Ankara Tiyatro Festivali, Perdelerini Yenimahalle’de Açtı

Yenimahalle Belediyesi, Başkent sakinlerini ses getiren kültür ve sanat etkinlikleri ile buluşturmaya devam ediyor.
Festivalin Açılış Galası Nazım’da Yapıldı

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat Vakfı (TAKSAV) tarafından düzenlenen 24’üncü Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nin açılış galası, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde yapıldı.

Tiyatro severlerden açılışa yoğun ilgi

Yenimahalle Belediyesi’nin yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin de desteklediği Uluslararası Tiyatro Festivali, Feniks Art Müzikal Tiyatro Topluluğu’nun “İlk Randevu Müzikali” ile perdelerini açtı. Tiyatro severlerin yoğun ilgi gösterdiği açılış oyununda katılımcılar sanatla dolu bir akşam yaşadı.

Aşktan umudunu kesmiş genç ve güzel Casey ile aklı eski sevgilisinde olan Aaron ikilisinin bir araya gelme aşamasında geçmişlerini sorgulaması ve hesaplaşmasını konu alan “İlk Randevu Müzikali” tiyatro severlerden büyük alkış aldı.

Ödüller sahiplerini buldu

Festivalin 24 yıllık tarihçesinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi ile başlayan tiyatro akşamında, festivalin geleneksel hale gelen tiyatro ödülleri sahiplerini buldu. Geçtiğimiz günlerde vefat eden usta tiyatro eğitmeni ve oyuncusu Yıldız Kenter’in de saygıyla anıldığı gecede; 2019 Emek Ödülü Mehmet Nurkut İlhan’a verilirken, 2019 Onur ödülünün sahibi Mehmet Atay oldu.

Başkentli tiyatroya doyacak

22 Kasım – 2 Aralık 2019 tarihleri arasında düzenlenecek festivalde, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Kocaeli ve Gürcistan’dan amatör ve profesyonel 27 tiyatro grubu sanatseverler ile buluşacak.

Ayrıca her yıl üniversite topluluklarını ve birçok tiyatro grubunu seyirci ile buluşturan festival, bu yıl da belediye oyunları, atölye çalışmaları, müzikli söyleşiler, üniversite oyunları, amatör ve özel tiyatro oyunlarından oluşan etkinlik takvimi ile toplam 31 etkinliği tiyatro severlerin beğenisine sunacak.

Share