Başkanlardan“Türkiye’nin Değerlerine Sahip Çıkalım” Mesajı

Ankara Ticaret Odası’nın düzenlediği ve 3 gün süren “Anadolu’dan Dünyaya’’ temalı 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nin kapanış oturumunda “Yerel yönetimlerin coğrafi işaretlerin korunmasındaki rolü” konusu masaya yatırıldı.
Yaşar, Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne Konuk Oldu

ATO Congresium’da yapılan zirvenin 12’inci ve son oturumunda; TRT 1 Ana Haber Sunucusu Işıl Açıkkar’ın oturum başkanlığında Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı ve Kalecik Belediye Başkanı Dr. Duhan Kalkan Yuvarlak Masada buluştu.

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü’nün hazırladığı yöresel kıyafetler defilesi ile başlayan programda “Ses ver sus” akapella dinletisinin ardından Ankara Valisi Vasip Şahin ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş birer açılış konuşması yaptı.

Ankara’mızın sadece 12 tescilli ürünü var

Beypazarı Belediye Başkanlığı döneminde 2002 yılında ilk defa bir yörenin ürünleri için tescil başvurusunda bulunduğunu ve Beypazarı’nın ürünlerini tescillettiğini hatırlatan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş “Yeni bir değer oluşturmadık. Var olan değerleri tanıttık, gün yüzüne çıkarttık. Beypazarı kurumuza coğrafi işaret tescili aldık. Üretim en üst seviyelere çıktı. Aslında biz kültürümüzü bu şekilde tarihe yazıyoruz. Maalesef Ankara’mızın 12 tescilli ürünü var. Bu rakamın bugün 60, 70 olması gerekirdi ” dedi.

Bir petrolümüz yok ama güzel bir coğrafyamız var

Yanlış tarım politikalarından yakınan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da “Türkiye üretmek zorunda, üretmek için de daha çok çalışmak zorunda. Türkiye maalesef yanlış tarım politikalarıyla hem doğamıza, hem ürünlerimize, hem havamıza sahip çıkamadı. Bugün de bunlarla beraber ekonomik sıkıntıları hep beraber yaşıyoruz. Bir petrolümüz yok ama güzel bir coğrafyamız var. Binlerce ürünün yetiştiği topraklara sahibiz. Bu topraklar işlenirse sadece bizim değil komşularımızın da karnı doyar. Yanlış politikalarla köyden kentlere göçü çok plansız bir şekilde gerçekleştirdik ve onun bedelini de bugün hep beraber ödüyoruz” dedi.

İsrail ve Hollanda tohumlarına ülkeyi teslim ettik

Yaşar “Küçücük Hollanda bile kendini doyurduğu gibi 100 milyar Euro tarım ihracatı yaparken biz tarımda istediğimiz noktaya gelemedik. Tarımda kendi tohumlarımızı unuttuk, kaybettik. Hayvancılıkta kendi ırkımızı kaybettik. Sadece dışarıya bağımlı bir tohumla bu ülkede tarım yapılmaya çalışılıyor. Verim artsın dedik, aşırı gübre kullandık, topraklarımızı çoraklaştırdık, üretimi daha da düşürdük. Eskiden eve kavun gelince evin içi mis gibi kavun kokardı. Şimdi böyle birşey var mı? Yok. Çünkü öz tohumlarımızı bir kenara attık, İsrail ve Hollanda tohumlarına ülkeyi teslim ettik. Coğrafi ürünleri yaratmak çok kolay, korumak çok zordur. Onları korumalıyız. Kaliteyi düşürmemeliyiz” diye konuştu.

Oturumun ardından ATO Başkanı Gürsel Baran Belediye Başkanlarına teşekkürplaketi verdi. Zirvenin kapanışını ise; Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası yaptı. Mini dinleti konukların kulaklarının pasını sildi.

Share