Kurbanlıklar Pazara Giriş Yaptı

Yenimahalle Belediyesi tarafından hizmete sunulan Ankara’nın en büyük ve en modern kurban satış ve kesim alanlarından biri olan Yakacık’ta, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hazırlıklar tamamlandı.
Yakacık’ta Kurbanlıklar Görücüye Çıktı

Türkiye’nin dört bir yanından gelen kurban satıcıları, kurbanlıkları ile alana giriş yaptı.

Araçlar dezenfekte edildi

Kurbanlıkları taşıyan araçlar, alan girişinde önce ilaçlama ekipleri tarafından ilaçlanarak dezenfekte edildi.

Yaklaşık 8 bin küçük, 5 bin büyükbaş hayvanın giriş yapacağı pazarda, vatandaşların ve kurban satıcılarının sıkıntı yaşanmaması için de önlem alındı. Bu kapsamda belediye alanda 5 bin araçlık otopark, elektrik ve hizmet çadırları, 24 saat güvenlik, duş, WC ve mescit hizmeti de sunuyor.

“Evlerimize mutlu döndük”

Alanda Ağrı’dan 50 büyükbaş hayvanı ile Yakacık’a gelen kurban satıcısı Bekir Demir (40), Yenimahalle Belediyesi’nin sunduğu hizmetlerden çok memnun olduğunu dile getirdi.

Demir, “Ben böyle bir belediye hizmeti görmedim. A’dan Z’ye hem bizim için hem de kurban kesecek vatandaşlar için her şey düşünülmüş. Çok memnunuz. Geçen sene de buraya geldim, satışlarımız iyiydi evlerimize mutlu döndük” dedi.

Geçen seneye oranla fiyatlar arttı

2017 yılına oranla 2018’de fiyatların biraz arttığına da değinen Demir, “Geçen sene büyükbaş canlı etin kilosu 18,5 ile 19 TL arası değişiyordu. Bugün büyükbaş canlı etin kilosu 21-23 TL, küçükbaş etin kilosu ise 22 TL. Bunun sebebi yeme zam geldi. Geçen sene samanın ton fiyatı 650 TL’ydi, bu sene 800 TL. Yakıt da zamlandı bu nakliyeyi etkiledi. Nakliye fiyatları arttı. Bu yüzden geçen seneye oranla biraz fark var. Vatandaş bize kızmasın biz de emeğimiz karşılığını almak için uğraşıyoruz” diye konuştu.

Share