Şirket Çalışanlarına “İş Güvenliği” Eğitimi.

Yenimahalle Belediyesi’ne ait YEPA Ltd. Şti. bünyesinde çalışan personeller “İş güvenliği ve işçi sağlığı” konusunda 2 gün süren eğitim programına tabi tutuldu.
Yenimahalle’de Önce İşçi Sağlığı

Eğitimlerin ardından tüm çalışanlar ölçme ve değerlendirme testinden geçirildi.

Düzenlediği eğitim seminerleri ile personeli bilinçlendirerek iş kazalarının önüne geçmeyi ve vatandaşa daha iyi hizmet sunmayı amaçlayan Yenimahalle Belediyesi, çalışanlara Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda 2 gün boyunca çalışma mevzuatı, çalışanların yasal hak ve sorumlulukları, iş kazası ve meslek hastalıklarından doğan hukuki sonuçlar, risk etmenleri, iş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri, İSG genel kuralları ve güvenlik, kişisel koruyucular, güvenlik ve sağlık işaretleri, tahliye ve kurtarma, tehlike ve riskler ile önlemleri detaylarıyla anlattı.

Rakamlar durumun ciddiyetini gözler önüne serdi

Eğitimi; Yenimahalle Belediyesi kurum doktorlarından Şahin Engin Kargın, Murat Emre Vuran ve İş Güvenliği Uzmanı Tuğba Abidinoğlu verdi.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan bazı büyük iş kazalarının da görsellerle hatırlatıldığı eğitimlerde, ILO tahminlerine göre dünyadaki iş gücünün 3 milyar olduğu, 2,02 milyon meslek hastası ve 2,2 milyon işle ilgili ölüm yaşandığının altı çizildi.

Ayrıca; Dünya GSMH’sından 30 trilyon doların iş kazaları ve meslek hastalıklarına harcandığı ve dünya iş kazaları sıralamasında, Kanada’nın 3,37 ile en az kaza yaşanan ülke olduğu, bu rakamın Türkiye’de ise 12,45 olduğu belirtildi.

Sunumların sonunda soru- cevap bölümünde kafalarındaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırma fırsatı bulan belediye çalışanları, yapılan eğitimlerin ardından ölçme ve değerlendirme sınavına girdi.

Share