Mevlana Yenimahalle’de Anıldı

Yenimahalleliler Şeb-i Arus’ta buluştu

Yenimahalle Belediyesi, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Hakk’a vuslatının 743’inci yıldönümü dolayısıyla Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde anma programı düzenledi.

Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve eşi Azize Yaşar’ın ev sahipliğinde düzenlenen Şeb-i Arus törenine, Sağlık Eski Bakanı ve Ankara Stratejik Araştırmalar Vakfı Başkanı Halil Şıvgın, Belediye Başkan Yardımcıları Başar Bal, Erhan Aras, Yaşar Neslihanoğlu, Hüseyin Boran, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe, belediye meclis üyeleri ve Yenimahalleliler katıldı.

Ankara Kulübü Derneği, Ankara Stratejik Araştırmalar Vakfı, Ankaralılar Derneği, Ankara Seğmen Kulübü Derneği ve Ankara Kültürünü Yaşatma Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen Şeb-i Arûs Gecesi’nde Mevlana, okunan Kur’an-ı Kerim ve edilen dualarla yad edildi.

Hoşgörü, sorunların bertaraf edilmesi için gereken yegâne hissiyattır
Mevlana’yı anma gecelerinin yalnızca onu anmaya değil onu anlamaya hizmet etmesi gerektiğini ifade ederek konuşmasına başlayan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Hazreti Mevlana’nın öğretileri,  tüm dünyanın ilgisini çekmektedir. Bugün hala başta İslam Dünyası olmak üzere tüm dünyada yaşanan acılar, savaşlar, sen, ben kavgası, hoşgörüsüzlük devam etmektedir” dedi.

Ne mutlu ki Hazreti Mevlana bize nasip olmuştur diye devam eden Yaşar “ İslam’ı bugün Ortadoğu’da Müslüman kanı akıtan, kafa kesenler ile özdeş sananlara karşı Mevlana’mız var. İslam’ı,  yobazlık, gericilik, şiddet dini olarak sunmak isteyenlere Mevlana  ile  savunma yapabiliyoruz. Hoşgörü, tüm sorunların bertaraf edilmesi için tüm halkların ihtiyaç duymaları gereken yegâne hissiyattır. Bu hissiyatı en iyi kavramış, anlatmış ve bu uğurda da ömrünü vakfetmiş olan Mevlana’yı anma geceleri yalnızca onu anmaya değil onu anlamaya hizmet etmelidir. Bu akşam semazenlerimizi izlerken, ilahileri, kasideleri dinlerken sadece görsel bir şöleni değil dünya hırslarının gelip geçici olduğuna, baki kalanın bu kubbede bir hoş seda bırakmak olduğuna, her şeyin boş olduğuna dair de bir düşünce içinde olmamız gerektiğine inanıyorum. Bu akşam ki anmamızın sevgi, barış, kardeşlik, birlik ve beraberliğimizin önemini anlamamızda,  cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi, şefkat ve merhamette güneş gibi, başkalarının kusurlarını örtmede gece gibi, hiddet ve asabiyette ölü gibi, tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi, hoşgörülülükte deniz gibi olmamıza vesile olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

İlahiler hep bir ağızdan söylendi

 

Ankara Stratejik Araştırmalar Vakfı Başkanı ve Sağlık Eski Bakanı Halil Şıvgın da Ankara Dernekleri olarak ilk defa toplu şekilde bir etkinliğe imza attıklarını belirterek, buluşmayı sağladığı için Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a teşekkür etti.

Hacı Bayram-ı Veli Camii İmam Hatibi Yunus Koçan’ın Kur’an tilavetiyle başlayan programda, Ömer Faruk Güney, Esat Aydoğan, Asım Akkuş, Hakan Karakuş ve Mustafa Akbaş’ın yorumuyla sunulan Türk Tasavvuf Musikisi konseri kulakların pasını sildi. Gece; İsmail Coşar ve Bilal Demiryürek’in kasideleri ve Mevlevi Sema Ayini ile sona erdi.

 

Share