Çoçuk Müzesi Tatilde Misafirlerini Ağırladı

Yenimahalle Belediyesi’nin çocuklara hediyesi olan Evrensel Değerler Çocuk Müzesi,sömestir tatilinde de çocukların ilk adresi oldu.

Bugüne kadar 4-12 yaş grubu olmak üzere toplamda 24 binden fazla öğrenciyi ağırlayan çocuk müzesi, 3-4 Şubat tarihlerinde Başkentli çocukları ücretsiz olarak misafir etti.

Çocukların okul eğitimlerini destekleyici çalışmaların yapıldığı ve Türkiye’nin ilk çocuk müzesi olma özelliğini taşıyan Evrensel Değerler Çocuk Müzesi’nde, sevgi, saygı, hoşgörü gibi değerler çocuklara çeşitli etkinliklerle eğlenceli bir şekilde anlatılıyor.

Bilimle dolu müze

Vahşi Yaşam ve Yardımseverlik, Çevre ve Saygı, Pinokyo ve Doğruluk, Veterinerlik ve Sevgi, Entomoloji ve Birlik, Arkeoloji Alanı, AtatürkKöşesi, Bilim Merkezi ve Planetaryum’un bulunduğu müzede çocuklar birbirinden eğlenceli ve öğretici etkinliklerle keyifli vakit geçiriyorlar. Etkinlik atölyesinde yapılan taş boyama, kumaş boyama, kukla gibi etkinliklerle de yaratıcılıklarını geliştiriyor.

Bunun yanında müzede yeni oluşturulan ve geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Atatürk Köşesi ve Arkeoloji Alanı başkentli çocuklara unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Çocuk müzesinin sakinleri, Atatürk Köşesi’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait fotoğrafları inceleyip, temsili eşyalar ve maketler sayesinde bilgi edinerek sinevizyon alanında Atatürk’ün hayatını izleme fırsatını buluyor. Ayrıca Arkeoloji Alanı ile çocukların arkeoloji nedir, arkeolojinin geçmişe ve geleceğimize yaptığı katkılar nelerdir gibi önem ifade eden sorulara yanıt bulmasına olanak sağlanıyor.

“Çocuklarımızın iyi eğitim almasını istiyoruz”

İyi bir toplumun, iyi bir eğitim ile başlayacağını ifade eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın iyi bir eğitimden geçmeleri gerekiyor. Çocuklarımızın bilimin ışığında, değerlerimizi öğrenerek yetişmesi için bu müzeyi hayata geçirdik. Eğitimde ilerlemeyen, kültür sanatta gelişemeyen toplumlarda, huzur ve mutluluk olmaz. Biz daha huzurlu, daha mutlu daha farkında bir toplum olma hayaliyle yola çıktık. Müzemiz çocuklarımıza aralıksız hizmet veriyor” dedi.

Share