Kerbela Şehitleri Nazım’da Anıldı

Yenimahalle Belediyesi, Muharrem ayı dolayısıyla Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde Kerbela şehitlerini anma programı düzenledi.Gecede; Grup Saye Müzik ve Dans Topluluğu muhteşem sahne performansıyla Yenimahallelilere görsel şölen yaşattı.
Grup Saye,Yenimahallelilere Görsel Şölen Yaşattı

İlahiler ve deyişlerin söylendiği, Sema ile semahın aynı sahnede buluştuğu geceye; Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Feridun Güngör ve Yönetimi, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Başar Bal, Erhan Aras, Yaşar Neslihanoğlu, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Semah ve sema aynı sahnede buluştu

 

Semah gösterisi ile start alan etkinlik, Kerbela olayının canlandırılmasıyla devam etti. Semah ve semanın aynı sahneyi paylaştığıgörsel şölende Kerbela şehitlerinin canlandırılarak sahneye aktarılması ve deyişler, vatandaşlara duygu dolu anlar yaşattı.

 

Kerbela, Müslümanlar için başlı başına bir derstir

 

Kerbela’nın sadece tarihsel bir olay olmadığını anlatan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Kerbela, biz inananlar için ibret vesilesidir. Müslümanlar için başlı başına bir derstir.Dünyanın her yerinde bugün de kerbelalalar yaşanmakta, zalimler mazlumlara zulmetmektedir. Bugün de her yer kerbela, yezid bir değil bin tanedir.Bugün bize düşen Kerbelâ’yı doğru okumak ve doğru anlamaktır. Kerbelâ’yı anlamak, Kerbelâ’dan ayrılık-gayrılık değil; birlik-beraberlik çıkarmaktır. Kerbelâ’dan kin, nefret ve öfke değil; sevgi, muhabbet ve hoşgörü devşirmektir. Kerbelâ’yı anlamak, Hz. Hüseyin gibi davranmaktır; Hüseyince yaşamaktır. Onun zulüm ve haksızlık karşısındaki duruşunu evrenselleştirmektir. Kerbelâ’yı anlamak, yeni Kerbelâlar yaşanmaması için bu acı hadiseden dersler ve ibretler çıkarmaktır” dedi.

Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın

Bugün halaislam ülkelerinde kerbelalalar yaşandığının altını çizen Başkan Yaşar “Aynı dine mensup kardeşler birbirine zulmetmekte, İslam adına katletmektedir. Müslümanlar birbirlerini “Allahu Ekber” diyerek öldürmektedir. Bu ateş çemberi içinde olan bizler ise bugün her zamankinden daha çok ehlibeyti sevdiğimiz gibi birbirimizi sevmeye, İmam Hüseyin gibi Yezitlere karşı birlikte, beraber, omuz omuza olmaya, cesur olmaya mecburuz. Biz Türk Ulusu olarak Hünkar Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre, Mevlana, Dadaloğlu, Pir Sultan ve Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile bir bütünüz. Ayrışarak değil birleşerek güçlü olabiliriz.  Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın” diye konuştu.

Gecenin sonunda Grup Saye ekibine Yenimahalleliler adına çiçekle teşekkür edilirken,salonu dolduran vatandaşlara da aşure ikram edildi.

Share