Yenimahalle’de Sağlık Taraması Başladı

Yenimahalle sakinleri sağlık taramasından geçiyor

Yenimahalle Belediyesi’nin her yıl düzenli olarak, ilçenin kalabalık parklarında gerçekleştirdiği sağlık taramasının ilki Ragıp Tüzün Parkı’nda yapıldı.

Sağlık işleri Müdürlüğü hekimleri ve personeli tarafından yürütülen uygulama kapsamında, vatandaşların şeker ölçümü, tansiyon ve nabız ölçümü, kan oksijen seviyesi kontrolü gibi sağlık açısından büyük önem taşıyan sağlık tetkikleri belediye doktorları tarafından gerçekleştiriliyor.

Beslenmemize dikkat edeceğiz ve spor yapacağız

Sağlık taraması sırasında ilçe sakinlerine sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmanın önemi hakkında bilgilendirmelerde de bulunan kurum doktorları, “Düzenli ve bilinçli egzersiz yapmak, vücut ağırlığını düzenler ve vücudun hastalıklarla baş etmesini kolaylaştırır. Bu yüzden beslenmemize dikkat edeceğiz ve spor yapacağız” dedi.

Erken tanı hayat kurtarır

Vatandaşların sağlığına her zaman önem verdiklerini kaydeden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Sağlıkla ilgili sorunlarda erken tanının ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz mümkün olduğunca her yıl vatandaşlarımıza sağlık taraması yapıyoruz. Vatandaşlarımız mutlaka düzenli sağlık kontrolü yaptırsınlar. Tüm hastalıklarda erken tanı hayat kurtarır. Parklarımızda bulunan spor alanlarını ya da spor salonlarımızı mutlaka sağlıklı bir yaşam için kullansınlar” diye konuştu.

Share

Turgut Özakman Yenimahalle’de Anıldı

“Çılgın Türk” Yenimahalle’de anıldı

Şu Çılgın Türkler, Diriliş-Çanakkale 1915, Cumhuriyet- Türk Mucizesi kitaplarının yazarı, edebiyat ve tiyatro dünyasına önemli katkılarda bulunan Turgut Özakman ölümünün 9’uncu yılında Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde anıldı.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ev sahipliğinde Eğitim Dostları Vakfı, İnönü Vakfı, ANAÇEV, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Tohumluk Vakfı tarafından düzenlenen program, Hanri Benazus’un “Atatürk’ün Fotoğrafları” sergisi ile başladı.

Gelecek kuşaklara çok önemli bir miras bıraktı

Turgut Özakman’ın eşi Ayla Özakman ve ailesinin de bulunduğu programda, açılış konuşmasını gerçekleştiren Eğitim Dostları Vakfı Başkanı Özgün Ökmen, eserlerinde Türk milletinin emperyalist işgalcilere karşı verdiği özgürlük mücadelesini anlatan Özakman’ın gelecek kuşaklara çok önemli bir miras bıraktığını söyledi.

En kıymetlimizin Cumhuriyet olduğunu öğretti

Özakman’ı minnetle andığını ve eserlerinin çok değerli olduğunu dile getiren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “100 yıllık geçmişimizle ilgili birkaç tane dışında kayda değer bir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili film, dizi, tiyatro oyunu, müzik eseri yapamadık. Hâlbuki Kurtuluş Savaşı millet olarak gururlanacağımız, özgüvenimizi artıran, birbirimizi sevmeye ve anlamayı sağlayan en büyük tutkalımızdır. Tüm dünyanın takdir ettiği bir insanı biz kendimiz belki de yeteri kadar anlamadık veya anlatamadık. İşte Turgut Özakman bu büyük eksikliğin giderilmesinde büyük rol oynayan bir insandı. Onun yüzlerce baskısı yapılan kitaplarıyla, milyonlarca insanımız nerelerden nereye geldiğimizi, milletçe en kıymetlimizin Cumhuriyetimiz olduğunu öğrendi” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de, Özakman’ın kendisinin hocası olduğunu söyleyerek Özakman’ın Türk tiyatrosuna ve öğrencilik yıllarında kurdukları amatör tiyatroya verdiği destekten bahsetti.

Ulusal bağımsızlık savaşımızı yaşayarak yazmış

Konuşma yapan bir diğer isim İnönü Vakfı Başkanı Özden İnönü Toker, Özakman’ın eserleriyle Türkiye’nin yakın tarihine ışık tuttuğunu ve ülkenin geleceği olan gençlerin yolunu aydınlattığını vurguladı.

