Cumhuriyetin 98. Yılında Erol Evgin’li Kutlama

Cumhuriyet’in ilan edilişinin 98’inci yılı, Yenimahalle’de coşkulu bir şekilde kutlandı.
Başkan Yaşar, “Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye”

Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın önce belediye binası önündeki ve sonrasında Batıkent Murat Karayalçın Meydanı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başladı.

Yenimahalleli vatandaşların yoğun katılım gösterdiği etkinlikler, akşam saatlerinde Vedat Dalokay Parkı’nda gerçekleştirilen Erol Evgin konseriyle devam etti.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Vedat Dalokay Parkı’nda düzenlenen Erol Evgin konserini, oğlu Mehmet Yaşar ve torunu Zeynep Yaşar ile birlikte izledi.

 “Mustafa Kemal’i gördüm düşümde” temalı dev konser

Yenimahalleliler, araştırmacı gazeteci Nebil Özgentürk’ün sunumu eşliğinde “Mustafa Kemal’i Gördüm Düşümde” temalı konser gecesinde, sevilen Türk pop müziği sanatçısı Erol Evgin’in seslendirdiği şarkılar eşliğinde unutulmaz bir Cumhuriyet Bayramı yaşadı.

Binlerce ilçe sakinin Cumhuriyet coşkusunu doyasıya yaşadığı konser öncesinde, Nebil Özgentürk’ün hazırladığı, Atatürk’ün hayatından ve kurtuluş mücadelesinden kesitlerin anlatıldığı “Kurtuluştan Kuruluşa Cumhuriyet” adlı belgesel seyirciyle buluştu.

Tubil Halk Dansları Topluluğunun da dans gösterisi sergilediği Cumhuriyet Bayramı konserinde, Türk Pop Müziğinin efsanevi ismi Erol Evgin, Yenimahalle sakinlerine muhteşem bir konser gecesi yaşattı. Evgin, Cumhuriyetin kuruluş yıllarını ve kurtuluş savaşı dönemini tarihe ışık tutan şarkılar ve türküler eşliğinde izleyiciyle buluşturdu.

“Cumhuriyet için mücadelemiz sürecek”

Konser öncesinde ilçe sakinlerine seslenen Başkan Yaşar “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923 tarihinde “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, biz Türk Milletine bırakılmış en büyük mirastır. Bu akşam, o mirası bir kez daha benliğimizde ve ruhumuzda yaşamak için bir aradayız. Cumhuriyetimizin 98’inci yaşı kutlu olsun. Bu akşam, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir milletin tutsaklığına son vermek için derme çatma bir vapurla Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs’ı tarihten silmek isteyenlere karşı birilerinin kulu değil bir ülkenin eşit vatandaşı olmayı tercih edenler burada. 30 Ağustos’u yok sayma haddini gösterenler varken; ebedi Başkomutanımız Atatürk önderliğinde düşman postalları ile kirletilmiş topraklarımızı temizleyen göğsü iman dolu Serhatlarımızın torunları burada. Kendini mevzu bahis Atatürk ve Cumhuriyet ilkeleri olduğunda bu yolun bir neferi, bir yoldaşınız olarak diyorum ki, sevgili dostlarım bitmedi kavgamız, sürüyor, sürecek ta ki misakı milli sınırları içindeki her birey tam bağımsız, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kıymetini anlayana kadar. Yaşasın tam bağımsız Türkiye, Yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yaşasın Cumhuriyet” dedi.

Evgin “Kurtuluşumuz Çanakkale ruhunda”

Cumhuriyetin ilçesi Yenimahalle’de Cumhuriyet sevdalıları ile buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren usta sanatçı Evgin “52 yıldır Anadolu’nun dört bir yanında şarkılar söylüyorum. İnsanların aynı türkülerle coşup aynı şarkılarla hüzünlendiklerini gördüm. Şarkılar ve türküler ortak duygularımızın ifadesidir. Ötekileştirmeye ve kutuplaştırmaya karşı en etkili ilaçtır. Bizler her yaştan milyonlarca genç Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetini sonsuza dek koruyacağız. Günümüzün karamsarlığından bizi kurtaracak olan birlik ve beraberlik içinde kazandığımız Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ruhudur. Bu önemli günde bizi Yenimahallelilerle buluşturan Fethi Başkan’a teşekkür ediyorum” dedi.

Share