”Memleketin Kısmeti” Yenimahalle’de sahnelendi

Yenimahalle Belediyesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında Ankara Ekin Tiyatrosu’nun “Memleketin Kısmeti” adlı tiyatro oyununu Yenimahallelilerle buluşturdu. Türk Edebiyatı’nın güçlü kalemi Aziz Nesin’in 102’inci yılı anısına bir vefa ve minnet borcu niteliğinde sahnelenen oyuna Yenimahalle Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, belediye meclis üyeleri ve muhtarlar da katıldı.
Aziz Nesin Yenimahalle’de anıldı

Aziz Nesin’in gözünden memleket

Yenimahalle Belediyesi 50’inci Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen oyunda,Nesin’in öykülerinin yanı sıraAziz Nesin’in kendi gözünden memleketin bugünkü durumuna dair düşünceleri ve duyguları da izleyici ile paylaşıldı.

Haluk Işık tarafından kaleme alınan oyun, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Muhteşem Aziz Nesin performansıyla izleyiciyi büyüleyen Bülent Ateşoğlu ise uzun süre ayakta alkışlandı.

“Oyun, ülkenin içinde bulunduğu durumu çok iyi özetledi”

Gecede konuşma yapan Kartal, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın selamlarını ileterek oyunculara çiçek takdim etti.

Oyunun ülkenin içinde bulunduğu durumu çok iyi özetlediğini belirten Kartal, “Hemen aklıma Nazım Hikmet’in Vasiyet’i geldi. ‘Yoldaşlar, nasip olmazsa görmek o günü, ölürsem kurtuluştan önce yani, alıp götürün, Anadolu’da bir köy mezarlığına gömün beni’. Sevgili Aziz Nesinde kendi vakfının bahçesinde belli olmayan bir yerde yatıyor. Eminim ki bugünde buralarda bir yerler de bizleri izliyor. Ankara Ekin Tiyatrosu gerçekten Aziz Nesin’e yakışır bir oyun sahneledi. Tüm oyuncularımızı tebrik ediyorum. Yenimahalle Belediyesi olarak sanata ve sanatçıya sahip çıkıyoruz” dedi.

Share