Özakman’ın Milli mücadeleyi Çanakkale Savaşı’ndan alıp Kurtuluş Savaşı’nın sonuna kadar eserlerinde anlattığını ifade eden Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Mustafa Hüsnü Bozkurt da, “Turgut Özakman, adeta ulusal bağımsızlık savaşımızı safha safha yaşayarak yazmış. Bu inanılmaz bir edebi güç. Kendisini rahmetle yad ederken bize bıraktığı eserlerin hepsi için ona ömrümüz boyunca ödeyemeyeceğimiz kadar borçlandığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Hayatı “Şu Çılgın Türk” müzikali ile anlatıldı

Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı (ANAÇEV) Kurucu Üyesi Yazar Leyla Serpil ise köşesinde yazdığı hikayelerini kitaplaştırmak için çeşitli yayınevleriyle görüştüğünü ancak olumlu sonuç alamadığını ve yazarlığı bırakma noktasındayken Özakman’ın kendisinin elinden tuttuğunu anlattı.

Etkinliğin sonunda Sanatçı Pınar Ayhan’ın sunumuyla Özakman’ın doğumundan ölümüne kadar olan hayat hikayesi “Şu Çılgın Türk” adlı müzikal anlatı ile gözler önüne serildi.

Program sonunda Başkan Yaşar tarafından tüm katılıcılara çiçek, İnebolu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kerim Daşçı tarafından ise Turgut Özakman’ın eşi Ayla Özakman’a plaket takdim edildi.

Share

Çini ve Tezhip Sergisi Açıldı

YENİMEK kursiyerleri Nazım’da hünerlerini sergiledi

Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kursları’nda (YENİMEK) Çini ve Tezhip eğitimi gören ve sonrasında ustalık belgesi almaya hak kazanan kursiyerler, “Sanatın Binbir Rengi” adlı sergide eserlerini vatandaşların beğenisine sundu.

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Hikmet Çetinkaya Sergi Salonu’nda gerçekleşen serginin açılışına Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başkan Vekili Mehmet Kartal, belediye meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı.

22 bin kursiyere hizmet verecek

60 eserin bulunduğu serginin açılış kurdelesini kursiyerler ile birlikte kesen Başkan Yaşar, 2009 yılında faaliyete giren YENİMEK’in geldiği noktayı görmekten gurur duyduğunu söyledi.

Yaşar, “YENİMEK ile bugüne kadar binlerce vatandaşımıza eğitim imkanı sunduk. Kurslarımız 2022-2023 dönemi itibari ile Yenimahalle’nin 24 farklı noktasında, 80 branşta, 150 alanında uzman eğitmenle 22 bin kursiyere hizmet verecek. Bugün burada bu nadide eserleri ortaya çıkaran tüm kursiyerlerimize, emeği geçen tüm eğitmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Kursiyerdi kendi işini kurdu

Sergide YENİMEK’te aldığı eğitimi profesyonel olarak icra eden Hülya Özer de 15 eseri ile yer aldı. Geçen sene YENİMEK’te çini eğitimi aldığını dile getiren Özer, “Aldığım eğitimlerle kendimi geliştirdim ve bu hobiyi profesyonelliğe döktüm. Bugün Nefes Atölyesi diye bir instagram sayfam var. Orada yaptığım eserleri satışa sunuyorum. Ayrıca workshop eğitimi de veriyorum. Başkan Yaşar’a bize sunmuş olduğu bu fırsattan dolayı minnettarım” diye konuştu.

Share

Yenimahalle’nin Gören Kalpleri Denizli’yi Yendi

Yenimahalle Belediyesi Görme Engelliler Futbol takımı, rakibi Yukatel Denizli Görme Engelliler Futbol Takımı’nı Batıkent İnönü Mahallesi Görme Engelliler Spor Kulübü Sahası’nda 2-1 yenerek hanesine 3 puanı yazdırdı.

Baştan sona üstün götürdü

Yenimahalle Belediyespor Görme Engelliler Takımı, B1 Deplasmanlı Süper Lig 9. hafta karşılaşmalarında Yukatel Denizli Spor’u kendi evinde ağırladı.

İlk düdükten son düdüğe kadar tansiyonun hiç düşmediği karşılaşmanın ilk yarısı Yenimahalle Belediyesi’nin baskılı oyunu ve Said Gökhan Yüce’nin muhteşem golüyle 1-0 tamamlandı. Karşılaşmanın ikinci yarısına daha hırslı başlayan Başkent temsilcisi çok geçmeden ikinci golü buldu. Yine Gökhan Yüce attığı golle Yenimahalle Belediyespor 2-0 öne geçti. Karşılaşmanın ikinci yarısında rakip takımdan Recep Aydeniz’in attığı gol sonucunda maç 2-1 Yenimahalle’nin üstünlüğüyle tamamlandı.

