Turgut Özal Yenimahalle’de Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 25. Yılında Yenimahalle’de rahmetle yad edildi.
Turgut Özal Yenimahalle’de Anıldı

Anavatan Partisi Eski İdari Amiri Mehmet Açıkgöz’ün Yenimahalle Belediyesi İlkadım Salonu’nda organize ettiği etkinliğe; Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın yanı sıra, Sonsöz gazetesi genel koordinatörü ve Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Cengiz Altınkaya, Çalışma ve Sosyal güvenlik eski Bakanı İmren Aykut ve Ahmet Özal gibi önemli isimler konuşmacı olarak katıldı.

Program merhum Turgut Özal adına mevlit okutulmasıyla başladı, Özal adına hazırlanan sinevizyon gösterisi ile devam etti.

Turizmde çığır açtı

Başkan Yaşar, programın başında yaptığı konuşmasına Sayın Özal’ı rahmetle yad ederek başladı. Özal döneminin Türkiye’de turizmin gelişmesinde büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Yaşar, “Özal dönemi, turizmcilik mesleğinde çığır açan bir dönemdir. Özal’ın, özel sektörü turizme teşvik etmesiyle Türkiye tanındı. Sanayide üretimde olduğu gibi Türkiye’de bugün cari açığı kapatan en büyük unsur hizmet sektörüdür, bu da turizmdir. Türkiye tarih turizmini, deniz turizmini, termal turizmini, dağ turizmini geliştirirse bugünkü açıklarımızın çoğunu kapatabiliriz diye görüyorum” dedi.

“Demokrasiye inanıyorsanız karşı fikri saygı göstereceksiniz”

Birlik ve beraberliğe de verdiği önemi ifade eden Başkan Yaşar, “Bu ülkede birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Ben bunu Yenimahalle’de yapmaya çalışıyorum. Yenimahalle’de herkesi kucaklıyorum, kimseyi ötekileştirmiyorum, ayrıştırmıyorum. Ülkeyi idare edenlerin de bunu böyle yaptığı zaman birçok sorunu aşacaklarına inanıyorum. Demokrasiye inanıyorsanız önce karşı fikre saygı göstereceksiniz. Demokraside yönetenleri eleştirmek de önem taşır. Demokrasinin totaliter yönetimden farkı budur” diye konuştu.

Share