Kadınlar Günü Yenimahalle’de Doyasıya Kutlandı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Yenimahalle’de tüm gün boyunca etkinliklerle kutlandı.
Kadınlar Yenimahalle’de Tüm Gün Eğlendi
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Yenimahalle’de tüm gün boyunca etkinliklerle kutlandı.

Kadınlar Yenimahalle’de Tüm Gün Eğlendi

Etkinliklerde Yenimahalleli kadınları yalnız bırakmayan Yaşar, “Türkiye, maalesef kadın hakları konusunda her geçen gün gerileme kaydediyor. Kadınlarımızın hala hak mücadelesi vermeleri ülkemiz için çok üzücü bir durum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öngörüsü ve üstün dehasıyla elde edilen kadın haklarından geri dönüş yapılmak istenmesine tanık oluyoruz. Kadınlarımızın bir hukuk devletinde haklarının en üst düzeyde korunması gerekir. Bu demokrasinin en önemli temelidir”diyerek kadınlara verdiği önemi ifade etti.

YENİMEK’in emekçi kadınları büyüledi

Yenimahalle’de kutlamalar YENİMEK Emekçi Kadınlar THM Bağlama ve Ses Topluluğu’nun konseriyle başladı. Şef Cem Doğan yönetimindeki koro Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde Kadınlar Günü’ne özel bir repertuar ile seyirci karşısına çıktı.

Programa Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar eşi Azize Yaşar’la birlikte katılırken, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe ve yönetimi, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcıları Başar Bal ve Yaşar Neslihanoğlu da kadınları yalnız bırakmadı.

Konser öncesi kısa bir konuşma yapan Başkan Yaşar “Her cefayı çekmesine rağmen Türkiye’de maalesef en çok ezilenler, horlananlar, dışlananlar hep kadınlarımız olmuştur. Ülkemizde hala töre cinayetleri devam ediyor. Hala koca şiddetine maruz kalınıyor. Cinsel istismar ileri boyutlarda. Sadece son iki ayda 67 kadınımız, anamız, bacımız, kardeşimiz katledildi, şiddete maruz kaldı. Bu gidişe hep beraber dur diyeceğiz. Kadınlarımızı eğitime, sosyal hayata, iş yaşamına daha çok entegre ederek bu katliama bir son vermeliyiz” dedi.

TUBİL Halk Dansları Topluluğu’nun kadın dansçılarının Roman Havası gösterileriyle başlayan gecede birbirinden güzel türküler art arda okundu. Konserin kapanışını salonu hınca hınç dolduran konuklar, koro ekibi ile birlikte “Sarı saçlım mavi gözlüm” ve “İzmir Marşı”nı söyleyerek yaptı.

Muhtarlardan kadınlar günü etkinliği

Botanik Düğün Salonu’nda Turgut Özal ve Kardelen Mahalle muhtarlarının düzenlediği Kadınlar Günü etkinliğine de katılan Yaşar, salonu tıklım tıklım dolduran kadınların “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nü kutladı.

Share