Yenimahalle Belediyesi, 1 Ekim Cumartesi günü deplasmanda Bursa Altınokta Görme Engelliler Spor Kulübü ile karşı karşıya gelecek.

Share

Yenimahalle Personeline Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi

Yenimahalle Belediyesi, çalışanlarına alanında uzman eğitmenlerle seminerler vermeye devam ediyor. Her yıl personelin kişisel gelişimi ve hizmet kalitesini artırmak amacıyla onlarca eğitim semineri düzenleyen Yenimahalle Belediyesi, “Bağımlılıkla Mücadele” konulu seminere ev sahipliği yaptı.

Mahalli Eğitim Akademisi ve Madalyon Kurumsal Eğitim Merkezi iş birliğinde gerçekleştirilen “Bağımlılıkla Mücadele” semineri, Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda personelin geniş katılımı eşliğinde gerçekleştirildi.

5 gün boyunca süren bağımlıkla mücadele seminerinde Klinik Psikolog Elif Fidan, tütün, alkol, madde ve teknoloji gibi birçok bağımlılık çeşidinin olumsuzluklarına iş yaşamından örnekler vererek detaylı bir şekilde katılımcılara anlattı.

Eğitimler farkındalığın oluşmasında önem taşıyor

Katılımcıların soru ve cevap şeklinde eğitime dahil edildiği seminerde Klinik Psikolog Elif Fidan, “Bağımlılık tüm toplumları etkileyen bir süreç olup, bu konuda insanların bilinçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda toplumun madde bağımlılığının yanı sıra internet, akıllı telefon, sosyal medya, oyun, kumar gibi davranışsal açıdan oluşan bağımlılıklar hakkında bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. Bu durumları oluşturan etkenler ve baş etme stratejilerini bilmek toplum farkındalığını artıracak unsurlardır. Düzenlemiş olduğumuz seminerler toplumda bu bilincin oluşması için büyük katkı sunacaktır. Yenimahalle Belediyesi’ne vermiş olduğu katkıdan ve eğitimlerin yapılmasına olanak sağladığından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Share

Geleneksel Divriği Pilav ve Kültür Şenliği Yakacık’ta Yapıldı

Yaşar, Kültür Şenliği’ne katıldı

Yenimahalle Belediyesi’nin ev sahipliğinde Ankara Divriği Kültür Derneği tarafından düzenlenen Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği’nin 59’uncusu Yakacık Mesire Alanı’nda gerçekleşti.

Şenliğe Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın yanı sıra CHP Ankara Milletvekilleri Tekin Bingöl ve Murat Emir, CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Anadolu kültürünü yaşatmak hepimizin boynunun borcudur

Yerel sanatçıların sahne aldığı etkinlikte Sivaslılar, halay çekerek güzel havanın tadını çıkardı. Programda Divriği’nin yöresel lezzeti olan etli bulgur pilavı, yufka ekmek ve ayranla birlikte alanı dolduran binlerce vatandaşa ikram edildi.

Şenlikte katılımcılara seslenen Başkan Yaşar, Divriğilileri Yakacık’ta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Göreve geldiğim günden beri hemşeri derneklerine önem veriyorum. Çünkü bu dernekler gelenek göreneklerimizin yaşatılmasına, ülkemizin birlik ve bütünlüğünün korunmasına katkı sağlıyor. Bu şenlik yıllardır Yakacık Mesire Alanımızda yapılıyor, bundan da ayrıca mutluluk duyuyorum. Anadolu kültürünü yaşatmak hepimizin boynunun borcudur. Bu kültürün yaşatılması için emek harcayan herkese teşekkür ederim” dedi.

Share

Türkiye’nin “Bebetosu” Yenimahalle’de Konser Verdi

Yenimahalle’de 90’lar Festivali’nde Burak Kut rüzgarı

Yenimahalle Belediyesi, 90’lar Festivali kapsamında Türkiye’nin “Bebetosu” lakabıyla anılan Türk Pop Müziğinin efsaneleşmiş ismi Burak Kut’u vatandaşlarla buluşturdu.

