Çinliler Yenimahalle’de

Çin ile diğer ülkeler arasındaki bağları kuvvetlendirmek için ülke ülke gezen Çin Halkının Yabancı Ülkelerle Arkadaşlığı ve Ortaklığı Birliği ( The Chinese People’s Assocıatıon for Friendship with Foreıgn Countries) Başkan Vekili Lin Yi ve ekibi, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı makamında ziyaret etti.
Çinli Heyet, Başkan Yaşar’ı Ziyaret Etti

Türk-Çin Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Tan Ataç ve yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu ziyarette Türkiye-Çin ilişkileri konuşuldu.

“Çin ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi oldukça büyük”

İlk olarak konuklarına Yenimahalle hakkında bilgi veren Yaşar, Lin Yi’ye 10 senedir görev yaptığını ve yaklaşık 700 bin nüfusa sahip bir ilçeyi yönettiğini söyledi.

Çin- Türkiye ilişkilerin hakkında da konuşan Yaşar, “Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi oldukça büyük. Çin’de yatırım yapan Türklerin sayısı epey arttı. Çinli iş adamları da Türkiye’ye çok sayıda yatırım yapıyorlar. Türk milleti Çin halkını seviyor. İnşallah bu güzel ilişkilerimiz katlanarak devam eder” dedi.

Çin Halkı Türkleri çok seviyor

Çinlilerin de Türk vatandaşlarına karşı ayrı bir sempatisinin olduğunu söyleyen Lin Yi, “Çin Halkı Türkleri çok seviyor. Bugün burada olmamızın sebebi de bu. Birliğimizin amacı Çin ile diğer ülkeler arasındaki bağı kuvvetlendirmek, geliştirmek. Bu yolda çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

Ziyaretin sonunda Başkan Yaşar, Yi’ye YENİMEK kursiyerlerinin yapmış olduğu el yapımı kolye ve çini hediye etti. Hediyeleri çok beğendiğini ve muhteşem olduklarını söyleyen Yi de, Yaşar’a Çin Çayı armağan etti.

Share