Başkan Yaşar, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Gelincik Düğün Salonu’nda düzenlenen kahvaltıda kadınlarla ile bir araya geldi.
Yaşar, “Dilini değiştir dünya değişsin”

Başkan Yaşar’ın ve eşi Azize Yaşar ile birlikte katıldığı program pandemi şartlarına uygun bir şekilde düzenlendi. Normalleşme süreci ile birlikte ilk toplantıyı kadınlarla yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Yaşar, “Yaşamı birlikte paylaştığımız kadınlar, kendilerini ispat etme, haklarını elde etme, ikinci sınıf görülmeme mücadelesini vermeye devam ediyor. Çünkü hayatta karar vericiler, uygulayıcılar hep erkekler olmuş “ dedi.

Dilimiz değişirse dünya da değişir

Yaşar, “Yenimahalle Belediyesi olarak kadın erkek eşitliğini vurgulamak ve kadına karşı şiddetin önüne geçebilmek amacıyla birçok etkinliğin ve projenin altına imza atıyoruz. Bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü sade bir kutlamak yerine “Dilini Deştir Dünya Değişsin” sloganı ile farkındalık yaratmak istiyoruz. Hala atasözlerimizde, deyimlerimizde, günlük dilde kadını aşağılayan, hor gören, ikinci sınıf gören sözler var. Oğlu olan övünsün, kızı olan dövünsün, elinin hamuruyla erkek işine karışma var. Dilin değişmesi anlayışı da değiştirir. Kadın ve erkeği eşit sayan dilin toplumsal dönüşmeyi sağlamakta önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. Cumhuriyetimiz 100’üncü yılına girerken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlarımıza tanıdığı medeni haklardan geri götürmeye çalışan zihniyetle savaşan tüm kadınlarımızı selamlıyorum. Evlerinde, iş yerlerinde, fabrikalarda, tarlalarda, sokakta, okullarda emeğiyle var olan ve hayatı yaşanabilir kılan tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

Taşçıer “Kadınlar eşit ve adil düzen için mücadele ediyor”

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer de “Kadınların sosyal hayatta daha çok var olabilmesi için kreşler ve meslek edindirme kursları gibi birçok hizmet noktasını ilçeye kazandıran belediye başkanımız Fethi Yaşar’a teşekkür ediyorum. Dünyanın dört bir yanında kadınlar daha eşit daha adil, daha yaşanılır bir hayat yaşamak adına hak mücadelesi veriyor. Ülkemizde kadınlar, bugün medeni denilen birçok ülkeden daha önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesinde medeni haklara sahip olmuş konumdadır. Ancak bu gün geldiğimiz noktada kadınların kazanılmış haklarına göz diken kap karanlık bir zihniyetle karşı karşıyayız. Kadınlar bir arada, örgütlü olduğu sürece her gün aydınlık bir Türkiye inancını sürdüreceğiz. Yaşasın 8 Mart, yaşasın örgütlü kadın mücadelesi” şeklinde konuştu.

“Çığlık atamamız gereken bir dönemi yaşıyoruz”

Toplantıda söz alan Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu da “Kadın muhtarlar olarak büyük bir çabayla, kendi hür irademizle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği güçle ayaklarımızın üzerinde durup halkımıza hizmet etmek için yola çıktık. Kadınlar günün kutlamak yerine çığlık atmamız gereken bir dönemi yaşıyoruz. Kadınların uğradığı şiddete ve haksızlığa karşı birlikte mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

Yenimahalle Belediyesi ekipleri, etkinliğe katılan kadınlara, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel tasarım olarak üretilen maske, çanta ve dezenfektan dağıtımı da gerçekleştirdi.

Share