Kadın Girişimciliği “Pandora Projesi” İle Hayat Bulacak

Yenimahalle Belediyesi’nin “Pandora: Kadın Girişimciliği için Avrupa’daki fırsatları keşfetme’’ projesi kapsamında düzenlemiş olduğu bilgilendirme semineri, Kırıkkale Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Ankara Şubesi’nde gerçekleştirildi.
Yenimahalle Belediyesi, Kadın Girişimcilerin Yanında

İtalya-H.R.Y.O, İngiltere-UBELE ve Polonya-Autokreacja’nın da ortak olduğu seminere, Feminizm Derneği, Engelli Kadın Derneği, OSİAD Kadın Danışma Merkezi, Uçan Süpürge ve Türkiye Bilişim Derneği’nin üyeleri de katıldı.

Girişimcilikte örnek araçlar ve metotlar kullanılacak

Kadın girişimciliği konusunda en iyi uygulamaları geliştirmeyi ve paylaşmayı hedefleyen projede aynı zamanda dezavantajlı kadınlar için eğitim yolu geliştirmek, kadın girişimcilik ve ekonomik entegrasyon alanındaki en iyi uygulamaları paylaşmak, kurumlar arası işbirliğini geliştirmek, yetişkin eğitimine etkilerini iyileştirmek, diğer ortaklar tarafından başarıyla uygulanmış yeni araçlar ve metotlar kullanarak istihdam erişebilirliğini ve kadın girişimcilik ruhunu artırmaya yönelik bilgiler verildi.

İngiltere modeli karşılaştırma

Seminer, Yenimahalle Belediyesi Avrupa Birliği ofisi yetkililerinin belediyenin kadınlar konusunda yapmış oldukları çalışmaları anlatmasıyla başladı.

Yenimahalle Belediyesi’nin ev sahipliğinde İngiltere’den gelen katılımcı Shirley Martin de Türkiye’de kadın alanında yapılan çalışmaları ve kadın sığınma evlerindeki gözlemlerini İngiltere modeli ile karşılaştırdı ve aradaki farklılıkları gözler önüne serdi.

Seminer sonunda, katılımcıların öneri ve beklentilerini ortaya koydukları atölye çalışmaları da sunuldu. Uçan Süpürge Derneği proje koordinatörü Özgür Deniz Kaya’ya ise projeye verdiği destekten dolayı teşekkür plaketine layık görüldü.

Share