ASEMKOM’dan Yaşar’a Ziyaret

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ankara Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ASEMKOM) Başkanı Ceyhan Gündüz ve Yönetim Kurulu üyelerini makamında ağırladı.
Hal Esnafı Taşınmaktan Kaygılı

Ziyarette Ankara Hali’nin Elvankent’e taşınması projesi ve halci esnafının sorunları konuşuldu.

“Hal kanunu yeniden düzenlenmeli”

Konuşmasına Başkan Yaşar’a halcilere vermiş olduğu desteklerden ötürü teşekkür ederek başlayan Gündüz, Ankara Hali’nin taşınması projesini gördüklerini ve projeyle ilgili halciler olarak kaygılarının olduğunu da söyledi.

Başkan Yaşar ise “İlçemiz sınırları içerisinde bulunan toptancı halimiz, Ankara ve bölge iller için çok büyük bir önem arz ediyor. Ankara’da ticaretin %45’i ilçemiz sınırları içerisinde gelişmekte. Sizler de bu konuda çok önemli bir rol üstlenmektesiniz. Toptancı halleri hem üretici hem tüketici için büyük önem taşıyor. Hal fiyatları ile ilgili önemli gelişmeler var. Sizlerin maliyetleri göz ardı ediliyor. Üretim safhasında fiyatların düşmesi için düzenlemeler yapılmalıdır. Ticarette mal kıtsa fiyatı yüksektir çoksa fiyatı düşüktür. Bunun bir sisteme bağlanması lazım. Hal kanunu yeniden düzenlenmeli ve ilgili düzenlemeler gerçekleştirilerek sizlerin de üstünde bulunan bu yük ortadan kaldırılmalıdır” dedi.

“Türkiye neredeyse tüm tarım ürünlerini dışardan alıyor”

Türkiye’nin coğrafi açıdan ne kadar verimli topraklara sahip olduğunu da vurgulayan Yaşar, “Türkiye neredeyse tüm tarım ürünlerini dışardan alıyor” diyerek, devlet tarafından üreticinin bilgilendirilerek teşvik edilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin üretmeden kalkınamayacağını da söyleyen Yaşar, “Türkiye hem sanayide hem de hizmet sektöründe doğal kaynaklarımızı kullanarak üreterek kalkınabilir. Çok zengin bir toprağımız var, eşsiz bir coğrafyamız var, bu topraklar işlensin. İşlenmeyen tarım alanlarımız gittikçe çoğalıyor. Üretici desteklenmeli zarar etmemeli. Hepsinin bir maliyeti var. Sizlerin de öyle. Bu zincir vatandaşa düzgün anlatılmıyor. Bunun vatandaşlara anlatılması ve hallerin güçlü kılınması gerekiyor” diye konuştu.

“Yeni hal projesi sizin de onayınıza sunulmalı”

Sözlerine devam eden Başkan Yaşar, “Ben her gün yeni bir proje söylenmesindense yapılması taraftarıyım. Bundan 20 yıl önce fuar yapılacaktı, hala yapılmadı. Ankara artık memur kenti değil sanayi kenti. Ticareti güçlendirmek için fuar yapılmalıdır. Hal konusunda da halsiz bir Ankara olmayacağına göre bu hal taşınma projesi konusunda sizinle görüşülerek, haklarınız korunarak bir yapılanmaya gidilebilir. Projeyi sizin onaylamanız lazım çünkü kullanacak olan sizlersiniz. Bu yeni hal projesinin daha etkin ve sizlere uygun bir proje olabilmesi için Büyükşehir mecliste soru önergesi vereceğim. Takipçisi olacağım. Umarım kısa süre içerisinde modern ve daha güçlü bir hal oluşturularak hem üreticinin hem tüketicinin kazanmasını sağlarız” dedi.

Share