İkinci Bahar Sakinlerine “Ürolojik Rahatsızlıklar” Semineri

Yenimahalle Belediyesi, Medicalpark Ankara Hastanesi iş birliğinde “Erkeklerde Ürolojik Rahatsızlıklar” adlı seminer düzenledi.
”Prostat Hakkında Bilinmeyenler” Konuşuldu

Gazi Mahallesi İkinci Bahar Yaşlı Dayanışma Merkezi’nde düzenlenen seminerde, Üroloji Hastalıkları Doktoru Op. Dr. Özer Ural Çakıcı, İkinci Bahar üyelerine prostat hastalığı ve yaşlanan erkek sağlığı hakkında bilgi verdi.

İkinci Bahar sakinlerine prostat hastalığının oluşumu ve gelişim süreçleri hakkında bilgi veren Çakıcı “Prostat, erkeklerde gelişim gösteren bir salgı bezidir. Avrupa Üroloji Birliği verilerine göre insan vücudunda kilolarca prostat oluşabilmektedir. Prostat büyümesi beraberinde idrar kesesinin çıkışı kapanır ve basınç oluşumunu sağlar. Hastalık bulgularının en sık olanı idrarda bozulma ve kesilme şeklinde görülür” dedi.

Erken tanı ve tedavi hayat kurtarır

Prostatın büyüklüğünün ölçülmesinin son derece önemli olduğuna vurgu yapan Çakıcı “Günümüze kadar kullanılan tanıdık yöntemlerin dışında yeni geliştirilen Prostat MR görüntüleme sistemi ile prostatın büyüklüğünün tam teşhisi sağlanarak, hastalığın tedavi sürecinde yaşanılacak problemler en aza indirilmektedir. Hastanın ameliyat olup olmaması açısından erken teşhis büyük önem ifade etmektedir. Prostatı oluşturan hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu prostat kanseri gelişebilir. Ülkemizde ve dünyada, erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkla görülen kanser türü prostat kanseridir. Erken tanı ve tedavi hayat kurtarıcıdır”dedi.

Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli

Prostat kanserinin erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu belirten Özer Ural Çakıcı “Prostat kanserinin kesin nedenleri bilinmemekle birlikte yaş ilerledikçe risk artmaktadır. Birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin bu kansere yakalanma riski diğer insanlara göre iki kat artmaktadır. Doymuş yağların ( tereyağı, margarin, hayvansal gıdalarda bulunan yağlar) ve kırmızı etin fazla tüketilmesi, buna karşılık sebze ve meyvenin az tüketilmesi prostat kanseri riskini arttırabilmektedir. Birinci derecede akrabalarında prostat kanseri görülen insanlar, yüksek risk altında olduğu için 40 yaşından sonra düzenli olarak üroloji hekimine giderek muayene olmalıdır” diye konuştu.

Share