Belediye Sıralarından Tıp Fakültesine

Üniversite sınavına Yenimahalle Belediyesi’nin Karşıyaka etüt merkezinde hazırlanıp Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan 19 yaşındaki Furkan Alp Varlı, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile bir araya geldi.
Fethi Yaşar, “Göğsümüzü Kabarttın Oğlum”

Başarısından dolayı Varlı’yı tebrik eden Başkan Yaşar,  “Göğsümüzün kabarttın oğlum. İnşallah başarılı bir doktor olursun” diyerek genç doktor adayı ile kucaklaştı.

“Bir aile gibiydik”

Fethi Yaşar’a “Bugün Tıp Fakültesini kazandıysam bu sizin açmış olduğunuz etüt merkezleri sayesinde” diyen Alp Varlı, başarı hikâyesinin Yenimahalle Belediyesi’nin açmış olduğu kurslarla başladığını dile getirdi.

Varlı, “Kuzenimin arkadaşı belediyenin etüt merkezinde hocaydı. Onlar sayesinde kurstan haberdar oldum ve başladım. Konya’dan gelmiştim, fazla arkadaşım yoktu. Çok stresli ve heyecanlıydım. Ama çok sıcak bir ortam ile karşılaştım. Öğretmenlerimiz bizlerle çok ilgiliydi. Onlarla beraber bu süreci atlattık. Bir aile gibiydik. Ben de elimden geldiğince çalıştım ve emeğimin karşılığını aldım. Ben daha önce dershaneye gittim. Çok kalabalıktı bin- bin 500 kişilik ortam var. Soru çözümlerinde kuyruklar oluyor. Kimse ön yargılı olmasın. Dershanede göremediğim imkanı ben burada buldum. Başkanımız Fethi Yaşar’a ve öğretmenlerimize bana verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“5 bin öğrenciye eğitim vermeyi hedefliyoruz”

Açtıkları etüt merkezleriyle, okullarda yaptıkları tadilatlarla ve eğitime destek projeleriyle devlet okullarında okuyan çocuklarla özel okullarda okuyan çocukların şartlarını eşitlemek istediklerini belirten Başkan Yaşar da, “Bu yıl kurslarda 5 bin öğrenciye eğitim vermeyi hedefliyoruz. 4 etüt merkezimiz var 6’ya çıkaracağız. Yenimahalle’nin çocukları daha iyi yerleri kazansın. Neden Yenimahalle’den de ünlü bir bürokrat, mühendis, mimar, iş insanı, avukat, doktor ve diplomat çıkmasın” dedi.

Fethi Yaşar, “Eğitimde Adalet” dedi

Kursların tamamen ücretsiz olduğuna da değinen Yaşar, “Bu kurslar tamamen ücretsiz. Kaynak kitaplarını da sağlıyoruz. Geçen sene öğrencilerimizin yüzde 45’i iyi fakülteleri kazandı. Bu sene hedefimiz yüzde 60. Devlet okullarında eğitim alan çocuklarımızla özel okullarda okuyan çocuklarımızın eğitim şartı eşit olmadı. Eğitimde adalet diyoruz. Sınıflarımız derme çatma değil, fiziksel imkânları çok iyi. Rehberlik hizmetimiz var. Alp, etüt merkezimizde sınava hazırlandı ve kazandı. İnşallah başarılı bir doktor olacak. Şuan etüt merkezlerimizde lise ve üniversiteye hazırlık kursları veriliyor. Demetevler etüt merkezimizde 810 öğrenci, Batıkent’de 340, Ragıp Tüzün’de 330, Karşıyaka da ise 450 kişi eğitim görüyor” diye konuştu.

Share