Yaz Tatilinin Yeni Adresi Evrensel Değerler Çocuk Müzesi

Yenimahalle Belediyesi’nin Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi içerisinde hayata geçirdiği Evrensel Değerler Çocuk Müzesi yaz aylarında da çocukların akınına uğruyor.
Çocukların Yaz Eğlencesi Yenimahalle’de

Türkiye’nin ilk çocuk müzesi olma özelliğini elinde bulunduran ve açıldığı günden bu yana 1930 çocuğu misafir eden, Evrensel Değerler Çocuk Müzesi yaz aylarında da ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürüyor. Özellikle okulların kapanmasıyla yaz okullarına devam eden öğrencilerin uğrak noktası haline gelen müze, tatilini Ankara’da geçiren çocukların keyifli zaman geçirmesini sağlıyor. Okul döneminde olduğu gibi yaz aylarında da Ankaralı öğrencilere hizmet vermeyi sürdüren Evrensel Değerler Çocuk Müzesi’nde 4-12 yaş aralığındaki öğrenciler hem eğleniyor hem de öğreniyor.

Miniklerin gözdesi haline geldi

Türkiye’nin ilk çocuk müzesi olan Yenimahalle Belediyesi Evrensel Değerler Çocuk Müzesi’ni öğrenciler, öğretmenler ve veliler çok sevdi. Okul döneminde binlerce kişiyi ağırlayan müze okulların kapanmasının ardından da hız kesmeden ziyaretçilerini arttırmayı sürdürdü. Yaz okullarının eğitim programlarına giren müze, talilini Ankara’da geçiren çocukların hem eğlenip hem de öğrenebilecekleri ilk adres oldu.

Okullardan yoğun ilgi

Okul grupları tarafından rezervasyon ile gezilen müzede yaş gruplarına göre öğrenciler çeşitli eğitimlerden geçiriliyorlar. Yaz aylarında yaz okulları, kreşler, spor okulları öğrencilerini ağırlayan müze de öğrenciler tüm toplum tarafından benimsenen Evrensel Değerleri öğrenmenin yanında, bilim alanında yaptıkları deneylerle bilimsel konularda bilinçleniyorlar.

“İyi toplum, iyi eğitimle başlar”

İyi bir toplumun, iyi bir eğitim ile başlayacağını ifade eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın iyi bir eğitimden geçmeleri gerekiyor. Çocuklarımızın bilimin ışığında değerlerini öğrenerek yetişmesi için bu müzeyi hayata geçirdik. Bizler bu müzede toplumsal gelişme, birey gelişimi yönünde katkı sunan bir okul dışı öğrenme sahası hazırladık. Eğitimde ilerlemeyen, kültür sanatta gelişemeyen toplumlarda, huzur ve mutluluk olmaz. Biz daha huzurlu, daha mutlu daha farkında bir toplum olma hayaliyle yola çıktık. Müzemiz çocuklarımıza yaz aylarında da hizmet veriyor. Yaz tatilini keyifli aktivitelerle geçirmek isteyen tüm Ankaralı çocukları müzemize bekliyoruz” diye konuştu.

Yaşayarak öğrenme modeli uygulanıyor

Müze içerisinde verilen eğitimlerde öğrencilerin eğitim programı içinde olması önemseniyor. Yaratıcı drama ile öğrencilerin dokunarak, yaşayarak ve deneyerek öğrenmesi amaçlanıyor. Müze içerisinde saygı ve çevre, yardımseverlik ve vahşi yaşam, doğruluk ve Pinokyo, sevgi ve veteriner sergisi, ses ve ışık deney atölyesi, yenilenebilir enerji atölyesi, kuvvet mekanik  deney atölyesi ve bilim sınıfları bulunuyor. Müze ayrıca engelli öğrencilerin kullanımına uygun halde dizayn edildiği için engelli öğrencileri de ağırlayabiliyor.

Müze yetkilileri rezervasyonların 332 11 75 veya 76 numaralı telefondan yapılabileceğini belirtti.09

Share