Avrupa Gönüllü Elçisi Yenimahalle

Yenimahalle Belediyesi tarafından yürütülen, Ankara Kalkınma Ajansı 2016 Teknik Destek Programı tarafından desteklenen “Avrupa Gönüllü Elçisi Yenimahalle” projesi gerçekleşti.
Belediye Personeli Eğitimden Geçti

Proje kapsamında Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde eğitim alan ilgili bölümlerde görevli belediye personeline, 15 gün süresince 52 saat Avrupa Gönüllü Hizmeti(AGH) akreditasyonu ve yönetim danışmanlığı hizmeti verildi.

 

Avrupa Gönüllü Hizmeti hakkında her şeyi öğrendiler

 

Aldıkları eğitimle yazılı akreditasyon başvurusunu hazırlayabilmeyi, kurum ziyaret ve teftişlerinde AGH hakkında kurallara ilişkin sorulara yanıt verebilmeyi öğrenen personeller, Avrupa Gönüllü Hizmeti(AGH) hakkında vizyonda geliştirdi.

 

Eğitim programıyla personelin, Avrupa ülkelerinden birinde 2-12 ay süreyle kamu yararına projelerde gönüllü olarak çalışmalarına olanak sağlayan Avrupa Gönüllü Hizmeti(AGH) projesini geliştirebilmesi, yürütebilmesi, raporlayabilmesi, çalışmaları planlayabilmesi, uygulayabilmesi, uluslararası gönüllülerle etkinlik yürütebilmesi ve kriz yönetimi yapabilmesi amaçlandı.

 

Program Türkiye’de ilk kez geliştiriliyor

 

Projenin Yenimahalle’ye değer katacağını belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Avrupa Gönüllü Elçisi Yenimahalle Projesi kapsamında nitelikli eleman yetiştirilecek olup bu proje belediyemize ve bölgemize değer katacaktır. Bu sayede eğitim alan personel, Avrupa Gönüllü Hizmeti(AGH) süreçlerini öğrenip farklı ülkelerdeki STK’larda ya da kamu kurumlarında gönüllü faaliyetlerde bulunmaları, farklı kültürleri öğrenmeleri, bireysel ve mesleki gelişimlerinde kullanabilecekleri yeni yetenek ve deneyimlere sahip olmaları için katkı sağlayabilecek. Türkiye’de ilk kez geliştirilen bu program sayesinde belediyemizin kurumsal kapasitesi arttırılacak ve farkındalık yaratılmış olacak” dedi.

Share