Turgut Özakman Yenimahalle’de Anıldı

“Çılgın Türk” Yenimahalle’de anıldı

Şu Çılgın Türkler, Diriliş-Çanakkale 1915, Cumhuriyet- Türk Mucizesi kitaplarının yazarı, edebiyat ve tiyatro dünyasına önemli katkılarda bulunan Turgut Özakman ölümünün 9’uncu yılında Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde anıldı.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ev sahipliğinde Eğitim Dostları Vakfı, İnönü Vakfı, ANAÇEV, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Tohumluk Vakfı tarafından düzenlenen program, Hanri Benazus’un “Atatürk’ün Fotoğrafları” sergisi ile başladı.

Gelecek kuşaklara çok önemli bir miras bıraktı

Turgut Özakman’ın eşi Ayla Özakman ve ailesinin de bulunduğu programda, açılış konuşmasını gerçekleştiren Eğitim Dostları Vakfı Başkanı Özgün Ökmen, eserlerinde Türk milletinin emperyalist işgalcilere karşı verdiği özgürlük mücadelesini anlatan Özakman’ın gelecek kuşaklara çok önemli bir miras bıraktığını söyledi.

En kıymetlimizin Cumhuriyet olduğunu öğretti

Özakman’ı minnetle andığını ve eserlerinin çok değerli olduğunu dile getiren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “100 yıllık geçmişimizle ilgili birkaç tane dışında kayda değer bir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili film, dizi, tiyatro oyunu, müzik eseri yapamadık. Hâlbuki Kurtuluş Savaşı millet olarak gururlanacağımız, özgüvenimizi artıran, birbirimizi sevmeye ve anlamayı sağlayan en büyük tutkalımızdır. Tüm dünyanın takdir ettiği bir insanı biz kendimiz belki de yeteri kadar anlamadık veya anlatamadık. İşte Turgut Özakman bu büyük eksikliğin giderilmesinde büyük rol oynayan bir insandı. Onun yüzlerce baskısı yapılan kitaplarıyla, milyonlarca insanımız nerelerden nereye geldiğimizi, milletçe en kıymetlimizin Cumhuriyetimiz olduğunu öğrendi” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de, Özakman’ın kendisinin hocası olduğunu söyleyerek Özakman’ın Türk tiyatrosuna ve öğrencilik yıllarında kurdukları amatör tiyatroya verdiği destekten bahsetti.

Ulusal bağımsızlık savaşımızı yaşayarak yazmış

Konuşma yapan bir diğer isim İnönü Vakfı Başkanı Özden İnönü Toker, Özakman’ın eserleriyle Türkiye’nin yakın tarihine ışık tuttuğunu ve ülkenin geleceği olan gençlerin yolunu aydınlattığını vurguladı.

Özakman’ın Milli mücadeleyi Çanakkale Savaşı’ndan alıp Kurtuluş Savaşı’nın sonuna kadar eserlerinde anlattığını ifade eden Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Mustafa Hüsnü Bozkurt da, “Turgut Özakman, adeta ulusal bağımsızlık savaşımızı safha safha yaşayarak yazmış. Bu inanılmaz bir edebi güç. Kendisini rahmetle yad ederken bize bıraktığı eserlerin hepsi için ona ömrümüz boyunca ödeyemeyeceğimiz kadar borçlandığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Hayatı “Şu Çılgın Türk” müzikali ile anlatıldı

Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı (ANAÇEV) Kurucu Üyesi Yazar Leyla Serpil ise köşesinde yazdığı hikayelerini kitaplaştırmak için çeşitli yayınevleriyle görüştüğünü ancak olumlu sonuç alamadığını ve yazarlığı bırakma noktasındayken Özakman’ın kendisinin elinden tuttuğunu anlattı.

Etkinliğin sonunda Sanatçı Pınar Ayhan’ın sunumuyla Özakman’ın doğumundan ölümüne kadar olan hayat hikayesi “Şu Çılgın Türk” adlı müzikal anlatı ile gözler önüne serildi.

Program sonunda Başkan Yaşar tarafından tüm katılıcılara çiçek, İnebolu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kerim Daşçı tarafından ise Turgut Özakman’ın eşi Ayla Özakman’a plaket takdim edildi.

Share