Yaşar Kemal Kütüphanesi açıldı

Yaşar Kemal, Yenimahalle’de ölümsüzleşti

Eğitim alanından yaptığı çalışmalarla Yenimahalle’de gelecek kuşaklara yatırım yapan Yenimahalle Belediyesi, ilçeye yeni bir kütüphane daha kazandırdı.

Türk Edebiyatı’nın en önde gelen yazarlarından  Yaşar Kemal’in ismini verildiği kütüphane, Batıkent Meydan AVM içinde coşkulu bir kalabalıkla hizmete açıldı.

“Çocuklarımız en iyi şartlarda eğitim görmelidir”

Açılışa Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe ve yönetimi, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Başar Bal, Yaşar Neslihanoğlu, Hüseyin Boran, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda Yenimahalleli katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış töreni, Başkan Yaşar’ın konuşmasıyla devam etti.

Konuşmasında eğitim alanında yaptıkları çalışmalardan bahseden ve Türkiye’de ki eğitim sistemini eleştiren Yaşar, “Aydınlık yarınlarımız için çocuklarımız en iyi şartlarda eğitim görmelidir, bu kütüphaneleri bu yüzden açıyoruz, okullarımızı bu yüzden tadilat ettiriyoruz, eğitime bu yüzden önem veriyoruz. Yaptığımız işlerde önceliğimiz eğitim. Maalesef sorgulayan bir nesil yok.  Biz Yenimahalle’de çocuklarımızın özel okullardaki gibi sağlıklı bir ortamda eğitim alması için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Devlet okullarının fiziki koşullarını özel okullar seviyesine çıkarttık. İlçemizin kütüphaneye ihtiyacı olduğunu fark ettiğimizde Batıkent’e yeni bir kütüphane açmak istedik. Tüm çabamız çocuklarımızın donanımlı, bilgili ve aklı başında yetişmesidir. Bugün bu kütüphaneye Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden Yaşar Kemal’in ismini vermekten onur duyuyorum” dedi.

Yaşar, okuma köşesinde kitap okudu

Konuşmasının ardından açılış kurdelesini kesen Yaşar, kütüphaneyi gezerek okuma köşesine de oturdu. İlk olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleme aldığı “Nutuk” kitabını eline alan Başkan Yaşar, daha sonra Yazar Bestami Yazgan’ın “Yıldızlara Astık Yüreğimizi” adlı şiir kitabından “Hilal Gibi Doğanlar Üstüne” adlı şiiri okudu.

“Bir karışın bin canla ölçülmez Çanakkale, Yer yerinden oynasa geçilmez Çanakkale” dizelerinden oluşan şiir büyük alkış aldı.

Üyelik yok

Yenimahalleliler, üye olmadan kütüphaneden faydalanabilecek. Hikayeden romana ders kitaplarından ansiklopedilere kadar tüm kitaplar raflardaki yerini aldı. 150 metrekare alana sahip, 12 kişilik masa düzeni ve 6 kişilik okuma köşesi olan kütüphanemiz haftanın 7 günü saat 08.00- 22.00 saatleri arasında hizmet verecek. Aynı zamanda kapsamlı bir kaynak arşivine de sahip olan kütüphane araştırma yapmak için gelen vatandaşlara bilgisayar hizmeti de sunuyor. Bu sayede vatandaşlar ya da sınavlara hazırlanan öğrenciler aradığı kitapları kolayca bularak, sessiz bir ortamda ders çalışma fırsatı bulacak.

Share

Bir cevap yazın