Fethi Yaşar, Kore Kaligrafi sergisine ev sahipliği yaptı

Yenimahalle Belediyesi, Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği Kore Kültür Merkezi tarafından düzenlenen Kore-Türkiye Kaligrafi Omuz Omuz’a Sergisi’ne ev sahipliği yaptı.
Yenimahalle’de “Kore ve Türkiye Omuz Omuza”

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen sergiye Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başkan Vekili Mehmet Kartal, Kore Büyükelçiliği Müsteşarı Dongwoo Cho ve çok sayıda Koreli katıldı.

Nazım’da Kore müzik enstrümanları yankılandı

Sergi, Türk ve Kore sanatçılarının birlikte düzenlediği dans ve çalgı gösterisiyle başladı. Kore’ye özgü figürlerle dans eden Türk ve Koreli sanatçılar, aynı zamanda Kore geleneksel müzik enstrümanları ile de muhteşem bir gösteriye imza attı.

Gösterinin ardından konuşma yapan Dongwoo Cho, desteklerinden dolayı Başkan Yaşar’a teşekkürlerini sunarak konuşmasına başladı.

Cho, “Kültürlerarası ilişkilerin gelişmesine bir zemin sağlayan ve Kore Kültür Merkezi’nin 5’inci yıldönümü vesilesiyle düzenlenen bu sergide Koreli 29 sanatçımızın ve 30 öğrencinin çalışmaları sergilenmektedir. Bu çalışmada bizlere ev sahipliği yapan Fethi Yaşar’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Türkiye-Kore dostluğunu pekiştiren etkinlik

Başkan Yaşar da konuşmasında Türkiye ile Kore ilişkilerine değindi ve “Türkiye’nin Kore ile ilişkileri her zaman çok iyi olmuştur. Çünkü Kore’nin bağımsızlığında Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarımız, Korelilerin yanında savaşarak Kore’nin bağımsızlığını kazanmasına önemli bir katkı yapmıştır. Orada gazilerimiz oldu, şehitlerimiz oldu. Aynı zamanda Kore ile ticaret yapıyoruz. Ancak bunların hepsinin ötesinde ülkelerarası kültür etkinliklerinin ülkeleri birbirlerine kavuşturmada, anlamada ve sevgiyi aşılamada büyük değer taşıdığına inanıyorum. Bu yüzden sanatın ve kültürün her türlüsüne sahip çıkıyoruz, katkı yapıyoruz. Her düşünceden, her ırktan, her ülkeden insanın Yenimahalle Belediyesi salonlarında kültürlerini tanıtmak için eserlerini sergilemesine, etkinlik yapmasına olanak sağlıyoruz, destek oluyoruz. Bugün de burada bu sergiyle Kore-Türk dostluğunun pekiştirilmesinde rol oynamaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Etkinlik sonunda, Dongwoo Cho tarafından Başkan Yaşar’a Türk Bayrağı figürlü kartvizitlik hediye edildi.

Share