Şentepe Müslüm Gürses Parkı’nda gerçekleşen konserde, toplanan binlere “Bu ne güzellik, Allah korusun bizi nazarlardan” diyen Kut, “Tahtalara Vur” şarkısıyla eğlenceye start verdi.

Başkan Yaşar, Kut’a eşlik etti

Türkiye’de 90’lar pop müziği denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Burak Kut, Sevgi Hırsızı, Kafam Leyla, Benimle Oynama ve Yaşandı Bitti gibi her biri hit olmuş şarkılarını bu kez Yenimahalleliler için söyledi.

Ayrıca Barış Manço’dan Gül Pembe, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa eserlerini de seslendiren Kut, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın sevdiği şarkılardan biri olan Erkin Koray’dan Fesuphanallah’ı da Yaşar’la birlikte söyledi.

“Bunlar parayla satın alınamayacak duygular”

Coşkunun bir an olsun dinmediği konserde Kut’u, parkı gören binalardan vatandaşlar da balkonlarından izleyerek selamladı. Gönüllere taht kurmuş şarkıları hep bir ağızdan söyleyen vatandaşlar, aynı anda cep telefonlarının flaşını açarak coşkuya ortak oldu ve alanda ışıl ışıl görüntüler oluşturdu.

Konser boyunca Yenimahallelilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Kut, Başkan Yaşar’a ve vatandaşlara teşekkür ederek, “Sevdiğim etkinlikler bunlar. Konser ayağınıza geliyor. Bugün evinizin bahçesindeymişim gibi dans edelim, coşalım, eğlenelim. Bunlar parayla satın alınamayacak duygular. Hepiniz harikasınız” dedi.

Şentepe Kapalı Pazar Yeri ve Sosyal Tesisleri 2023’de açılıyor

Konser sonunda sevilen sanatçıya teşekkür ederek çiçek takdim eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Değerli sanatçılarımızı 90’lar Festivali kapsamında ilçemizin dört bir yanında vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. Cumhuriyetin ilçesi Yenimahalle’de sanatçılarımızı ağırlamayı sürdüreceğiz. Bu tür etkinlikler dostluk ve komşuluk ilişkilerini geliştiriyor. Farklılıklarımız olabilir ama hepimiz bu milletin ortak değerleriyiz. Birbirimize sahip çıkacağız. Ülke olarak büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sıkıntıları aşmanın yolu birlik ve beraberlikten geçiyor” diye konuştu.

Konuşmasında Şentepelilere bir de müjde veren Yaşar, “Şentepe’yi adı gibi Şen yaptık. 7’den 70’e tüm vatandaşlarımızın yararlanacağı, 60 milyonluk yatırım yaptığımız Şentepe Kapalı Pazar Yeri ve Sosyal Tesisleri’ni 2023’de hep birlikte açacağız” dedi.

Festival coşkusu Nükhet Duru ile devam edecek

Yenimahalle Belediyesi 90’lar Festivali’nin kapanış konserinde, 30 Eylül Cuma günü Nükhet Duru (Ragıp Tüzün Parkı) Yenimahalleliler ile buluşacak.

Share

Yenimahalle Belediyesi’nden Kadınlara Tam Destek

Yenimahalle Belediyesi ile İnsanca Yaşam ve Demokratik Toplum Derneği’nin (İYADER) önderliğinde başlatılan Yerel Eşitlik Eylem Planlarını Dijital İzleme Platformu Projesi’nin kapanış toplantısı Nazım Hikmet Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantı, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, proje ortağı olan belediyelerin üst yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşti.

Biriz ve eşitiz

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Cinsiyet Eşitliğini İzleme Derneği tarafından fonlanan projenin sunumlarla anlatıldığı toplantıda, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar katılımcılara Yenimahalle Belediyesi’nin dezavantajlı yurttaşlara yönelik yaptığı çalışmaları anlattı. Yaşar, Türk kadınının Cumhuriyet döneminde Gazi Mustafa Kemal’in öngörüsü ve üstün dehasıyla elde edilen haklarından geriye dönüş yapılmak istendiğine dikkat çekerek ,“Hala kız çocuklarını okula göndermek amacıyla kampanyalar düzenliyorsak, imam nikahlı evlilikleri resmi nikaha dönüştürmek adına belediyeler olarak organizasyonlar düzenliyorsak, her geçen gün artan kadın şiddeti ve cinayetlerine hala bir çözüm bulamamışsak ve ülke genelinde hala 100’den az sığınma evimiz bulunuyorsa bu durum pek de iç açıcı bir tabloya sahip olmadığımızı gösteriyor. Biriz ve eşitiz” dedi.

