Karayalçın Meydanı’nda sona gelindi

Toplamda 7 bin metrekare alanı kapsayan Karayalçın Kent Meydanı, gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine, Mart ayı itibariyle yeniden 7’den 70’e tüm vatandaşları buluşturacak.
Karayalçın Meydanı’nda sona gelindi

Batıkent’in kurucularından eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın’ın ismini alan, Meydan AVM önündeki kent meydanında yenileme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Soğuk hava şartlarına rağmen hızla devam eden projenin yüzde 65’i tamamlandı.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Karayalçın Kent Meydanı’nın Batıkent’in kalbinin attığı nokta olacağını söyledi. Yaşar, ”Bütün medeni kentler meydanlarıyla anılır. Meydanlarını birer birer kaybetmiş bir Ankara olarak, Batıkent’in kalbinin attığı bu alanı kent meydanı haline getirmek ve Batıkent’in kurucularından Murat Karayalçın’ın adını vermekten mutluyum. Karayalçın Kent Meydanı bittiğinde bölgeye değer kazandıracak” dedi.

Daha modern, daha yeşil

Konser ve tören alanı, su gösterisi özelliğine sahip süs havuzu, oturma alanları ve açık hava sinema gösterim alanları ile daha modern bir konseptle vatandaşların kullanımına sunulacak olan kent meydanı, Batıkentlilerin buluşma noktası olacak.

Eski alanda Çınar, Akasya, Süs Eriği, Söğüt, Ihlamur, Süs Kirazı gibi yapraklı ağaç sayısı 105 iken yeni alanda 308’e, Çam ve Sedir gibi ibreli ağaç sayısı 95 iken 180’e, çalı grubu sayısı ise 88’den 587’ye çıkacak.

Meydanda ışık şöleni

Yıpranan, kırılan tüm alt zemini yeniden düzenlenen Karayalçın Kent Meydanı’nda resmi törenlerin yapıldığı Atatürk Anıtı da değiştiriliyor. Yeni ve modern bir ışık sistemi ile donatılacak olan anıtın yanı sıra meydanın değişik noktalarına farklı ışık sistemleri yerleştirilerek akşamları ferah bir ambiyans oluşturmak hedefleniyor. Meydan ile bütünleşecek, fotoğraf çekimi yapılabilecek değişik heykel grupları da alanın farklı noktalarına konulacak.

Share