Çocuklar Haklarını Şenlikte Öğrendi

Yenimahalle Belediyesi çocukların bayram ayı olan Nisan ayını “Çocuk Hakları Şenliği” ile noktaladı.
Yenimahalle’de ”Çocuk Hakları Şenliği” Gerçekleşti

Yenimahalle Belediyesi ve Çocuk Hakları Derneği’nin işbirliğinde Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen şenlikte, çocuklar hem haklarını öğrendi hem de eğlenceli bir gün geçirdi.

Yenimahalleli minikler, hayallerindeki oyuncakları çizdi

Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal ile Çocuk Hakları Derneği Genel Başkanı İzzet Çetin’in de çocukları yalnız bırakmadığı günde, Besteci ve orkestra şefi  Musa Göçmen de çoksesli gösterisi ile çocuklar için sahnede aldı.

Gösteri öncesi Yenimahalle Belediyesi 80. Yıl, Batıkent, Şehit Yüzbaşı İlker Aydın, Ragıp Tüzün ve Adile Naşit anaokulu öğrencilerinin “Hayalimdeki Oyuncak” sergisi vatandaşların beğenisine sunuldu.

500 miniğin hayallerindeki oyuncak resimlerinden oluşan serginin açılış kurdelesini Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Çocuk Hakları Derneği Genel Başkanı İzzet Çetin ve CHP Yenimahalle İlçe Başkanlığı yönetimi ile birlikte kesti.

Çocuklara klasik müzik

Açılış törenin ardından Çocuklara klasik müziği eğlendirerek sevdirme amacı taşıyan gösteri de Göçmen, senfonik müziğin en güzel örneklerinden ünlü çizgi film müziklerine, popüler eserlerden çocuk şarkılarına kadar geniş bir repertuar ile çocukları büyüledi. Konser sonunda Göçmen’e Kartal tarafından çiçek takdim edildi.

Ayrıca palyaço, sevilen çizgi film kahramanlarının animatörleri ve yüz boyama gibi çeşitli etkinliklerle de renklenen şenlikte çocuklara pamuk şeker, rozet, balon ve resimli çocuk hakları sözleşmesi kitabı da hediye edildi.

Küçük yetenekler ödüllendirildi

Ayrıca şenlik kapsamında “Çocuk Gözüyle Çocuk Hakları Resim ve Şiir Yarışması” sonuçları da açıklandı.

Yenimahalle İlçesi sınırları içerinde bulunan ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde belirlenmiş bulunan haklar konusunda yoğunlaşmasını sağlayarak, çocuk haklarına duyarlı bir kamuoyu oluşturmak, toplumsal duyarlılığı sağlamak ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen yarışmaya resim ve şiirleriyle katılan çocuklardan dereceye girenlere başarı belgelerinin yanında ödülleri dağıtıldı. Her iki dalda da birincilere dizüstü bilgisayar, ikincilere tablet, üçüncülere ise bisiklet verildi.

Ödüllerini Kartal ve Çetin’in elinden alan katılımcılar hatıra fotoğrafı da çekildi.

Ressam Çetinkaya’nın atölyesinde ders alacaklar

Ödül töreninde Hikmet Çetinkaya Özel Ödülü, Vecdi Uzun Özel Ödülü, Bilkent Sanat Sokağı Özel Ödülü, Ankara Life Dergisi Özel Ödülü, Mansiyon Ödülleri de sahiplerini buldu. Ünlü Ressam Hikmet Çetinkaya’nın elinden başarı belgelerini alan öğrenciler aynı zaman Çetinkaya’nın atölyesinde 1 ay boyunca resim eğitim alamaya da hak kazandı.

Mansiyon Ödülleri dalında dereceye giren öğrencilerin ödülleri ise Medical Park Hastanesi’nden 1 yıllık ücretsiz sağlık hizmeti, Podium Avm Tablet ve saat, 250 TL kırtasiye yardımı, eşofman takımı, kitap seti oldu.

Share