Saat 09.05’te Yenimahalle’de Zaman Durdu

Yenimahalleliler, 10 Kasım’da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 80’inci yılında andı.
Yaşar “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Işığı Rehberiniz Olsun”

Yenimahalle’de resmi tören, Batıkent Meydan Atatürk Anıtı önünde gerçekleşti. Resmi törene Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ferudun Güngör ve yönetimi, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Başar Bal, Yaşar Neslihanoğlu, Siyasi partilerin temsilcileri, STK yöneticileri, muhtarlar, belediye meclis üyeleri ve Yenimahalleliler katıldı.

Atatürk’ün gençlerinin Bağımsızlık Meşalesi’ni yakmasıyla başlayan törende başta Başkan Yaşar olmak üzere siyasi parti temsilcileri ve Sivil Tolum kuruluşları Atatürk Anıtı’na tek tek çelenk koydu. Siren sesiyle Saygı duruşuna geçen ve İstiklal Marşı’nı okuyan Yenimahalleliler duygu dolu anlar yaşadı.

“Tutkalımız, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ve onun değerleridir “

Törende vatandaşlara hitap eden Başkan Yaşar, “Atatürk’ün yaktığı ışık ilelebet yanacak, kurduğu Cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır” dedi.

Yaşar, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk sadece Türk milleti için değil bütün mazlum milletlere örnek olmuş, onların ışığı, yol göstericisi olmuş 19’uncu asrın lideridir. Dünyada hiçbir lider yoktur ki ölümünün üzerinden 80 yıl geçmesine rağmen saygıyla anılsın. Dünyada hiçbir lider yoktur ki kurduğu cumhuriyetin ışığı 100 yıl sonra da o milletin vicdanında yer bulsun, ışık olsun, yol göstericisi olsun. Atatürk’ü haksız eleştirenler, kin ve nefret duygularıyla yaklaşanlar olmuştur ama milletimizin ve insanlığın vicdanında Atatürk yerini almış, o yaktığı ışık sönmemiş bundan böyle de sönmeyecek, söndürtmeyeceğiz. Bizim başka reçetelere, tutkallara ihtiyacımız yok. Tutkalımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimiz ve değerleridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığı rehberiniz olsun” dedi. Yaşar, konuşmasını Atatürk’ün ölümü üzerine İsmet İnönü’nün yayınladığı mesajı okuyarak sonlandırdı.

Yenimahalle tek yürek and içti

Kimi vatandaşların göz yaşlarına hakim olamadığı törenin sonunda Yenimahalleliler tek yürek oldu,  Türkiye gündeminde tartışma konusu olan Andımızı hep bir ağızdan Ata’nın huzurunda okudu.

Share