Halk Ozanı Neşet Ertaş, Yenimahalle’de Anıldı

Eserleriyle gönüllere taht kurmuş Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, Yenimahalle Belediyesi tarafından Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Neşet Usta” programıyla ölümünün 6’ıncı yılında özlemle anıldı.
Yenimahalleliler, Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş‘ı Unutmadı

Sanat Yönetmenliğini Mustafa Acar’ın yaptığı sunuculuğunu Abdullah Gündüz’ün üstlendiği anma gecesine Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcısı Başar Bal, muhtarlar ve Başkentliler katıldı.

Neşet Ertaş bir gönül insanıdır”

Neşet Ertaş’ın duygulara tercüman olmuş bir gönül adamı olduğunun altını çizen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Neşet Ertaş bir gönül insanıdır. Çünkü sesini, sazını ve duygu dünyasını yansıtan türküleri milyonlarca insanın gönül telini titretmiştir. Kırşehir’in bağrından çıkan, kendini hep “garip” olarak nitelendiren bu insan, fakiri, zengini, okumuşu okumamışı, batılısı doğulusu ile tüm etnik köken, mezhep ve inançların üzerine çıkan, herkesi birleştiren bir özelliğe sahip olabilmiştir. Bunun tek bir nedeni olabilir. Neşet Ertaş, zaman ve sınırların ötesine geçebilen ve hepimizin duygularına tercüman olmayı başarabilmiş bir gönül adamıdır” dedi.

Ayaklarınızın türabı gönüllerinizin hizmetçisiyim”

Ertaş’ın mütevazı kişiliğine de değinen Yaşar, “Yokluk ve yoksulluk ile gurbette geçen hayatında mütevazılığı ve insan sevgisi hepimizin yüreğinde izler bırakıyor. Dinleyicilerine, sevenlerine “Ayaklarınızın türabı gönüllerinizin hizmetçisiyim” diyecek kadar mütevazı insan. O, bağlama ile özdeşmiş ve adeta bu dünyaya türkü söylemek için gelmiş gerçek bir türkü ustasıdır. Sayısını kendisinin dahi hatırlamadığı bozlak ve türkülerde imzası bulunan yüreği Anadolu kokan, tezenesinden duygu fışkıran gönül adamı ustayı kaybettik ancak ustanın derin manalar içeren türküleri bizlere miras kaldı” diye konuştu.

 

Neşet Ertaş’ın türküleri Yenimahalle’de can buldu

Ömrü boyunca elinde sazıyla insanlığa ışık tutmuş halk ozanı Neşet Ertaş’ın anıldığı programa “Neşet Ertaş Kitabı”nın yazarı ve aynı zamanda Neşet Ertaş’ın yakın dostlarından olan Bayram Bilge Tokel ile sanatçılar Sercan ve Zafer Albayrak’ta konuk olarak katıldı.

Etkinlik,  Anadolu Folklor Vakfı Kırşehir Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisiyle başladı. Dans gösterisinin ardından sahne alan Abdallar Topluluğu üyeleri Aydın Çekiç ve Birol Ertaş ise Bozlak performanslarıyla büyüledi.

Vatandaşlara birbirinden güzel Ertaş türkülerini söyleyen sanatçılar, büyük alkış topladı. Neşet Ertaş ile birlikte başlarından geçen olayları Yenimahallelilere anlatan Bayram Bilge Tokel ise çoğu kişinin bilmediği anıları vatandaşlarla paylaştı.

Share