Yakacık’ta Hazırlıklar Tamam

Yenimahalle Belediyesi Kurban Bayramı hazırlıklarını tamamladı. Yakacık Kurban Satış ve Kesim Alanı’nda bayram için geri sayım başladı.
Yenimahalle Bayrama Geri Sayıyor

Ankara’nın en modern, en büyük kurban satış ve kesim alanlarından biri olan Yakacık’ta, Türkiye’nin dört bir yanından gelen kurban satıcıları çadırlarını kurdu. Alanda 350’ye yakın çadırda 20 bine yakın kurbanlık hayvanalıcısını bekliyor.

Önlemler alındı, alanda hiçbir eksik yok

Öte yandanalanda, belediye ekipleri de Başkentlilerin hiçbir sorun yaşamaması için tüm önlemleri aldı.

Bu kapsamda kurbanlık alanına getirilen hayvanları taşıyan araçlar, alan girişinde ilaçlama ekipleri tarafından ilaçlanarak dezenfekte edildi.

Yenimahalle Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğü, Yenimahalle İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Veteriner Hekimliği ekiplerinin hazır bulunduğu alanda, gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanların yanı sıra 2 yaşını doldurmayan, üretici belgesi, hayvan pasaportu, kulak-küpe bilgisi olmayan kurbanlıkların satışının yapılmasına izin verilmiyor.

Mescitten, kafeteryaya, duşlardan, lokantaya kadar tüm ihtiyaçların düşünüldüğü alanda, belediye temizlik araçları bayram süresince çevre kirliliği ve koku olmaması için gün aşırı temizlik ve ilaçlama da yapıyor. Güvenlik ve zabıta ekipleri ise 24 saat hizmet veriyor.

Otomatik kesimhane ile zamandan tasarruf

Öte yandan son teknoloji otomatik kesimhaneler, yine vatandaşa büyük kolaylık sağlayacak. Kurbanlıklar modern üniformaları ile işinin ehli kasaplar tarafından otomatik kesimhanelerde 5 dakikada kesilecek ve vatandaşlara ücretsiz poşetler içinde teslim edilecek. Ayrıca belediye 23 araçlık et taşıma filosu ve 200 et taşıma sepeti ile de vatandaşların işini kolaylaştıracak.

Otopark sıkıntısı yaşanmayacak

Kurban kesim ve satış yerinde trafik sorunu çözmek amacıyla da bir dizi önlem alan belediye, 10 bin araç kapasiteli otoparkıyla da hizmet verecek. Vatandaşların araçları alana alınmayacak, ekipler vatandaşları kurban alanına servis araçları ile taşıyacak. Kesimi yapılan kurbanlıklar da yine belediye servis araçları ile alandan çıkarılarak vatandaşlara teslim edilecek.

Share