Her türlü ayrımcılığa karşıyız

Cinsiyet eşitliği projesini gönülden desteklediğini kaydeden Yaşar, “Yenimahalle Belediyesi olarak kadına karşı şiddet ve kız çocuklarına yapılan her türlü ayrımcılığa sonuna kadar karşıyız. Kadın Dostu Kentler Birlemiş Milletler Ortak Programı kapsamında yerel eşitlik eylem planı sorumlularımızın öncülüğünde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda birçok projenin ve eğitimin altına imza atmış bir belediyeyiz. Bir toplumun kalkınması ve güçlenmesi ancak o toplumdaki tüm bireylerin birlikte hareket etmesiyle olur” diye konuştu.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka da Yerel Eşitlik Eylem Planlarının toplumsal cinsiyet eşitliğinin ana akımlaştırılması, toplumda kadının ve kırılgan grupların güçlendirilmesi adına çok önemli olanaklar sağladığını ifade etti.

Share

Yenimahalle’de Konservatuar Eğitimleri Başladı

Genç yetenekler ikinci döneme hazır

Genç tiyatrocu adayları için Yenimahalle Belediyesi ve Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliği ile Yenimahalle’de hayata geçirilen ücretsiz konservatuar eğitimlerinin ikinci dönemi başladı.

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde bulunan Yenimahalle Belediyesi Sadri Alışık Konservatuarı’nda 2 yıl boyunca eğitim alacak olan öğrenciler,  1’inci sınıfın ilk dönemini başarıyla tamamlayarak 2’inci döneme geçiş yaptı.

İlk dönemi tamamladılar

İlk dönem dersleri olan oyunculuk yöntemleri, doğaçlama,  oyunculuk temel teknikleri, dünya tiyatro tarihi, diksiyon, şan, dans derslerini alan öğrenciler, 2’inci dönemde ise temel oyunculuk, role hazırlık, dünya tiyatro tarihi, metin inceleme, diksiyon, şan ve dans dersleri eğitimi alacak.

Eğitimlerin sonunda mezun öğrenciler, Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu kadrosunda oyuncu olarak performanslarını sergileme imkanı bulacak.

Geleceğin sanatçılarını yetiştiriyoruz

Oyuncu adaylarına başarılar dileyen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Konservatuarımızda 2 uygulama, 2 teorik, 2 etüt sınıfı, kütüphane, dans ve müzik odası bulunuyor. Burada geleceğin sanatçılarını yetiştiriyoruz. Yüzlerce başvuru oldu ve genç yeteneklerin aralarından 30 kişi seçildi. Hepsinin hayali başarılı bir oyuncu olmak.İnanıyorum ki içlerinden usta oyuncular çıkacak ve biz de onlarla gurur duyacağız” dedi.

Share

Yenimahalleli Kursiyerler Ders Başı Yaptı

Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kurslarında ders zili çaldı. 14 yıldır Yenimahallelilerin talepleri ile kendini yenileyen ve her geçen gün büyümeye devam eden YENİMEK kurslarında; el sanatları, gümüş takı işçiliği, bilgisayar işletmenliği, fotoğraf çekimi, ilk yardım, cam şekillendirme, giyim üretim teknolojisi, pasta yapımı ve sunumu, seramik ve cam teknolojisi, emlak danışmanlığı, okuma yazma, bahçecilik ve geleneksel Türk Mutfağı gibi birbirinden farklı branşlarda 250 öğretmen eşliğinde eğitimler verilmeye başladı.

20 noktada 20 bin kursiyer

Yenimahalle sakinlerinin kişisel gelişimi ve meslek edinimi için YENİMEK noktalarının büyük bir boşluğu doldurduğunu belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “İlçe sakinlerimizin sosyal ve kültürel gelişimine büyük önem veriyoruz. Kendini geliştirmek ve meslek edinmek amacıyla YENİMEK kurslarına kayıt yaptıran vatandaşlarımızın sayısı 20 bine ulaştı. İlçemizin 20 farklı noktasında kurs hizmeti veriyoruz. YENİMEK sadece hobi kursları değil aynı zamanda meslek edindirme kurslarıdır. Ayrıca bu kurslar insanları kaynaştırarak komşuluk, arkadaşlık ilişkilerini geliştiriyor. Boş vaktini öğrenerek ve kendini geliştirerek geçirmek isteyen tüm vatandaşlarımızın yeni eğitim dönemi hayırlı olsun” dedi.

Share