardından Yakacık Kurban Satış ve Kesim Alanı’na giderek denetimlerde bulunan Yaşar, bayram öncesi alanda son kontrolleri gerçekleştirdi.

Vatandaşın Kurban Bayramı’nı huzurlu ve sorunsuz geçirebilmesi için çalıştıklarını söyleyen Başkan Yaşar, “Kurban Bayramı öncesi Yenimahalle Belediyesi olarak vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı huzurlu bir şekilde geçirebilmeleri ve kurbanlarını sağlıklı bir şekilde alarak kesebilmeleri için gerekli önlemlerin tümünü almış bulunmaktayız. Kurbanlık satışları ve kesimleri için Ankara’nın en temiz ve en modern alanı olan Yakacık Kurban Alanımızda her şey hazır. Kurban Bayramı’nın ülkemize sağlık ve huzur getirmesini diliyor, tüm hemşerilerimin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

Share

YENİMAHALLE YE ALTIN MADALYA

Yenimahalle Belediyesi’nin Kurbanlık Yakalama Timi her yıl olduğu gibi bu yıl da firari kurbanlara geçit vermeyecek.
Kurban Timi Firari Kurbanların Peşinde

Her bayram kameralara yansıyan kurbanlıklar ve sahipleri arasındaki amansız kovalamacanın önüne geçmek isteyen Yenimahalle Belediyesi, Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan “Kurbanlık Yakalama Timi” ile bayram boyunca kaçan kurbanları yakalayarak Yenimahalle halkına hizmet verecek.

Yaralanan kurbana anında müdahale

5 kişiden oluşan ekip, kurban sahiplerinin elinden kaçarak caddelerde başıboş dolaşan ve çevreye tehlike saçan kurbanlıkları yakalayarak, bayram boyunca firar olaylarına karşı teyakkuzda olacak.

Veteriner hekim kontrolünde ilaçlarla kaçan hayvanları uyuşturarak yakalayacak ve sahiplerine teslim edecek olan tim, kaçan hayvanların neden olduğu talihsiz olayların ve kargaşanın da önüne geçecek. Aynı zamanda kaçan kurbanlıkların yakalanması sırasında yaralanan hayvanların tedavileri de belediye veterinerlerince anında yapılacak.

Kurban yakalama timi iş başında

Özel olarak eğitim gören ekipler, günlük tatbikatlarını düzenli olarak gerçekleştiriyor. Eğitimler kapsamında kondisyon çalışması yapan tim, kement atma ve atış talimlerinde de bulunuyor. Bütün hazırlıklarını tamamlayan ekipler, Zabıta Müdürlüğü’ne müracaat eden veya 315 04 58- 397 24 74 numaralı telefonları arayarak destek isteyen vatandaşların yardımına koşacak.

Share