97’nci Yılında Ata İçin Buluşma

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankaralıların sunduğu hemşerilik teklifini kabul edişinin 97’nci yılı kapsamında düzenlenen “5 Ekim Atatürk’ün Ankara Hemşeriliğini Kabulü” resepsiyona katıldı.
Yaşar “Ankara Kurtuluş ve Kuruluşu Simgeler”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Kent Konseyi ve Ankara Kulübü Derneği birlikteliğinde düzenlenen etkinliğe Başkan Yaşar’ın yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr. Metin Özaslan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ferudun Güngör, Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcıları Erhan Aras ve Yaşar Neslihanoğlu, çok sayıda STK temsilcisi ve davetli katıldı.

“Ankara’nın yiğitleri Atatürk’ü yalnız bırakmadı”

Ankara Seğmenlerinin de geniş katılım gösterdiği etkinlikte konuşan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “ Ankara hem kurtuluşu hem de kuruluşu temsil eden bir başkenttir. Ankara, binlerce yıl öncesine dayanan şanlı geçmişinden sonra, tozlu bir kasabaya dönüşmüş kimsesiz bağrını, ulusal bağımsızlık mücadelesinin kahramanlarına, halk devriminin önderi Gazi Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarına açan bir şehir olmuştur. Ankara ile Türk milletinin kaderi de paralellik gösterir” dedi.

Ankara’yı bu ülkenin kalbi olarak seçen Atatürk’ü, Ankara’nın yiğit ve yurtsever insanları yalnız bırakmamıştır diyerek sözlerine devam eden Yaşar “ Ankaralılar, Atatürk’e 97 yıl önce fahri hemşerilik unvanı vermiş ve kendisi Hacı Bayram kütüğüne kaydolmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı cumhuriyet meşalesi ve bağımsızlığımızın sembolü Ankara sonsuza kadar başkentimiz olarak kalacaktır” şeklinde konuştu.

Yavaş “Ulus bölgesine hak ettiği değeri kazandıracağız”

Geçmişine sahip çıkmayan toplumlar, hafızasını kaybetmiş insan gibidir diyerek sözlerine başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş “ Kurtuluş harbinin o önemli günlerini mutlaka hatırlamamız gerekiyor. 5 ve 13 Ekim’i, 27 Aralığı unutmamalıyız. Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda Ankara’nın en önemli merkezi Ulus bölgesiydi. Bizler de bu tür toplantıları, Ulus ve civarına getirerek bölgenin eski önemini kazanmasını ve kıymetli günlerine dönmesini amaçlıyoruz. Bu amaçla Kent Konseyi ve diğer paydaşlarla birlikte çalışıyoruz. Genel Kurmay’ın önünde bulunan ve kaldırılan saati 23 Nisan tarihine kadar tekrar Başkent’e kazandıracağız. Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin önemli bir rölyefinin heykelini Ankara’ya kazandıracağız. Şehirde bulunan simgelerin, o şehrin hafızasını yansıtması gerekiyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün, hemşeriliği kabul ettiği bu önemli günü kutlamak amacıyla burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Share